A venit decizia Comisiei de Disciplină pentru Daniel Bîrligea! Cât va lipsi atacantul de la FCSB
Galerie foto(4) Galerie foto (4 fotografii): A venit decizia Comisiei de Disciplină pentru Daniel Bîrligea! Cât va lipsi atacantul de la FCSB
Vlad Nicorescu | Publicat: 12.11.2025 17:34 | Actualizat: 12.11.2025 19:05
Daniel Bîrligea (25 de ani), atacantul celor de la FCSB, și-a aflat pedeapsa de la Comisia de Disciplină a FRF, în urma cartonașului roșu obținut în ultima etapă de SuperLigă, cu Hermannstadt, scor 3-3.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Daniel Bîrligea a intrat la pauză în meciul cu Hermannstadt, în locul lui Mihai Lixandru, când scorul era 1-1. Deși ”roș-albaștrii” se bazau pe atacant pentru a-i răni pe sibieni, care aveau cinci înfrângeri la rând, acesta a făcut opusul și a primit un cartonaș roșu stupid.
În minutul 79, Bîrligea a încasat un cartonaș galben pentru proteste la adresa centralului Radu Petrescu, iar două minute mai târziu, a comis un fault în careul advers, moment în care și-a pierdut cumpătul, iar arbitrul l-a trimis la vestiare.

Decizia Comisiei de Disciplină pentru Bîrligea
Gigi Becali, finanțatorul de la FCSB, a fost extrem de nervos la adresa lui Bîrligea pentru gesturile făcute către cavalerul fluierului și a anunțat o ”revoluție” pentru a tăia din elan jucătorilor care încasează cartonașe galbene pe motiv de proteste.
Astfel, atacantul a fost suspendat doar o etapă de către Comisia de Disciplină, plus amendă 740 de lei, și va rata meciul următor cu Petrolul Ploiești, programat pe 22 noiembrie.
De asemenea, vârful echipei naționale a fost taxat de Gigi Becali cu 20.000 de euro.

”Amenda e dată și hârtia e scrisă. Fiecare jucător va lua la cunoștință, cu camere de luat vederi, ca să nu meargă la comisii după aceea. Orice cartonaș galben care se ia din cauza protestelor - amendă 10.000 de euro. Amenda lui Bîrligea e deja dată! Ce a făcut el este ceva care nu s-a întâmplat pe tot mapamondul. Ridici tu mâna la arbitru, îi dai tu cartonaș?! Dacă îi lăsăm așa, o să se ia la bătaie jucătorii cu arbitrii pe teren”, a declarat Gigi Becali la Digi Sport.
Alexandru Cicâldău, aceeași pedeapsă
Alexandru Cicâldău, mijlocașul de la Universitatea Craiova, a primit și el aceeași pedeapsă (n.r. amenda 740 de lei și o etapă suspendare), după ce a încasat două cartonașe galbene în decurs de șapte minute, la înfrângerea cu UTA Arad, scor 1-2.
Fotbalistul de 28 de ani va rata următoarea partidă cu FC Argeș, care se va juca pe 21 noiembrie, după pauza internațională.

Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







