Câți bani a încasat Dorinel Munteanu după despărțirea de Sepsi. Înțelegerea făcută cu Laszlo Dioszegi
Galerie foto (1 fotografii): Câți bani a încasat Dorinel Munteanu după despărțirea de Sepsi. Înțelegerea făcută cu Laszlo Dioszegi
Denisa Ștefan | Publicat: 01.05.2025 15:36 | Actualizat: 01.05.2025 15:36
Antrenorul Dorinel Munteanu (56 de ani) și-a încheiat înțelegerea cu Sepsi OSK. Acum liber de contract, tehnicianul a primit de la formația covăsneană clauza de reziliere, așa cum s-a înțeles în martie cu Laszlo Dioszegi.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
După mai bine de trei ani petrecuți pe banca tehnică a celor de la Oțelul Galați, Dorinel Munteanu a semnat în luna martie cu Sepsi, formație la care a petrecut numai cinci meciuri: patru înfrângeri și un rezultat de egalitate.
Dorinel Munteanu a încasat trei salarii la despărțirea de Sepsi
Cu un contract pe un an și jumătate cu echipa din Sfântu Gheorghe, Dorinel Munteanu a fost demis după 40 de zile de finanțatorul echipei, Laszlo Dioszegi, din cauza seriei de rezultate negative.
Tehnicianul nu a încasat bani atunci când a semnat cu echipa, însă a primit salariul până în luna iulie, așa cum s-a înțeles cu oficialii. Astfel, ”Neamțul” a încasat suma de 51.000 de euro, conform Prosport.
Laszlo Dioszegi își asumă demiterea lui Dorinel Munteanu
Finanțator al formației covăsnene, Laszlo Dioszegi a recunoscut că el este cel care a luat decizia de a renunța la antrenor, din teama de a nu retrograda.
”Putem să spunem orice, dar cele 5 etape cu un singur punct sunt oglinda cea mai bună despre decizia pe care am luat-o. Ce putem să mai vorbim? Când mai sunt 3 etape și noi, din 5 etape am luat un punct… Nu spun că a fost doar vina antrenorului, dar trebuia o schimbare.
Dacă nu făceam un șoc la echipă și retrogradam, mi-aș fi reproșat. N-avem nici o garanție că așa nu o să retrogradăm, dar măcar să facem ce depinde de noi să salvăm clubul.
Nu a costat mult despărțirea. A fost un om corect. Din start i-am spus că îi plătim salariul până în iulie, deci 3 luni în avans și atât i-am plătit. Chiar dacă a stat doar o lună la noi”, a declarat omul de afaceri, conform sursei citate.
Cu 4 meciuri rămase de disputat, Sepsi este pe locul 14, cu 22 de puncte, la distanță de două puncte de UTA, formația de pe locul 13.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.





Cele mai citite








