Alex Chipicu a dezvăluit motivul pentru care nu a revenit la FCSB în vară: ”Am zis că e gata, că mă întorc cu siguranță”
![Alex Chipciu a marcat patru goluri în acest sezon în Superliga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F12%2F21%2F8224%2F1703148816464c0ed6.jpg&w=960&h=640&c=1)
Laura Șoica | Publicat: 21.12.2023 19:13 | Actualizat: 22.12.2023 19:49
Alexandru Chipciu (34 de ani) a declarat că s-a gândit să se întoarcă la FCSB în vară. Mijlocașul de la U Cluj a dezvăluit care a fost motivul pentru care transferul nu s-a realizat.
Alex Chipciu a făcut parte din echipa FCSB în perioada 2012-2016. În prezent, fotbalistul de 34 de ani joacă la U Cluj, echipă căreia i s-a alăturat în 2022.
De ce nu s-a întors Alex Chipciu la FCSB
Fotbalistul a declarat că a vrut să se întoarcă la FCSB în această vară, când a fost dorit înapoi de vicecampioană, însă s-a gândit la soția și fetițele sale și a ales să rămână la Cluj.
Mijlocașul a afirmat că a avut și posibilitatea de a merge în Turcia când era la CFR Cluj, însă din nou a ales să rămână acasă alături de familie.
"Atunci când jucam la FCSB nu îmi trecea prin cap că o să mai joc în altă parte, în România. Mă gândeam cu soția că am jucat numai în orașe frumoase, am fost privilegiat.
Am o poveste de la Praga, prin 2015, am fost în vacanța. Mă gândeam cum ar fi să joc acolo, stadionul e aproape de centru, cu un parc frumos.
Cumva și culorile erau la fel. Și am ajuns, nu știu dacă a lucrat și subconștienul. Mă simt bine aici, Clujul a progresat, fetele nu mai vor să plece, nici soția.
Am fost foarte aproape de o revenire în București. Într-o seară am zis că e gata, că mă întorc cu siguranță. Eram prin vacanță și vorbisem cu MM, eram convins că o să mă întorc.
”Faptul că m-am câștigat pe mine e mai important decât toți banii”
Apoi punând în balanță toate lucrurile, familia, școli, grădinițe... eram cam greu, era cam din scurt. Am zis că e mai bine să continui aici. Dar aveam motivația de a te lupta acolo sus. La vârsta mea nu se mai pune problema de bani.
Dar vreau să subliniez că varianta de a rămâne la Cluj nu a fost așa... hai că rămân și eu pe aici. Mă simt bine, nu mă gândeam ca la vârsta asta să mai am energie și entuziasm.
Și când am venit la CFR Cluj, exista posibilitatea să mă duc în Turcia, dar nu voiam ca fetele să rămână în țară, iar eu să stau singur pe acolo.
Am ales să rămân acasă și, chiar dacă fotbalistic nu a fost chiar cum îmi doream, faptul că m-am câștigat pe mine e mai important decât toți banii și performanța", a declarat Alex Chipciu, pentru Sport.ro.
Chipciu a mai fost la FCSB, între 2012 și 2016, perioadă în care strâns 169 de meciuri și 34 de meciuri.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Neil Lennon i-a spus lui Săpunaru când va juca din nou la Rapid: ”Am vorbit cu el” + Ce spune antrenorul de transferul lui Pașcanu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19428%2Fc150-f0d77602-172207787284fe0fcc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București de la 22:00, pe iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722067647a20ad3ab.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Concluziile lui Andrei Vlad, după partida cu Oțelul: ”O seară nereușită. Le înțelegem supărarea suporterilor” + Ce spune despre venirea lui Florin Tănase](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19411%2Fc150-a9b16846-172206288278795a2a.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București de la 22:00, pe iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722067647a20ad3ab.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)