Sebastian Colțescu, delegat în Conference League după scandalul de la Farul - FCSB 0-1
![Sebastian Colțescu, inclus în brigada de arbitiri români pentru Conference League](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F9%2F19%2F4189%2F1695135891b55bef55.jpg&w=960&h=640&c=1)
Vlad Ionescu | Publicat: 19.09.2023 18:44 | Actualizat: 19.09.2023 18:47
Arbitrul Sebastian Colțescu a primit o nouă delegare în UEFA Conference League după controversa de la meciul Farul - FCSB, scor 0-1.
Chiar dacă a fost aspru criticat pentru decizia de a acorda un penalty echipei lui Gigi Becali, acesta beneficiază în continuare de încrederea șefilor de la UEFA.
Echipa lui Răzvan Lucescu, arbitrată de români
Sebastian Colțescu face parte din brigada românească trimisă pentru a superviza meciul de debut al echipei PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, în grupa G a UEFA Conference League. Meciul împotriva lui HJK Helsinki, care va avea loc joi în deplasare, va fi condus de Marian Barbu, potrivit news.ro.
Brigada de arbitri români va include și nume precum Mihai Marica și Imre Laszlo Bucsi, cu Sebastian Colțescu în calitate de rezervă. Tehnologia VAR va fi asigurată de Cătălin Popa și Andrei Chivulete. Partida va începe la ora 19:45 și va fi transmisă în format LIVE TEXT pe iAMSport.ro
Decizia lui Sebastian Colțescu de a acorda un penalty în minutul 55 al meciului dintre Farul și FCSB, la un duel dintre Adrian Șut și Tudor Băluță, a stârnit controverse. Executată cu succes de Darius Olaru, lovitura de pedeapsă a adus roș-albaștrilor toate cele trei puncte.
La finalul meciului, specialiștii în arbitraj și chiar Gică Hagi au criticat dur decizia arbitrilor. Aceștia l-au acuzat pe Colțescu de aroganță și de o decizie greșită.
Gică Hagi: ”Toți cei care am fost pe stadion am văzut, era o simulare!”
”Nu o să stau să mă agăț de un penalty după o simulare. Nu s-a consultat VAR-ul. Dar trebuie să jucăm mai bine, puteam să câștigăm lejer dacă eram noi. Cred că am făcut un meci destul de bun, dar nu cum mi-am dorit eu.
Clubul are o conducere, ei trebuie să vorbească despre penalty. Toți cei care am fost pe stadion am văzut, era o simulare și s-a dat penalty. Nu mai există respect. Dar trebuia să marcăm goluri, important e să ai gândul să marchezi în orice meci și mai ales să nu primești gol, dar asta e.
Am primit cartonaș galben la primul fault. Ei au primit 100 de faulturi, ei niciunul. Dacă și acasă suntem arbitrați așa. A fost și penalty inventat.
Eu sunt depășit de situație. De asta vreau să vorbesc despre partea tehnică, echipa a avut situații, dar trebuia să avem mai multă răbdare. Știam că trebuia să marcăm, când joci cu echipe bune e clar că trebuie să marchezi ca să speri la rezultat.
Nu pot să îi încurajez dacă am pierdut meciul. Facem o analiză la cald în care spunem ce am văzut. Mie îmi place să citesc meciul, dar de mâine vom vedea. Trebuie să avem puterea să o luăm de la capăt. Campionatul e pierdut însă, acum stăm să evaluăm șansele de calificare în play-off. Dacă acasă primim ce am primit astăzi ne va fi foarte greu.
Toate meciurile sunt grele, niciun meci nu e ușor.”, a spus Gică Hagi la finalul partidei.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Scandal mare între Gigi Becali și Vali Moraru, în studioul Digisport: ”Aveți mintea întunecată, v-am permis cam mult” + ”V-ați găsit actorul potrivit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19067%2Fc150-f1a9cd9e-1721426927e34129c4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Darius Olaru îi ironizează pe cei de la Slobozia: ”Nu mai înscrie niciodată asemenea gol” + Jucătorul crucial care lipsește FCSB-ului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19065%2F17214244804026ff9b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă. Rapid a dat lovitura cu Cristi Manea, FCSB și CFR și-au vândut cei mai buni jucători!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F1%2F16572%2Fc150-c19b34dc-1719238397cc0b06e7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB a marcat dintr-un penalty controversat! Fanii ialomițeni au început să scandeze: ”Hoții, hoții”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19062%2F17214214096510a9ca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unirea Slobozia - FCSB 2-2! Campioana rămâne fără victorie în noul sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19028%2F17214227539150e777.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a reacționat Tony după ce a fost pus la pământ de un fotbalist al rivalilor: ”E adrenalină”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19059%2F1721416736045ee11f.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F18%2F18976%2F172129246521cd0b35.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F17%2F18929%2F17211981717b5cb42f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19022%2F17213745953e1f77f7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FmSP_R0jIZvwocKJl-Ynkd-UPKd3rFYQyES3OlN_RNiE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IwMTQ2YmU2NzIzOGFlZjgyNDE3YjM5OWM1OTRlYWYxLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Am fost diagnosticată cu o boală gravă și incurabilă la numai 2 ani. Ce am ajuns să fac astăzi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F-MC0glYp8hYlcakfFs3yrtWJsBha7d1O4T9yW4392l0%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzlmMWZjNDIzYzdjOWFiYmI1N2U1ZDVkMjcxYjAyYjc5LnBuZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4lU0S0wHYpe3C-HL0NMhgrNHzswBWrgjN9UA1CXJk8Q%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzdiZTk4YzMyNGRlOGQyOWVlNTVmNDZiZTk1NTEyNWI1LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Tudor Băluță a fost prezentat la noua echipă: ”Contract până în 2026”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19060%2F17214180988c92d09a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a reacționat Tony după ce a fost pus la pământ de un fotbalist al rivalilor: ”E adrenalină”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19059%2F1721416736045ee11f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Botoșănenii se tem iar de retrogradare, după doar 2 etape: ”Am arătat sub orice critică, sper să mai aducem jucători”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19058%2Fc150-03cf2e5d-172141500553a7e507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Simona Halep, anunț de ultim moment după ce nu a mai jucat un meci oficial de două luni. Cu ce se confruntă fostul lider mondial](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19054%2F17214113532cdb51f2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași – Botoșani 1-0. Oaspeții rămân fără punct după două etape](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19029%2Fc150-7e5e3fe7-172138121767368ed4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rihanna, partener special al Jocurilor Olimpice de la Paris. Anunțul divei pop](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19042%2Fc150-917d0a37-172139290625819f89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce pasiune are fostul căpitan al Rapidului? Giani Kiriță a ramas ”mască” când l-a văzut: ”Ești robot”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19051%2F1721403261cda00752.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neil Lennon îi aduce osanale lui Dan Petrescu, înaintea ”derby-ului feroviar”: ”Este o legendă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19050%2F1721403737b74b71d6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)