Ce l-a impresionat la Dinamo pe jucătorul format de Barcelona și Sporting: ”N-am văzut asta la niciun club”

Edgar Ie a cucerit  Supercupa Turciei în tricoul lui Trabzonspor Galerie foto (1 fotografii): Ce l-a impresionat la Dinamo pe jucătorul format de Barcelona și Sporting: ”N-am văzut asta la niciun club”
Foto: Paul Chirilă/iAMsport.ro  |   Edgar Ie a cucerit Supercupa Turciei în tricoul lui Trabzonspor

Cătălin Stroia   |   Publicat: 06.03.2024 22:19   |  Actualizat: 06.03.2024 22:19

Edgar Ie (29 de ani) a ajuns la Dinamo în februarie liber de contract. Fundașul central este convins că Dinamo se va salva de la retrogradare în acest sezon.

Edgar Ie a mărturisit că a rămas impresionat de modul în fanii celor de la Dinamo își susțin echipa, chiar dacă echipa nu trece prin cea mai bună perioadă.

De asemenea, apărătorul care a mai trecut prin carieră la formații precum Feyenoord, Lille sau Nantes a explicat că înainte de a veni în România auzise că Bucureștiul este un oraș frumos.

Edgar Ie: ”Asta m-a impresionat la suporterii lor”

”Știam despre București că e un oraș frumos în care să locuiești și să joci. Am avut o perioadă în care nu am jucat și oferta asta a însemnat o oportunitate bună pentru mine. E prima dată în viața mea când am văzut fanii venind la hotel înainte de meci să ne susțină, deși situația noastră nu e cea mai bună.

(n.r. Se poate salva Dinamo?) Da, da, sigur că da! O să ieșim din situația asta. Nu o să fie ușor, dar o să reușim”, a transmis Edgar Ie pentru PRO TV.

De la venirea la clubul din Ștefan cel Mare, Edgar Ie a fost integralist în confruntările cu CFR Cluj și Hermannstadt, în timp ce cu Poli Iași a evoluat doar 45 de minute.

CV impresionat al noului jucător al lui Dinamo

Născut în Guineea-Bissau, țară pe care a și reprezentat-o la seniori de două ori, Edgar Ie s-a mutat de mic în Europa și și-a făcut educația fotbalistică mai întâi la Sporting Lisabona, iar apoi la FC Barcelona!

După un singur meci pentru prima echipă a catalanilor, stoperul a făcut pasul la Villarreal, urmând aventuri și la Belenenses (Portugalia), LOSC Lille (Franța), Nantes (Franța), Trabzonspor (Turcia), Feyenoord (Olanda) și Basaksehir (Turcia).

Intersant este că, înainte de a semna cu Basaksehir, Edgar Ie, care era cotat la 7.500.000 de euro la începutul lui 2022, a stat un an pe bară, în perioada ianuarie 2022 - ianuarie 2023.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Explicația incredibilă a lui Gheorghe Mustață după ce suporterii FCSB-ului au aruncat cu obiecte în Jakub Hromada. Rapidistul era scos pe targă
Explicația incredibilă a lui Gheorghe Mustață după ce suporterii FCSB-ului au aruncat cu obiecte în Jakub Hromada. Rapidistul era scos pe targă
Explicația incredibilă a lui Gheorghe Mustață după ce suporterii FCSB-ului au aruncat cu obiecte în Jakub Hromada. Rapidistul era scos pe targă
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Petrolul Ploiești - UTA 1-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Tabela se modifică pentru prima oară la Ploiești
Petrolul Ploiești - UTA 1-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Tabela se modifică pentru prima oară la Ploiești
Petrolul Ploiești - UTA 1-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Tabela se modifică pentru prima oară la Ploiești
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”

Cele mai citite

Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 21:07
1.
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 11:00
2.
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 09:15
3.
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
Știri de ultimă oră din sport
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 18:46
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 18:39
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  22 Aprilie 2024, 17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:00
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:24
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:09
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:00
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
Explicația incredibilă a lui Gheorghe Mustață după ce suporterii FCSB-ului au aruncat cu obiecte în Jakub Hromada. Rapidistul...
SuperLiga   |  19:35
Explicația incredibilă a lui Gheorghe Mustață după ce suporterii FCSB-ului au aruncat cu obiecte în Jakub Hromada. Rapidistul era scos pe targă
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
SuperLiga   |  18:46
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
SuperLiga   |  18:39
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
live score Petrolul Ploiești - UTA 1-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Tabela se modifică pentru prima oară la Ploiești
SuperLiga   |  18:32
Petrolul Ploiești - UTA 1-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Tabela se modifică pentru prima oară la Ploiești
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
SuperLiga   |  18:23
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum...
SuperLiga   |  17:44
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Rezultate / Clasamente