Momentul în care Florin Manea a fost aproape să fie dat afară din biroul unui mare manager din Europa: ”Băi, române...”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Momentul în care Florin Manea a fost aproape să fie dat afară din biroul unui mare manager din Europa: ”Băi, române...”
Foto: Profimedia  |  

Gabriela Gogu   |   Publicat: 09.05.2024 19:30   |  Actualizat: 09.05.2024 22:00

Florin Manea a povestit, în exclusivitate pentru iAMsport, în cadrul podcastului iAM Ștucan, un episod din perioadaîn care îi era impresar fotbalistului Ciprian Deac (38 de ani).

În urmă cu aproape 14 ani, Ciprian Deac urma să ajungă la clubul de fotbal german Schalke 04, iar Florin Manea a fost cel care a negociat i-a negociat salariul.

Fotbalistul de la CFR Cluj a fost legitimat la clubul german între 2010-2012, însă nu a fost o experiență reușită pentru el.

Vândut celor de la Schalke 04 pentru 3 milioane de euro

La finalul anilor 2000, Ciprian Deac era văzut drept unul dintre fotbaliștii cu potențial ai Ligii 1.

Mijlocașul a fost vândut de CFR la Schalke 04 în vara lui 2010, pentru suma de 3 milioane de euro.

Florin Manea: ”Am trecut printr-o situație cu Magath, la transferul lui Deac, în care am știut când să pun frână”

Florin Manea a discutat direct cu directorul sportiv al clubului, Felix Magath, pentru transfer.

Ba mai mult, era pe cale să fie trimis înapoi în România, dacă nu accepta oferta pe care Magath i-a propus-o.

”Am trecut printr-o situație cu Magath, la transferul lui Deac în care am știut când să pun frână. Eram cu Răzvan Zamfir și am fost să îl ducem pe Deac la Schalke.

Și Magath a venit, ’ Băi, române’... ’Domne uite, voi românii dacă vreți să jucați, uite cum îi fac lui Deac. Îi fac 25.000 (n.r. euro) pe lună salariul și îi dau 15.000 la fiecare meci pe care îl câștigă. Câștigi patru meciuri, ai încă 60 de mii pe lună.’

Acum eu ce să îi spun, că îmi e frică că nu joacă sau... era un contract, îi zic totuși să îi măresc un pic. Și îi zic ’Băi mister, se dezbracă și el în vestiar cu Raul cu Farfan, dă-i și lui măcar 35.0000’, ’Nu, 30.000’, eu i-am zis 35, el urla ’Nu, 30’. ’De acord, 30.000’.

Se uită mirat așa. ’Ești sigur?’ ’Da!’, Vorbești în numele jucătorului?’, m-am dus sus la Deac, îi zic ’Băi Cipriane, cu ăsta e groasă, nu ne mai dă nimic, trebuie să accepți 30’, ’Florine, că e cam puțin’, ’Aveai 9.000 la CFR, sunt cinci ani contractul, uite, ai bonusul, acceptă 30.000’. A acceptat 30.000, am coborât jos, Magath surprins: ’Da, suntem de acord, pregătește actele’, bagă capul pe ușă și zice ’Fă-i 35.000’.

Și mă cheamă afară și zice ’Băi, datorită ție, că am văzut că am... zice, 'dacă mai ziceai un singur cuvânt, când a zis 30.000, dacă mai ziceai 35.000 încă o dată, eu îți luam biletele mele și te trimiteam acasă’.

