CFR Cluj a luat decizia în cazul lui Andrea Mandorlini: ”Ultimele rezultate nu au fost așa cum ni le-am dorit”

Andrea Mandorlini, antrenorul lui CFR Cluj din vara anului 2023 Galerie foto (1 fotografii): CFR Cluj a luat decizia în cazul lui Andrea Mandorlini: ”Ultimele rezultate nu au fost așa cum ni le-am dorit”
Foto: Sport Pictures  |   Andrea Mandorlini, antrenorul lui CFR Cluj din vara anului 2023

Cristian Stan   |   Publicat: 06.12.2023 16:11   |  Actualizat: 06.12.2023 19:36

Conducerea lui CFR Cluj a luat o decizie în cazul lui Andrea Mandorlini (63 de ani). Cu italianul pe banca tehnică, gruparea feroviară nu a mai bătut pe nimeni de la începutul lunii octombrie.

CFR Cluj se clasează pe locul secund în Superliga, cu 32 puncte adunate în 18 partude.

Mandorlini rămâne pe banca clujenilor

CFR Cluj își propune și în această campanie să se impună atât în campionat, cât și în Cupa României, însă ultimele rezultate nu dau speranțe în acest sens. Aceasta nu a mai bătut pe nimeni în ultimele 5 partide și automat tot mai multe voci, inclusiv din media, aduc în vedere demiterea lui Andrea Mandorlini.

Prin urmare, cei de la CFR Cluj au simțit nevoia să alunge semne de întrebare. Gruparea din Gruia a oferit un comunicat oficial, în care a precizat că actualul antrenor va rămâne în funcție.

"În urma informațiilor apărute, din ce în ce mai des, în presa sportivă, menite să producă un dezechilibru în familia noastră, clubul CFR 1907 Cluj dorește să vină cu anumite precizări:

Suntem complet dezamăgiți de aceste tentative îndreptate cu rea credință asupra clubului nostru, care au unica intenție de a destabiliza echipa. Urmează un program încărcat, cu patru meciuri importante până la pauza competițională, și ne dorim ca toată energia noastră să fie îndreptată exclusiv în această direcție, și nu pentru dezmințirea periodică a articolelor apărute în spațiul public.

Chiar dacă, într-adevăr, ultimele rezultate nu au fost așa cum ni le-am dorit, atât jucătorii, cât și antrenorul nostru, Andrea Mandorlini, au parte de susținere din partea conducerii clubului. Jocul prestat de echipa noastră, apreciat și de marea majoritate a specialiștilor din domeniu, ne dă încredere pentru restul meciurilor din acest sezon.

Am demonstrat în repetate rânduri că eșecurile ne dau puterea de a reveni și de a învinge, acestea făcând parte, în mod inevitabil, din realitatea sferei sportive.

Conducerea Clubului CFR 1907 Cluj

06.12.2023", a transmis CFR.

Urmează meciul cu Rapid

Andrea Mandorlini va continua, așadar, în perioada următoare la echipa din Ardeal, însă este obligat să îndrepte situația de față. CFR Cluj joacă miercuri seara, de la ora 19:00, în deplasare, împotriva celor de la Rapid, în ultima rundă a grupelor Cupei României. Gruparea finanțată de Neluțu Varga ocupă locul secund, iar giuleștenii locul al treilea, ambele cu 4 puncte. De notat este faptul că doar primele două locuri din grupă asigură calificarea în sferturi.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”

Cele mai citite

Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Fotbal  |  12 Aprilie 2024, 18:36
1.
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
2.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
3.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 13:03
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 12:20
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:46
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:43
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Diverse   |  13 Aprilie 2024, 10:41
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:19
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 09:31
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
”Fuga spre Est”. Dan Ștefănescu, opinie dură despre transferul lui Florinel Coman în Qatar
Editorialisti   |  13:21
”Fuga spre Est”. Dan Ștefănescu, opinie dură despre transferul lui Florinel Coman în Qatar
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
SuperLiga   |  13:03
Gigi Becali, răspuns pentru Adi Mutu, după ce ”Briliantul” a declarat că FCSB nu poate ajunge în Champions League
Președintele SUA l-a lăsat perplex pe Ilie Năstase: ”Am rămas blocat”. Ce i-a spus: ”Ilie, e vreun ziarist pe aici?”
Diverse   |  12:57
Președintele SUA l-a lăsat perplex pe Ilie Năstase: ”Am rămas blocat”. Ce i-a spus: ”Ilie, e vreun ziarist pe aici?”
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
SuperLiga   |  12:20
Mitriță s-a aflat în curtea FCSB-ului, însă Gigi Becali l-a lăsat să plece. Mihai Stoica: ”E incredibil”
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
SuperLiga   |  12:17
EXCLUSIV | Prima reacție a impresarului lui Dennis Man după ce au apărut informații că românul este dorit de Borussia Dortmund
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
SuperLiga   |  11:16
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
SuperLiga   |  10:46
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Rezultate / Clasamente