Dezvăluiri șocante ale lui Sepp Blatter, fostul președinte FIFA, la 8 ani de când și-a pierdut postul: "Am văzut îngeri care voiau să mă ducă în Rai"

Blatter a fost urmașul lui Joao Havelange în fruntea fotbalului mondial Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Dezvăluiri șocante ale lui Sepp Blatter, fostul președinte FIFA, la 8 ani de când și-a pierdut postul: "Am văzut îngeri care voiau să mă ducă în Rai"
Foto: Profimedia  |   Blatter a fost urmașul lui Joao Havelange în fruntea fotbalului mondial

George Drafta   |   Publicat: 21.03.2024 20:20   |  Actualizat: 22.03.2024 09:37

Sepp Blatter (88 de ani), fost președinte al FIFA, și-a adus aminte de momenntele teribile pe care le-a trăit după ce a suferit o intervenție pe cord deschis în urmă cu 3 ani.

Joseph Blatter a condus FIFA timp de 17 ani și jumătate, între 1998 și 2015. A părăsit fotoliul de președinte după un imens scandal de corupție.

Elvețianul lucrează în prezent la o carte autobiografică pe care urmează să o lanseze în curând și în care se vor regăsi pasaje atât din activitatea sa fotbalistică cât și episoade mai puțin cunoscute din existența sa de zi cu zi.

A văzut moartea cu ochii

Printre acestea se numără și cel din 2021, atunci când a fost la un pas să încheie socotelile cu viața. Aflat în comă indusă pentru o operație la care urma să fie supus, Blatter credea că a trecut în lumea celor drepți.

Blatter a fost acuzat că a facilitat obținerea găzdurii turneelor finale de CM pentru Rusia și Qatar

„Am avut halucinații. Am văzut îngeri care voiau să mă ducă în Rai. Mi-au spus că trebuie să mor și că mă așteaptă să mă ia. Le-am spus încă că eu nu sunt pregătit de plecare.

M-am întâlnit și cu două doamne adorabile îmbrăcate în alb care aveau grijă de mine, în timp ce respiram conectat la aparate și ele trebuia să schimbe ceva. Voiau să mă ducă în Rai.

Abia după vreo trei luni, am realizat că încă sunt viu! Eram între îngerii care cântau și diavolul cu focul. Dar erau doar îngerii care mă protejau. Am venit pe lume prematur. Nu aveam decât 1,25 kilograme la naștere.

Știu că cei de la maternitate i-au spus mamei că trebuie să fie un înger", a rememorat Blatter pentru jurnaliștii de la The Telegraph.

Nu îl iartă pe actualul șef al fotbalului mondial

Blatter a fost înlocuit la șefia FIFA de conaționalul său, Gianni Infantino. Iar fostul șef consideră că momentul a fost de natură să aducă deservicii fotbalului mondial.

Infantino este la al treilea mandat în fruntea FIFA, ultima oară a fost ales în funcție în urmă cu un an

"Totul a fost o vendetă a lui Infantino. A venit la FIFA să distrugă moștenirea lăsată de mine. A transformat Cupa Mondială într-un monstru, cu 48 de echipe participante.

A avut ideea absurdă ca CM 2030 să fie găzduit de trei continente și a permis ca Arabia Saudită să se încoroneze ca singura candidată pentru organizarea CM 2030", a atras atenția Blatter.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

“Fuck you Hitler!” Cel mai sălbatic meci de tenis din istorie: ziua în care Năstase s-a scuipat, s-a înjurat și a sărit la bătaie cu spectatorii și cu adversarul de la US Open. “Nu-mi plăcea fața lui!”
“Fuck you Hitler!” Cel mai sălbatic meci de tenis din istorie: ziua în care Năstase s-a scuipat, s-a înjurat și a sărit la bătaie cu spectatorii și cu adversarul de la US Open. “Nu-mi plăcea fața lui!”
“Fuck you Hitler!” Cel mai sălbatic meci de tenis din istorie: ziua în care Năstase s-a scuipat, s-a înjurat și a sărit la bătaie cu spectatorii și cu adversarul de la US Open. “Nu-mi plăcea fața lui!”
Suma uriașă  plătită de Ion Țiriac unui clan interlop faimos. Miliardarul a rămas "anonim" după răpirea în care s-au implicat și serviciile secrete
Suma uriașă plătită de Ion Țiriac unui clan interlop faimos. Miliardarul a rămas "anonim" după răpirea în care s-au implicat și serviciile secrete
Suma uriașă plătită de Ion Țiriac unui clan interlop faimos. Miliardarul a rămas "anonim" după răpirea în care s-au implicat și serviciile secrete
Sabin Ilie a făcut mărturisiri uluitoare: ”Am pierdut 600.000 de dolari în două luni!” Unde au ajuns banii
Sabin Ilie a făcut mărturisiri uluitoare: ”Am pierdut 600.000 de dolari în două luni!” Unde au ajuns banii
Sabin Ilie a făcut mărturisiri uluitoare: ”Am pierdut 600.000 de dolari în două luni!” Unde au ajuns banii
Fiica legendei din Premier League atrage toate privirile cu pozele postate pe rețelele sociale
Fiica legendei din Premier League atrage toate privirile cu pozele postate pe rețelele sociale
Fiica legendei din Premier League atrage toate privirile cu pozele postate pe rețelele sociale
Declarație de dragoste pentru Marius Lăcătuș din partea unuia dintre foștii lui colegi: ”Ne uitam la el ca la un idol. Era ceva foarte mare, un caracter deosebit”
Declarație de dragoste pentru Marius Lăcătuș din partea unuia dintre foștii lui colegi: ”Ne uitam la el ca la un idol. Era ceva foarte mare, un caracter deosebit”
Declarație de dragoste pentru Marius Lăcătuș din partea unuia dintre foștii lui colegi: ”Ne uitam la el ca la un idol. Era ceva foarte mare, un caracter deosebit”
EXCLUSIV | Tun imobiliar "monstruos" dat de patronul Craiovei, Mihai Rotaru, în "buricul" Bucureștiului! Cum a ajuns afaceristul în posesia unei clădiri de 5 milioane de euro, deținută de o bătrână din SUA
EXCLUSIV | Tun imobiliar "monstruos" dat de patronul Craiovei, Mihai Rotaru, în "buricul" Bucureștiului! Cum a ajuns afaceristul în posesia unei clădiri de 5 milioane de euro, deținută de o bătrână din SUA
EXCLUSIV | Tun imobiliar "monstruos" dat de patronul Craiovei, Mihai Rotaru, în "buricul" Bucureștiului! Cum a ajuns afaceristul în posesia unei clădiri de 5 milioane de euro, deținută de o bătrână din SUA

Cele mai citite

Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
1.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
2.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Rapid pierde unul dintre  cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
SuperLiga  |  11 Aprilie 2024, 08:00
3.
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:54
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Tenis   |  12 Aprilie 2024, 22:18
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Stranieri   |  12 Aprilie 2024, 22:03
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:54
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:28
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Tenis   |  00:37
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Stranieri   |  23:54
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut...
SuperLiga   |  23:41
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut pe loc cu greu. Ce s-a întâmplat
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
SuperLiga   |  23:12
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații...
SuperLiga   |  23:10
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații grave la adresa lui ”Il Luce”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu...
SuperLiga   |  22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Rezultate / Clasamente