Zic, 'mi-am dat seama’. Și mi-a făcut 35.000 pentru că am știut când să pun frână, puteam să nu pun frână și să se strice totul”, a spus Florin Manea la podcastul iAM Ștucan, produs de iAMsport.ro.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
EXCLUSIV | Mircea Lucescu: “Poate am spus ceva, eram furios! Încearcă să mă jignească”. <Il Luce> răspunde acuzațiilor legate de retrogradarea celor de la Poli Timișoara
EXCLUSIV | Mircea Lucescu: “Poate am spus ceva, eram furios! Încearcă să mă jignească”. răspunde acuzațiilor legate de retrogradarea celor de la Poli Timișoara
EXCLUSIV | Mircea Lucescu: “Poate am spus ceva, eram furios! Încearcă să mă jignească”. răspunde acuzațiilor legate de retrogradarea celor de la Poli Timișoara
Mariana, soția lui Marius Lăcătuș, interviu foarte rar. Mărturisiri despre relația lor: ”Asta l-a făcut să aibă încredere în mine”
Mariana, soția lui Marius Lăcătuș, interviu foarte rar. Mărturisiri despre relația lor: ”Asta l-a făcut să aibă încredere în mine”
Mariana, soția lui Marius Lăcătuș, interviu foarte rar. Mărturisiri despre relația lor: ”Asta l-a făcut să aibă încredere în mine”
Scandal între Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf: "Vrea să-l vândă și să ia banii" / "Minți. Încerc să recuperez"
Scandal între Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf: "Vrea să-l vândă și să ia banii" / "Minți. Încerc să recuperez"
Scandal între Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf: "Vrea să-l vândă și să ia banii" / "Minți. Încerc să recuperez"
Mircea Lucescu a răspuns după ce Răzvan Raț a recunoscut că a vrut să îl bată: ”Doar asta îmi amintesc despre el”
Mircea Lucescu a răspuns după ce Răzvan Raț a recunoscut că a vrut să îl bată: ”Doar asta îmi amintesc despre el”
Mircea Lucescu a răspuns după ce Răzvan Raț a recunoscut că a vrut să îl bată: ”Doar asta îmi amintesc despre el”
Încurajările primite de singurul central român de la Euro 2024 înainte de startul competiției: "Eu mă mândresc de fiecare dată când îl văd"
Încurajările primite de singurul central român de la Euro 2024 înainte de startul competiției: "Eu mă mândresc de fiecare dată când îl văd"
Încurajările primite de singurul central român de la Euro 2024 înainte de startul competiției: "Eu mă mândresc de fiecare dată când îl văd"

