Povestea curioasă din spatele golului care l-a ”trimis” pe Gigi Becali la închisoare: ”I-a adus 6 luni în plus” + Cum l-a sabotat omul lui Ioan Andone pe latifundiar: ”A ținut banii”
![Gigi Becali a avut un campionat de coșmar, în 2007](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19217%2Fc150-c1df8df4-1721680325bec3b247.jpg&w=960&h=640&c=1)
Radu Bordei | Publicat: 23.07.2024 09:10 | Actualizat: 23.07.2024 11:55
Fost atacant la Steaua și apropiat al lui Gigi Becali, Ion Viorel (56 de ani), a oferit detalii incredibile din culisele unuia din cele mai celebre meciuri de după revoluție, Gloria Buzău - FCSB, 1-1, din iarna lui 2007. Fostul fotbalist încă era oficial la clubul buzoian, care trăia tot cu banii lui Gigi Becali.
Golul lui Romeo Bunică a rămas în folclorul fotbalului românesc, mai ales că a avut repercusiuni incredibile. CFR Cluj avea să ia titlul la capătul unui campionat încins, în care, de disperare, Gigi Becali avea să apeleze la celebra valiză de bani, care urma să îi ”deschidă” calea spre închisoare.
Ion Viorel, dezvăluiri de culise incredibile din spatele golului care avea să îl coste enorm pe Gigi Becali
Fostul atacant a fost strâns legat de Gloria Buzău unde a fost antrenor și manager de-a lungul timpului. Viorel era în cadrul clubului și la celebrul meci din noiembrie 2007, dar nu se mai implica. De altfel, buzoienii erau finanțați tot de Gigi Becali, prin interpuși.
”Eram managerul clubului, dar nu mai mă implicam, nu mai mergeam nici la stadion. Nici la meciul respectiv nu eram, dar am fost sunat. Eram la o mănăstire la Buciumeni, când m-a sunat (Gigi Becali - n.r.) și m-a luat: 'Măi, ce e cu Bunica aia a ta?'. Am rămas surprins, zic: 'Bunica a murit demult'. 'Nu măi, Bunicu, sau cum îl cheamă. A dat un gol și mi l-a dat mie. Tu l-ai pus'. Probabil îi băgase în cap cineva de pe lângă el. Eu știam doar că e lovitură liberă în minutul 90 și dă Bunică gol. Vă dați seama unde s-a ajuns.
Apoi s-a făcut ședință, că ce s-a întâmplat. Săracul Gigi a pierdut titlul acolo. Noroc că nu mai eram implicat, dar să vii tu să investești, să iei și condamnare 6 luni în plus că te-ai dus cu valiza apoi după ăia la Cluj să le dai primă să joace bine. În Germania e acceptat acest lucru, iar el a luat 6 luni în plus, la condamnare, totul de la golul lui Bunică”, a spus Viorel, invitat la ”Un Podcast”
Cine l-a lucrat pe Gigi Becali
Se pare că un apropiat al lui Ioan Andone, antrenor atunci la rivala CFR Cluj, a fost omul cheie în toată povestea.
”Dar am aflat ce a fost și acolo, ulterior. Deci Gigi dăduse și prime la jucători, la Buzău, plătise niște salarii, tot, înainte de meci. Dar banii nu au ajuns la jucători. Au rămas la Ștefan Stoica (antrenorul echipei - n.r), printre altele rudă cu Ando (Ioan Andone - n.r.) care era antrenor la CFR, care a luat campionatul.
Bunică era purtătorul de cuvânt al vestiarului, așa e când își bagă Satana coada. Nu trebuia să îl bage pe teren, dar așa și-a băgat Satana coada. Bunică l-a întrebat pe Stoica ce să facă dacă va avea o șansă. Ăsta nu putea să îi zică...a zis, o ai, o dai.
