Cerut de suporteri în locul lui Mutu, Șumudică anunță: ”M-a sunat Daniel Niculae. Am bătut palma, suntem bărbați”

Marius Șumudică și Daniel Niculae au bătut palma Galerie foto (1 fotografii): Cerut de suporteri în locul lui Mutu, Șumudică anunță: ”M-a sunat Daniel Niculae. Am bătut palma, suntem bărbați”
Foto: Colaj iAM Sport / FOTO: Sportpictures  |   Marius Șumudică și Daniel Niculae au bătut palma

Robert Zanfir   |   Publicat: 07.07.2023 21:07   |  Actualizat: 08.07.2023 08:18

Marius Șumudică (52 de ani) a anunțat că a bătut palma cu Daniel Niculae (40 de ani) și că au trecut peste tensiunile dintre ei. Liber de contract, antrenorul este cerut de fani în locul lui Adi Mutu. Totuși, șefii Rapidului îl preferă pe Cristiano Bergodi, după cum iAM Sport a anunțat în exclusivitate.

Se agită apele în Giulești. Rapid a rămas fără antrenor, după ce Mutu a ales să dea curs ofertei din partea lui Neftchi Baku, chiar înaintea startului de sezon. Cu Șumudică liber de contract și cu varianta Daniel Pancu la îndemână, șefii din Giulești l-au ales pe Cristiano Bergodi. Spre nemulțumirea suporterilor, care au pus piciorul în prag prin Gigi Corsicanu. Cunoscutul lider a cerut ca Șumudică să fie adus în locul lăsat liber de Mutu.

Cerut de suporteri în locul lui Mutu, Șumudică s-a împăcat cu Daniel Niculae


Întâmplător sau nu, Marius Șumudică a anunțat că a fost sunat de Daniel Niculae în cursul zilei de vineri. Mai mult, cei doi au trecut peste animozitățile din trecut și au bătut palma ”ca doi bărbați”, după cum spune tehnicianul.


”În primul rand, sunt mai multe aspecte. Nu ar trebui să discut, că deocamdată Mutu este antrenorul echipei. Nu știu ce aș putea să zic și ce să vorbesc despre Rapid. Am citit și eu, am primit fel de fel de mesaje, dar nu este oficializat și nu este clar. Eu îl respect pe Mutu ca antrenor. Și eu, dacă aș fi fost în locul lui, nu aș fi vrut să vorbească cineva despre mine.

Nu cred că sunt pe nicio listă, nu se pune problema, atâta timp cât Rapidul are antrenor. Conducerea Rapidului este una profesionistă și nu cred că a discutat cu alt antrenor, până nu îți închei conturile cu antrenorul actual.

Eu, în momentul de față... cei care pot vorbi sunt cei din conducerea Rapidului. Le mulțumesc suporterilor, probabil nu există un moment mai delicat pentru toată lumea, ca Sumudica să fie liber în momentul ăsta. Mi-am reziliat contractul, după doi ani în Arabia, am fost patru ani în Turcia. Este un moment delicat și pentru mine ca antrenor. Ca antrenor liber, pot să vorbesc cu oricine, să iau în calcul orice ofertă”, a declarat Marius Șumudică la Digi Sport.

”Nu se pune problema să fie dușmănie între Șumudică și Daniel Niculae”

Șumudică și Daniel Niculae au fost colegi, iar tehnicianul l-a și pregătit pe fostul atacant la Astra Giurgiu. Totuși, relația dintre cei doi nu a fost deloc una bună. Rămas liber după despărțirea de Al Raed, Șumi are acum ocazia de a reveni pe banca echipei vieții lui. Cu atât mai mult cu cât ”pragul” Daniel Niculae pare depășit.

” Azi am vorbit cu Daniel Niculae, m-a sunat, am avut o discuție. Am bătut palma, suntem bărbați, nu se pune problema să fie dușmănie între mine și Daniel Niculae.

Nu pot să vorbesc urât despre Bergodi. Nu stau să fac analiza lui Bergodi. Probabil că sufletește există o dezamăgire, dar respect conducerea clubului, alegerea clubului. Dacă îl aleg pe Bergodi, nu pot decât să le urez baftă. Nu pot să mă autopropun, puneți-l, măi, pe Șumudică.

Eu știam de câteva zile de plecarea lui Mutu. Ca antrenor, este pe un trend ascendent. Are timp, este un antrenor tânăr. Nu știu ce este în spatele acestei alegeri. Nu știu exact, nu vreau să intru în aceasta polemică, nu este problema mea.