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  19 Iunie 2024, 17:57
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
BREAKING NEWS | Simona Halep schimbă legea în tenisul mondial! Ce decizie a luat forul WTA legată de situația prin care a trecut românca. A venit <Lex Halep> pe care o cerea Boris Becker!
BREAKING NEWS | Simona Halep schimbă legea în tenisul mondial! Ce decizie a luat forul WTA legată de situația prin care a trecut românca. A venit pe care o cerea Boris Becker!
Tenis  |  18 Iunie 2024, 10:33
2.
BREAKING NEWS | Simona Halep schimbă legea în tenisul mondial! Ce decizie a luat forul WTA legată de situația prin care a trecut românca. A venit pe care o cerea Boris Becker!
Un nou "conflict" la PRO TV. Mama lui Răzvan Raț a intervenit: "Te rog". Florin Răducioiu nu s-a abținut nici el
Un nou "conflict" la PRO TV. Mama lui Răzvan Raț a intervenit: "Te rog". Florin Răducioiu nu s-a abținut nici el
Fotbal  |  17 Iunie 2024, 11:18
3.
Un nou "conflict" la PRO TV. Mama lui Răzvan Raț a intervenit: "Te rog". Florin Răducioiu nu s-a abținut nici el
Care obiecte din casă și apartament atrag țânțarii? Cu ce vă îmbrăcați să nu fiți mușcat de căpușe?
Care obiecte din casă și apartament atrag țânțarii? Cu ce vă îmbrăcați să nu fiți mușcat de căpușe?
Care obiecte din casă și apartament atrag țânțarii? Cu ce vă îmbrăcați să nu fiți mușcat de căpușe?
S-a pensionat la numai 57 ani și va lua pensie de 5.900 lei la recalculare. Câte puncte bonus are?
S-a pensionat la numai 57 ani și va lua pensie de 5.900 lei la recalculare. Câte puncte bonus are?
S-a pensionat la numai 57 ani și va lua pensie de 5.900 lei la recalculare. Câte puncte bonus are?
FOTO Atenție, șoferi! Martorul luminos care dacă se aprinde pe caniculă trebuie să opriți imediat
FOTO Atenție, șoferi! Martorul luminos care dacă se aprinde pe caniculă trebuie să opriți imediat
FOTO Atenție, șoferi! Martorul luminos care dacă se aprinde pe caniculă trebuie să opriți imediat
Știri de ultimă oră din sport
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
EURO 2024   |  20 Iunie 2024, 00:58
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
SuperLiga   |  20 Iunie 2024, 00:00
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 23:53
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 23:10
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
Marco Rossi, discurs dur după ce Ungaria a fost învinsă de Germania: ”Arbitrul a avut cea mai slabă prestație” / ”Suntem deja cu un picior în afara Campionatului European”
Marco Rossi, discurs dur după ce Ungaria a fost învinsă de Germania: ”Arbitrul a avut cea mai slabă prestație” / ”Suntem deja cu un picior în afara Campionatului European”
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 22:29
Marco Rossi, discurs dur după ce Ungaria a fost învinsă de Germania: ”Arbitrul a avut cea mai slabă prestație” / ”Suntem deja cu un picior în afara Campionatului European”
Imagini fabuloase cu fanii scoțieni, înainte de meciul cu Elveția. Cum au ajutat un bătrânel
video Imagini fabuloase cu fanii scoțieni, înainte de meciul cu Elveția. Cum au ajutat un bătrânel
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 21:54
Imagini fabuloase cu fanii scoțieni, înainte de meciul cu Elveția. Cum au ajutat un bătrânel
Sylvinho sărbătorește remiza Albaniei cu Croația ca pe o victorie: ”Meci nebun, ne vom aminti de el toată viața”
Sylvinho sărbătorește remiza Albaniei cu Croația ca pe o victorie: ”Meci nebun, ne vom aminti de el toată viața”
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 21:02
Sylvinho sărbătorește remiza Albaniei cu Croația ca pe o victorie: ”Meci nebun, ne vom aminti de el toată viața”
Selecționerul Croației recunoaște: ”Jucătorii noștri au îmbătrânit”. De ce i-a certat pe Modric și coechipierii săi după remiza cu Albania
Selecționerul Croației recunoaște: ”Jucătorii noștri au îmbătrânit”. De ce i-a certat pe Modric și coechipierii săi după remiza cu Albania
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 20:17
Selecționerul Croației recunoaște: ”Jucătorii noștri au îmbătrânit”. De ce i-a certat pe Modric și coechipierii săi după remiza cu Albania
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
EURO 2024   |  00:58
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
Pierdere importantă pentru Scoția înaintea duelului decisiv cu Ungaria: ”Va lipsi sigur!” Concluzii după remiza cu Elveția
EURO 2024   |  00:34
Pierdere importantă pentru Scoția înaintea duelului decisiv cu Ungaria: ”Va lipsi sigur!” Concluzii după remiza cu Elveția
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
SuperLiga   |  00:00
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
EURO 2024   |  23:53
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
Corespondență EURO Cum l-au dat pe spate pe Mihai Stoichiță jucătorii României după victoria cu Ucraina: ”Este lucrul cel mai îmbucurător!”
EURO 2024   |  23:31
Cum l-au dat pe spate pe Mihai Stoichiță jucătorii României după victoria cu Ucraina: ”Este lucrul cel mai îmbucurător!”
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
EURO 2024   |  23:10
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
exclusiv Răzvan Raț a stabilit top 5 al celor mai buni fundași stânga români: ”Eu pe locul 3!” Pe cine a pus pe prima poziție