Ce îi reproșează Dumitru Dragomir lui Mihai Rotaru: ”A făcut o singură greșeală”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Ce îi reproșează Dumitru Dragomir lui Mihai Rotaru: ”A făcut o singură greșeală”

Vlad Ionescu   |   Publicat: 12.04.2024 17:14   |  Actualizat: 12.04.2024 17:14

Dumitru Dragomir, fostul șef LPF, a discutat despre deciziile luate de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova.

Deși nu are antrenor pe banca tehnică, Dumitru Dragomir consideră că la Universitatea Craiova o altă decizie-cheie a fost eronată.

”Oracolul de la Bălcești” este de părere că Mihai Rotaru a luat procedat greșit atunci când l-a îndepărtat pe Sorin Cârțu de la Universitatea Craiova.

A făcut o singură greșeală în momentul în care l-a îndepărtat pe Cârțu

Rotaru a băgat bani mulți, este un băiat foarte bun. Este genul de patron capitalist, dă și cu biciul, dar are și zahăr. A făcut o singură greșeală în momentul în care l-a îndepărtat pe Cârțu. Cîrțu nu era numai o legendă a Craiovei, era un mare antrenor, cu o atracție la public.

Îl place sticla, este printre puținii fotbaliști din România pe care îl place sticla. Este băiat educat, vorbește bine. Cu FCSB nu au jucat rău, dar nu a fost un meci bun. Au fost două goluri întâmplătoare. A fost un joc slab făcut de ambele echipe, dar una a avut noroc mai mare”, a declarat acesta pentru Fanatik.

Mihai Rotaru a dezvăluit numele mai multor antrenori doriți de Craiova!

Vorbind despre numirea unui nou antrenor la Craiova, Rotaru a precizat că viitorul tehnician trebuie să își îndrepte atenția și către academia clubului, un obiectiv pe care Petev l-a neglijat.

Nu cred că ați auzit la noi scandaluri cu antrenori. Mirel Rădoi a declarat că regretul lui a fost că a plecat de la Universitatea Craiova. Eugen Neagoe a spus că s-ar întoarce oricând la Universitatea Craiova. Nu este o măsură a respectului. Activitatea este făcută din decizii, care sunt mai bune sau mai proaste.

Deciziile luat profesionist sunt date de analize. Gândesc în fotbal pentru că tu ești cel care dă emoții celor din jur prin echipa pe care o am. Dacă spui că sunt banii mei și fac ce vreau, e greșit. N-am spus că noi dăm afară un antrenor pe sondaje de opinie. În fotbal vor fi întotdeauna diferențe de opinie.

În cadrul clubului s-a făcut o analiză fundamentală și s-a decis plecarea antrenorului. Nu am acum o lună de zile la dispoziție pentru a analiza antrenorii care sunt pe lista scurtă sau lungă. Singurul cu care am lucrat este Mirel Rădoi, pe care nu-l iau în calcul, dar îi știu cu bune și cu rele.

Pe ceilalți îi cunosc prin intermediul terților. Pe Șumi îl cunosc doar ca om. Mă consult de exemplu cu Sorin Cârțu, Costeșin. Papură nu are niciun cuvânt cu privire la antrenor. Eu iau decizia finală. Încerc să am o matrice în care trec lucrurile pozitive și cele negative la un om.

Noi ne dorim la Craiova seriozitate, habotnic, cineva care sacrifică 24 din 7 pentru fotbal! Trebuie să aducă în plus ceva la Academie. Suntem singura echipă care are juniori în semifinale la toate categoriile de vârstă. Craiova trebuie să producă 1-2 jucători pe an.

Antrenorul primei echipe trebuie să meargă la a doua echipă și academie. Petev n-a făcut asta niciodată. Rădoi a spus că n-am avut nicio treabă cu jucătorii și că nu i-am susținut. Antrenorul la mine trebuie să fie șef în vestiar, să fie managerul clubului. Nu s-a pus problema să intervenim în club. Am căutat antrenori cu filosofie, iar Mirel Rădoi a trimis niște jucători”, a spus Mihai Rotaru.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Alertă maximă înainte de startul EURO 2024. Poliția a fost mobilizată
Alertă maximă înainte de startul EURO 2024. Poliția a fost mobilizată
Alertă maximă înainte de startul EURO 2024. Poliția a fost mobilizată

Cele mai citite

Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 17:43
1.
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 14:01
2.
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
SuperLiga  |  13 Iunie 2024, 19:00
3.
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Știri de ultimă oră din sport
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  14 Iunie 2024, 22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 21:55
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
EURO 2024   |  00:15
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!