Adrian Mutu ar fi putut ajunge în curtea rivalilor! Motivul pentru care Gigi Becali nu l-a dorit pe ”Briliant”: ”Nu dădeam eu la vremea aia 3 milioane de euro?”
![Gigi Becali este patron la FCSB din anul 2003](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F10%2F18547%2F17205910999ad50415.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 10.07.2024 09:14 | Actualizat: 10.07.2024 12:53
La mai bine de jumătate de secol distanță de la momentul transferului atacantului Adrian Mutu (45 de ani) la Dinamo, Gigi Becali a dezvăluit care a fost motivul pentru care ”Briliantul” nu a ajuns în curtea rivalilor de la Steaua, deși resursele financiare nu reprezentau o problemă.
Evoluțiile foarte bune ale lui Adrian Mutu în tricoul formației ce l-a dat în fotbalul mare, FC Argeș, i-au determinat pe cei de la Dinamo să-l aducă în Ștefan cel Mare în 1998.
Cel mai bun marcator din istoria naționalei putea să ajungă însă la rivala din Capitală, Steaua, însă Gigi Becali a fost cel care s-a opus transferului.
Gigi Becali: ”Avea un semn pe gât”
Latifundiarul din Pipera nu l-a mai cumpărat pe atacant, însă nu din cauza unui motiv sportiv.
”Noi nu avem jucători de 30-40 de milioane. Dacă am avut vreodată, nu a avut cine să-i vândă. Nu a avut cine să vândă calul, nu că a fost calul român. Știu ăia de la Dinamo București cum să vândă?
Pe Mutu la vremea aia dădeam eu trei milioane. Am vrut să-l iau eu, era la FC Argeș și a venit și mi-a zis Giovanni Becali: 'Îl iei pe ăsta?'. Avea un semn pe gât și am zis: du-te mă de aici, nu vezi ce semn are? Nețoiu l-a luat, el era la Dinamo. Atunci eram doar finanțator. Nețoiu l-a luat la Dinamo, a dat 600.000 de euro. Eu eram la Steaua atunci. Nu dădeam eu la vremea aia 3 milioane de euro?”, a spus Gigi Becali la Digi Sport.
Mutu a făcut pasul spre fotbalul italian
Adrian Mutu s-a adaptat rapid în tricoul ”câinilor”, iar în iarna anului 2000 urma transferul la Inter Milano, pentru suma de 6.5 milioane de euro.
Internaționalul român nu s-a adaptat rigorilor impuse de milanezi, însă și-a relansat cariera la Hellas Verona.
Au urmat apoi aventuri în fotbalul italian la Juventus, Fiorentina sau Cesena, iar în prezent Mutu se laudă cu faptul că a marcat peste 100 goluri în Serie A.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Andrei Prepeliță așteaptă în continuare jucători la Buzău: ”Căutăm soluții!”. Concluzii după remiza cu Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18873%2Fc150-3e5828a7-17210774466e420092.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Valeriu Iftime a rămas înmărmurit după ieșirea nervoasă a lui Andone: ”Nu credeam că-i sare așa siguranța!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18876%2F172107692755b22f40.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Valentin Țicu, dezvăluire incredibilă după Petrolul - Gloria Buzău 0-0: "Nu știam cine intră cu 3 ore înainte de meci" + Ce spune de conflictul cu Hanca](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18874%2F17210767319a131eb5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Constantin Budescu susține că Petrolul stă pe un butoi cu pulbere: ”Sunt probleme, nu vreau să ajungă ca Dinamo!”. Mesaj direct pentru fanii prahoveni și pentru Gicu Grozav](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18875%2F172107627311f1a485.jpg&w=540&h=360&c=1)
![MM Stoica și Gigi Becali se contrazic în privința transferului de la FCSB: ”E fake” / ”Dacă trece testele, va semna!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18872%2F172107415980847036.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Internaționalul român, față în fața cu transferul verii: "Ofertă foarte bună, club deținător de Champions League"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18870%2F1721071852227d339a.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18825%2F172102555762ff8faf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F14%2F18773%2F17209499577b9bcbd4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care este, de fapt, situația din culise de la Petrolul: ”Turcii nu sunt parte din club și nu au fost niciodată!” / ”Toată lumea face paralela cu Dinamo, cu Cortacero”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F13%2F18733%2F17208866257e3a1fde.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FOmWyG9B0MoVe7XgBlwPPUEssJymZroVGbNEnKec-l8E%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzViMmZiYTdhNmZjYTFkZTFhZTgxZTVhY2Y2MTc3MjU0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2Fd0rIV3gzUcK67xgXzRm7wjZ41CooM1IA_R1dyGI9AAk%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzU5YjA0M2FjMThiY2E3ZmY4YTFiYTRjMzU2ZTg5YmRiLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce NU este bine să bei apă rece pe CANICULĂ? Ce se întâmplă în organism și ce poți păți?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FvzLKpV99-tvFDXlPBFzlus6T1d_AQRJOEQOa4W5bWc8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzU4NGNkMjg3NGVjY2QwN2YzOWVhN2U5NGU3ZDU3ODBjLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță așteaptă în continuare jucători la Buzău: ”Căutăm soluții!”. Concluzii după remiza cu Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18873%2Fc150-3e5828a7-17210774466e420092.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Valeriu Iftime a rămas înmărmurit după ieșirea nervoasă a lui Andone: ”Nu credeam că-i sare așa siguranța!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18876%2F172107692755b22f40.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scris presa din Israel despre FCSB înaintea dublei cu Maccabi Tel Aviv: ”Suporterii israelieni pot fi optimiști!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18869%2Fc150-83d658a8-1721070952913294a6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Internaționalul român, față în fața cu transferul verii: "Ofertă foarte bună, club deținător de Champions League"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18870%2F1721071852227d339a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum arată Constantin Budescu la debutul pentru Gloria Buzău. Fotbalistul, titular în partida cu Petrolul Ploiești](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18871%2F172107109514ef186b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Finala Euro 2024, ratată de invitații la nunta lui Ianis Hagi. Motivul interesului scăzut pentru ultimul act de la Berlin: "România nu joacă"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18823%2F1721027289fd0e4575.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bogdan Andone, acuzații la adresa lui Dorinel Munteanu după Botoșani - Oțelul 2-3: ”L-a înjurat non-stop!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18865%2F1721065700b12735cb.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Petrolul - Gloria Buzău 0-0. Gicu Grozav, noul căpitan al prahovenilor, a ratat un penalty și șansa de a le aduce prahovenilor trei puncte!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18830%2F1721071965f3546775.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)