Avertismentul lui Răzvan Lucescu pentru Neil Lennon: "Mulți își dau cu părerea"

Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOK Galerie foto (1 fotografii): Avertismentul lui Răzvan Lucescu pentru Neil Lennon: "Mulți își dau cu părerea"
Foto: Profimedia  |   Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOK

Mihai Alecu   |   Publicat: 19.06.2024 11:08   |  Actualizat: 19.06.2024 12:42

Răzvan Lucescu (55 de ani), fostul antrenor de la Rapid, are un avertisment pentru Neil Lennon (52 de ani), actualul tehnician al grupării giuleștene.

Antrenorul lui PAOK e de părere că nord-irlandezul va avea dificultăți în mandatul de la Rapid, dat fiind faptul că pentru tehnicienii străini este grea adaptarea la campionatul României.

Totuși, Lucescu speră că Lennon va avea rezultate bune și va trece cu bine peste orice probleme întâmpinate în Giulești.

Răzvan Lucescu, despre venirea lui Neil Lennon la Rapid: "E risc foarte mare"

"Va trebui să se adapteze la realitatea de aici, cum va trebui să aducă noutăți, să facă ce vrea să facă și să-și mențină propria filosofie de muncă. Mulți își dau cu părerea înainte să vadă ce face antrenorul.

Timpul este în favoarea dânsului. Are obligația de a pregăti echipa foarte bine, să fie pregătit mental pentru începutul de campionat. Rezultatele de la început vor conta. E obligat să aibă rezultate, să câștige timp pentru a închega o echipă puternică.

Pentru un antrenor din străinătate e risc foarte mare. Are obligația să câștige respectul oamenilor. Știe ce are de făcut, pentru că are o experiență deosebită și veni foarte motivat.

Din ce am perceput, a luat decizii directe, fără se uite în stânga sau dreapta. Este un om care știe ce vrea. Rămâne de văzut cum îi va aduna pe băieți, cum va motiva echipa”, a spus Răzvan Lucescu, pentru Prosport.

Noul antrenor al Rapidului, de departe cel mai bine plătit din Superligă

Salariile celorlalți antrenori din Superligă pălesc în comparație cu cel al alesului lui Dan Șucu. Lennon câștigă dublu față de al doilea cel mai bine plătit antrenor din Superligă, Dan Petrescu.

Top 5 cei mai bine plătiți antrenori din Superligă:

1. Neil Lennon, Rapid, 60.000 de euro lunar (720.000 de euro anual)

2. Dan Petrescu, CFR Cluj, 30.000 de euro lunar (360.000 de euro anual)

3. Ioan Ovidiu Sabău, U Cluj, 27.000 de euro lunar (324.000 de euro anual)

4. Costel Gâlcă, Universitatea Craiova, 20.000 de euro lunar (240.000 de euro anual)

5. Dorinel Munteanu, Oțelul Galați, 16.000 de euro lunar (192.000 de euro anual)

Ca termen de comparație, antrenorul noii campioane a României, Elias Charalambous, a sosit la FCSB pe un salariu de 5.000 de euro, însă Gigi Becali i-a promis că îi va dubla remunerația după cucerirea titlului.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”
Florinel Coman, mesaj în miez de noapte pentru FCSB: ”A venit momentul să vă spun 'la revedere'”

Cele mai citite

Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Diverse  |  18 Iulie 2024, 11:49
1.
Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Diverse  |  17 Iulie 2024, 09:31
2.
Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Fotbal  |  16 Iulie 2024, 17:14
3.
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Care pensionari iau 1.000 lei în plus la pensie la recalculare? Ce condiții trebuie să îndeplinească
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Știri de ultimă oră din sport
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Stranieri   |  19 Iulie 2024, 11:56
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 11:36
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  19 Iulie 2024, 11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 11:15
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Echipa Națională   |  19 Iulie 2024, 11:00
Ilie Dumitrescu, legat de viitorul echipei naționale: ”Sunt convins!”
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Champions League   |  19 Iulie 2024, 10:52
Interes uriaș pentru FCSB - Maccabi Tel Aviv. Mihai Stoica: ”Estimăm sold-out”
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
SuperLiga   |  19 Iulie 2024, 09:27
Legenda Petrolului a lămurit misterul de la echipă după zvonurile din ultima perioadă: "Nu prea îi vedem"
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Stranieri   |  11:56
Galatasaray a anunțat ce se întâmplă în cazul lui Alexandru Cicâldău! Unde se poate transfera mijlocaşul român
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
SuperLiga   |  11:36
Valeriu Iftime a răspuns acuzațiilor înaintate de Dan Șucu: ”Obraznic în declaraţia asta!”
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
SuperLiga   |  11:27
Conducerea Rapidului a vorbit despre situația lui Cristi Săpunaru: ”Avem nevoie de mai mulți lideri”
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Fotbal Internațional   |  11:25
PSG își întărește staff-ul tehnic: Guillem Hernandez Folguera, nou secund al lui Luis Enrique
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Echipa Națională   |  11:25
Cum răspunde Daniel Pancu la zvonul că ar putea fi antrenorul echipei naționale: ”Îmi doresc...”
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut...
SuperLiga   |  11:24
Cândva era speranța lor, iar acum îl numesc un ”proiect eșuat”. Unde joacă acum cel pe care Mihai Rotaru regretă că l-a avut la Craiova
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”
SuperLiga   |  11:15
Raul Opruț explică motivele pentru care a semnat cu Dinamo: ”Pentru mine transferul este o rampă de lansare”