exclusiv “Am o întâmplare nefericită cu el”. Punctul slab al lui Aioani, divulgat de omul care l-a crescut + poveste din anul pandemiei cu noul portar de la Rapid: “Doamneee, ce am făcut!?”
![Dumitru Hotoboc a fost antrenorul lui Marian Aioani timp de două sezoane, la Chindia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F1%2F24%2F9761%2F1706087009723c5999.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Costin Ștucan | Publicat: 24.01.2024 12:29 | Actualizat: 24.01.2024 16:14
Dumitru Hotoboc (45 de ani), antrenorul de portari care l-a promovat pe Marian Aioani în Liga 1, a povestit pentru iAMsport.ro care sunt punctele forte și slăbiciunile fotbalistului cumpărat de Rapid cu 400.000 de euro. Fost portar la Steaua, Hotoboc a povestit un moment neplăcut petrecut la antrenamentele cu Aioani, chiar înainte de pandemie
Transferat de Rapid de la Farul, Marian Aioani este considerat de fostul său antrenor de la Chindia Târgoviște, Dumitru Hotoboc, între primii trei cei mai tari din punct de vedere mental portari români. Primii doi sunt Ștefan Târnovanu (FCSB) și Roland Niczuly (Sepsi).
În vara lui 2018, în tentativa de a promova în Liga 1, clubul Chindia Târgoviște l-a instalat pe bancă pe Viorel Moldovan, iar secundul său responsabil de pregătirea portarilor a fost numit Dumitru Hotoboc. În lot se afla și tânărul de 19 ani, Marian Aioani, care până atunci apărase în doar 16 meciuri de Liga 2.
“Când am ajuns la Chindia, în primele două zile de cantonament ne-a chemat Viorel Moldovan. Din vorbă în vorbă, m-a întrebat: “Mai avem nevoie de portar cu experiență?”. Îi aveam pe Aioani, Iustin Popescu și Dinu Moldovan. I-am zis să mă lase o zi-două, să-mi fac și eu o impresie.
I-am analizat pe cei trei, iar a doua zi seara, i-am bătut la ușă și i-am zis: “Nu avem nevoie de portar”. S-a uitat mirat la mine. I-am zis că Aioani. M-a întrebat dacă sunt singur și dacă îmi asum. Din acel moment, toată energia mea s-a canalizat pe el. Era practic pariul meu cu mine și îmi asumasem un lucru în fața antrenorului”, povestește Hotoboc, fostul portar de la Steaua.
Punctul slab: “Face doar ce i se cere, nimic în plus”
Cu Aioani titular, echipa a promovat în Liga 1. Pariul lui Hotoboc a fost unul câștigător: “A fost un ciclu de doi ani în care a muncit mult. Ne-am chinuit mult amândoi. Are un mental foarte bun. E tipul de portar pe care nu-l mișcă absolut nimic. Indiferent dacă greșește sau face vreo boacănă se ridică imediat. E cumva tipul lui Tătărușanu. Pe Aioani nu-l afectau deloc nici țipetele lui Hagi, vă garantez. A greșit mai mult anul trecut, anul ăsta n-a prea greșit, dar nici Farul nu a avut siguranța de anul trecut”.
Întrebat dacă noul portar de la Rapid are un punct slab, fostul său portar a răspuns deschis: “Dacă nu stai în spatele lui și nu tragi de el, face doar ce i se cere. Nu face nimic în plus. Are o comoditate, e un pic comod, e un pic relaxat, dar are niște calități fantastice”.
Hotoboc încă își impută un moment nefericit, poate cel mai greu de până acum din cariera lui Aioani:
“Am o întâmplare nefericită cu el. Am stat de capul lui cu facultatea. Era la Târgoviște, la IEFS. Îi tot spuneam: “Du-te la școală, dă-ți examenele!”. Într-o zi, m-a sunat de dimineață că întârzie, că e la examen. I-am zis că nu e nicio problemă.
Când a venit, antrenamentul începuse de 20 de minute. I-am zis: “Dă drumul la încălzire că începem să lucrăm separat după ce termin cu ceilalți doi portari!”. A insistat: “Nu, nu, intru separat!”. I-am zis să se încălzească cât de cât și-l bag. Am intrat cu el în antrenament normal, adaptându-l din exerciții. Mai erau 5 minute de antrenament, știu că m-a strigat Vio (n.r. - Moldovan).
La ultima minge, a băgat mâna greșit și și-a rupt degetul. Mă gândeam: “Doamneee, ce am făcut?!”. Era și un moment greu al echipei. De acolo, a urmat operația, a fost o nebunie. Norocul nostru că a început pandemia, s-a întrerupt campionatul. Mi-am reproșat după aceea că l-am acceptat așa la antrenament. Dar el era și pe un fond de dorință”.
Accidentat grav în iarna lui 2020, Aioani a revenit pe teren abia în iunie, în meciurile de play-out. După un an, în iulie 2021, portarul a părăsit Chindia pentru Farul Constanța, iar doi ani mai târziu a devenit campion al României.
Pentru transferul lui, Rapid a plătit 400.000 de euro, plus 20 la sută dintr-un viitor transfer. Aioani va avea în Giulești un salariu lunar de 12.000 de euro.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)