Nu sunt de acord să vină și să existe scuze și alibiuri că a făcut Mutu transferuri proaste etc. Următorul antrenor nu are nicio scuză să arunce în curtea vecinului”, a mai spus Marius Șumudică.

„Nu voi putea lucra niciodată cu Daniel Niculae” Marius Șumudică, pentru Gsp.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

OFICIAL | CFR Cluj a obținut semnătura fundașului croat
OFICIAL | CFR Cluj a obținut semnătura fundașului croat
OFICIAL | CFR Cluj a obținut semnătura fundașului croat
EXCLUSIV | Lasă Portugalia și vine în Liga 1. Fotbalistul a ajuns deja în România și e gata să semneze
EXCLUSIV | Lasă Portugalia și vine în Liga 1. Fotbalistul a ajuns deja în România și e gata să semneze
EXCLUSIV | Lasă Portugalia și vine în Liga 1. Fotbalistul a ajuns deja în România și e gata să semneze
OFICIAL | Dinamo aduce întăriri în defensivă din Austria
OFICIAL | Dinamo aduce întăriri în defensivă din Austria
OFICIAL | Dinamo aduce întăriri în defensivă din Austria
România nu a uitat de Ungaria înainte de debutul la EURO. Scandarea care s-a auzit pe străzile din Munchen
România nu a uitat de Ungaria înainte de debutul la EURO. Scandarea care s-a auzit pe străzile din Munchen
România nu a uitat de Ungaria înainte de debutul la EURO. Scandarea care s-a auzit pe străzile din Munchen
OFICIAL | Oțelul Galați transferă un jucător din Bulgaria
OFICIAL | Oțelul Galați transferă un jucător din Bulgaria
OFICIAL | Oțelul Galați transferă un jucător din Bulgaria
EXCLUSIV | De la EURO 2024, direct în Liga 1. Lovitura încercată pe piața transferurilor
EXCLUSIV | De la EURO 2024, direct în Liga 1. Lovitura încercată pe piața transferurilor
EXCLUSIV | De la EURO 2024, direct în Liga 1. Lovitura încercată pe piața transferurilor

Cele mai citite

Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Special  |  16 Iunie 2024, 10:50
1.
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
EURO 2024  |  15 Iunie 2024, 11:25
2.
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  16 Iunie 2024, 10:35
3.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Știri de ultimă oră din sport
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Editorialisti   |  17 Iunie 2024, 19:04
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 18:26
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
Corespondență EURO Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 18:19
Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024!  Nicolae Stanciu, golul turneului
live blog România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024! Nicolae Stanciu, golul turneului
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 17:56
România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024! Nicolae Stanciu, golul turneului
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Fotbal   |  17 Iunie 2024, 17:38
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 17:26
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina. A fost o adevărată ”rachetă”
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina. A fost o adevărată ”rachetă”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 16:45
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina. A fost o adevărată ”rachetă”
Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
video Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 16:13
Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Editorialisti   |  19:04
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
live score Belgia – Slovacia, ACUM, pe iAMsport.ro. Rezultat-supriză în primele minute ale meciului de la Frankfurt
EURO 2024   |  19:02
Belgia – Slovacia, ACUM, pe iAMsport.ro. Rezultat-supriză în primele minute ale meciului de la Frankfurt
Stanciu, sângele nostru galben! România învinge Ucraina, scor 3-0, de o manieră entuziasmantă!
EURO 2024   |  18:49
Stanciu, sângele nostru galben! România învinge Ucraina, scor 3-0, de o manieră entuziasmantă!
Edi Iordănescu, mândru de jucători după succesul electrizant cu Ucraina: ”Este o victorie istorică. Aceasta este generația de...
EURO 2024   |  18:29
Edi Iordănescu, mândru de jucători după succesul electrizant cu Ucraina: ”Este o victorie istorică. Aceasta este generația de suflet”
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să...
EURO 2024   |  18:26
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Marius Mitran remarcă prestația "fascinantă, superbă și adevărată a României"
Editorialisti   |  18:26
Marius Mitran remarcă prestația "fascinantă, superbă și adevărată a României"
Ce note au primit ”tricolorii” pentru succesul fantastic contra Ucrainei la EURO 2024! Cine sunt cei 3 jucători ce au...
EURO 2024   |  18:20
Ce note au primit ”tricolorii” pentru succesul fantastic contra Ucrainei la EURO 2024! Cine sunt cei 3 jucători ce au impresionat
Corespondență EURO Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei