Alex Chipciu l-a sunat pe Becali, după ce a luat decizia finală! Pentru ce echipă va juca sezonul următor

Alex Chipciu are 6 titluri de campion al României Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Alex Chipciu l-a sunat pe Becali, după ce a luat decizia finală! Pentru ce echipă va juca sezonul următor
Foto: Sport Pictures  |   Alex Chipciu are 6 titluri de campion al României

Cătălin Stroia   |   Publicat: 29.05.2024 23:26   |  Actualizat: 30.05.2024 00:20

Alex Chipciu (35 de ani), mijlocașul Universității Cluj, a decis să continue din următorul sezon alături de formația de sub Feleac.

Alexandru Chipciu s-a reinventat pe final de carieră la U Cluj, după ce la rivala alb-negrilor ajunsese într-un con de umbră în perioada lui Dan Petrescu.

Căpitanul ”studenților” a avut parte de un sezon aproape perfect, dar Universitatea a ratat participarea în finala Cupei României și a ratat la loviturile de departajare participarea în preliminariile Conference League.

Alex Chipciu rămâne la U Cluj

În pofida ultimelor evenimente nefericite, Alex Chipciu a luat decizia de a continua ca jucător al ”șepcilor roșii” , potrivit GSP. Chipciu l-a sunat pe Gigi Becali și l-a anunțat că nu va face pasul la FCSB în această vară.

Printre factorii care l-au influențat pe fostul jucător al celor de la Anderlecht și Sparta Praga se numătă și familia, care și-a dorit ca jucătorul să continue în orașul de pe Someș.

În cele 34 de meciuri jucate în sezonul recent încheiat pentru Universitatea Cluj, Alex Chipiciu a reușit să înscrie de 5 ori și să ofere alte 4 pase decisive.

Gigi Becali: ”N-am să-l folosesc în Champions League”

Gigi Becali anunțase că îl dorește pe jucătorul lui U la FCSB, dar nu pentru Liga Campionilor.

”Voi investi 4-5 milioane pentru jucători. Transferuri, fără salarii, nu pun niciodată salariile. (n.r. Chipciu) E un caracter frumos și un băiat de vestiar. Nu mă interesează Chipciu pentru Liga Campionilor.

(n.r. Louis Munteanu) Aștept oferta de la 1.2 milioane pe care am făcut-o. Mi s-a spus să aștept după finală. (n.r. Andrei Vlad) Să semneze cu cine vrea”, a spus Gigi Becali pentru Digi Sport.

Chipciu, iubit de fanii Universității Cluj

Alexandru Chipciu a dezvăluit în urmă cu câteva luni cum a fost surprins de unul dintre fanii Universității Cluj.

”Mă entuziasmează și mă surprind mereu suporterii Universității, chiar fără să-i perii! Ca să înțeleagă toată lumea, în Cluj toată lumea e cu “U”. Cu stegulețe, fanioane în mașini, e simbolul Transilvaniei și al românilor din Transilvania! Să nu uităm că au refuzat să joace în campionatul maghiar.

Doar prin suporteri a trăit clubul. Și trăiește în continuare. Pentru că nu au fost performanțe ieșite din comun, dar suporterii au fost peste performanțe. Pasiunea asta, să cânți, să fii mereu alături de echipă, e rar de găsit! Episoade am zi de zi.

Uite, azi eram cu una din fete în mașină și, în trafic, mi-a strigat cineva din altă mașină: «Ești un băiat fain, cel mai bun băiat!». I-am zis fetiței apoi: «Dar de unde o ști că sunt cel mai bun băiat? Poate că sunt cel mai rău!” Hahaha!»”, a mărturisit Chipciu pentru Prosport.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
Atanas Trică, la Dinamo? Prima reacție a Lorenei Balaci: ”Ceva mai devreme am vorbit” + Ce spune despre despărțirea de Universitatea Craiova
Atanas Trică, la Dinamo? Prima reacție a Lorenei Balaci: ”Ceva mai devreme am vorbit” + Ce spune despre despărțirea de Universitatea Craiova
Atanas Trică, la Dinamo? Prima reacție a Lorenei Balaci: ”Ceva mai devreme am vorbit” + Ce spune despre despărțirea de Universitatea Craiova
OFICIAL | Sepsi i-a ”furat” jucătorul Oțelului! Anunțat la Galați, golgheterul Ligii 2 a ajuns la Sfântu Gheorghe
OFICIAL | Sepsi i-a ”furat” jucătorul Oțelului! Anunțat la Galați, golgheterul Ligii 2 a ajuns la Sfântu Gheorghe
OFICIAL | Sepsi i-a ”furat” jucătorul Oțelului! Anunțat la Galați, golgheterul Ligii 2 a ajuns la Sfântu Gheorghe
Concluziile lui Neil Lennon după ce Rapid a câștigat primul amical din mandatul său: ”Sunt foarte mulțumit”
Concluziile lui Neil Lennon după ce Rapid a câștigat primul amical din mandatul său: ”Sunt foarte mulțumit”
Concluziile lui Neil Lennon după ce Rapid a câștigat primul amical din mandatul său: ”Sunt foarte mulțumit”

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  20 Iunie 2024, 22:03
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
EURO 2024  |  18 Iunie 2024, 21:07
2.
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Echipa Națională  |  19 Iunie 2024, 17:25
3.
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Știri de ultimă oră din sport
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Diverse   |  21 Iunie 2024, 11:32
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Cât a ajuns să coste un bilet la Belgia - România. Tichetele sunt mult mai scumpe decât au fost la Spania - Italia
Cât a ajuns să coste un bilet la Belgia - România. Tichetele sunt mult mai scumpe decât au fost la Spania - Italia
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 10:47
Cât a ajuns să coste un bilet la Belgia - România. Tichetele sunt mult mai scumpe decât au fost la Spania - Italia
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 09:27
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 08:38
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 08:00
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
Luciano Spalletti a recunoscut supremația Spaniei: ”Au câștigat meritat”
Luciano Spalletti a recunoscut supremația Spaniei: ”Au câștigat meritat”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 00:41
Luciano Spalletti a recunoscut supremația Spaniei: ”Au câștigat meritat”
Ștucan și Reghecampf i-au pregătit un cadou fabulos unui fan al României! Ce trebuie să facă cei interesați: ”Vă pup mentolat!”
foto Ștucan și Reghecampf i-au pregătit un cadou fabulos unui fan al României! Ce trebuie să facă cei interesați: ”Vă pup mentolat!”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 00:21
Ștucan și Reghecampf i-au pregătit un cadou fabulos unui fan al României! Ce trebuie să facă cei interesați: ”Vă pup mentolat!”
Englezii au ”devastat” piața Romerberg din Frankfurt înaintea meciului cu Danemarca! Cum arăta centrul orașului doar câteva ore mai târziu
Corespondență EURO Englezii au ”devastat” piața Romerberg din Frankfurt înaintea meciului cu Danemarca! Cum arăta centrul orașului doar câteva ore mai târziu
EURO 2024   |  20 Iunie 2024, 23:55
Englezii au ”devastat” piața Romerberg din Frankfurt înaintea meciului cu Danemarca! Cum arăta centrul orașului doar câteva ore mai târziu
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Roberto Baggio, sechestrat şi rănit în propria casă, în timpul meciului Italia - Spania. Momentele șocante prin care a trecut...
Diverse   |  12:45
Roberto Baggio, sechestrat şi rănit în propria casă, în timpul meciului Italia - Spania. Momentele șocante prin care a trecut legendarul fotbalist
Corespondență EURO Jucătorii României au plecat spre Koln. Suporterii au făcut spectacol la gară | FOTO
EURO 2024   |  12:39
Jucătorii României au plecat spre Koln. Suporterii au făcut spectacol la gară | FOTO
exclusiv Brett Hawke, despre David Popovici: “Este o situație înspăimântătoare”. Fostul vicecampion mondial de înot, despre calitățile...
Natație   |  12:34
Brett Hawke, despre David Popovici: “Este o situație înspăimântătoare”. Fostul vicecampion mondial de înot, despre calitățile românului: “E fenomenal, înfricoșător, potențialul pe care-l are”
exclusiv Narcis Răducan, despre surpriza pe care Edi Iordănescu o ia în calcul pentru meciul cu Belgia: ”Nu este deloc deplasată ideea”
EURO 2024   |  12:05
Narcis Răducan, despre surpriza pe care Edi Iordănescu o ia în calcul pentru meciul cu Belgia: ”Nu este deloc deplasată ideea”
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Diverse   |  11:32
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la...
SuperLiga   |  11:29
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”