Dar nu cred că s-a gândit cineva că va veni ocazia. Și a venit blestemata aia de lovitură. A executat impecabil și acolo s-a terminat cariera lui (n.r. a lui Bunică). S-au purtat urât cu el, pentru că a jucat corect și a dat gol, ce vină avea el.
Am înțeles că s-a făcut ședință imediat, la 30 de km de Buzău, erau doi veri ai lui Gigi, acolo se făcea și cantonament. Și a venit Gigi de la București: 'Cui i-ai dat mă gol, ai dat un gol în tot campionatul, mie'. Și l-a trimis la Râmnicu Sărat, era echipa a doua”, a încheiat Ion Viorel.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![O româncă l-a confundat pe Guardiola cu un bodyguard: ”A venit la noi acasă!” Ce a urmat: ”L-am văzut după aia la TV”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19237%2F1721724673f442cb62.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum l-a ”terorizat” Ionuț Chirilă pe Ciprian Marica în perioada în care i-a fost antrenor: ”Cu living room și bar în casă...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19226%2F1721719159f66be7a5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19122%2Fc150-07df5446-1721541706d71605da.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a ales ce fundași au fost peste el. Cum s-a comparat cu Nesta, Terry sau Van Dijk: ”Niciodată nu am avut complexe”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F18%2F19000%2Fc150-ba7fda05-17213266363423431d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F18%2F18997%2Fc150-dd98147a-1721318830f5adc0ee.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19146%2F17215640919b00ed89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Au spus ”da” după 6 ani de relație. Cine a lipsit de la marele eveniment](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19176%2Fc150-48ec4fe4-1721630817374afc85.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Europa revine la serviciu militar obligatoriu. Nu se poate baza pe SUA pentru un război cu Rusia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4VqtMsrUQUfNlSaPrbFU_tFVBsEo5IgKledkDu8jlpA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5Lzg5ZjAxY2I0MjUxMjMwMjQ5NjA1YzI4N2FjMTk0ODY5LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.700.000.000 € investește România în sisteme de apărare aeriană. Doar Bucureștiul e „acoperit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FtcWHtov94Q0HR_36UGzNhtqbeTIESUV4_iO_F07ADEc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzQ5ZTAzOTU2MzVlNWI1NzYxN2M5NDdlYWVlNjRkYjYwLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când vine pensia în luna august? Este ultima lună când 3,5 milioane de pensionari iau venituri mici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FNMLqE1f3xuMsPTuYAqDeRp0DhHFvX_TFCb4v4-vekhA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RjNzg2ZDUyODc0ODRlMWYwNDVhYWExOGE5YmI0ZDllLTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dănuț Lupu, un nou discurs înțepător la adresa lui Gică Hagi: ”Nu-l văd să reușească la echipa națională”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19235%2F17217243395aecfdcc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Încă o retragere! Un alt tenismen își încheie cariera la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19239%2Fc150-bfa515a8-1721724454155e8ed5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Snoop Dogg va comenta Jocurile Olimpice de la Paris: ”Să facem aceste Jocuri de neuitat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19231%2Fc150-59cf4639-1721717965774c64d6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, ironii la adresa investitorilor turci de la Petrolul: ”Par cam deocheați”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19223%2Fc150-e40e82de-1721714997e5da62d1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gabriel Moura, după despărțirea de Dinamo: ”Adevărul este că eu aș fi vrut să continui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19224%2Fc150-67b90633-172171658645dd79cf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sportivii din Satul Olimpic, îndemn la pace: "Dă o şansă păcii"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19227%2Fc150-762e931d-17217160487a72df88.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Heptatlonista Carolin Schaefer se retrage la Jocurile Olimpice: ''Parisul va fi ultimul meu dans''](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19229%2Fc150-62fa3593-1721716709bd7c74e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Soția lui Cristi Manea a tras o singură concluzie după ce i-a văzut pe suporterii Rapidului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19228%2F17217165697adc4b40.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)