Cristi Balaj iese la atac după înfrângerea suferită de CFR Cluj cu Rapid:”Au decis doi arbitri din Bucureşti”
![Cristi Balaj este președintele clubului CFR Cluj din anul 2021.](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F9%2F26%2F4432%2F1695722112aa7fffad.jpg&w=960&h=640&c=1)
Daniela Nicolescu | Publicat: 26.09.2023 14:14 | Actualizat: 26.09.2023 15:11
Golul marcat de Luka Juricic (26 de ani) și anulat de VAR l-a făcut pe Cristi Balaj (52 de ani) să iasă la atac. Președintele CFR-ului a declarat că într-o astfel de situație cei din camera VAR nu ar trebui să intervină.
Rapid a câștigat meciul disputat pe teren propriu, contra celor de la CFR Cluj, scor 3-1. Jucătorii pregătiți de Andrea Mandorlini au suferit a doua înfrângere din actuala stagiune, iar Cristi Balaj nu a putut trece cu vederea golul anulat de VAR.
Pe lângă reușita lui Ciprian Deac din minutul 10, CFR Cluj a înscris prin Juricic, în minutul 34, însă golul a fost anulat pe motiv de offside.
Cristi Balaj, nemulțumit după înfrângerea suferită de CFR Cluj în Giulești
Cristi Balaj, fost arbitru și președintele CFR-ului în acest moment, a vorbit despre această fază controversată și a declarat că un astfel de gol nu ar fi trebuit anulat de VAR, în contextul în care pe reluări nu se vede clar dacă este offside.
“VAR-ul intervine atunci când există lucruri clare care nu au fost identificate de arbitru şi nu intervine la fazele clare. Atâta timp cât arbitrul asistent şi centralul au validat golul, fiind excelent plasaţi, VAR-ul nu intervine decât dacă este ceva evident.
Evidenţa a fost că nu a fost offside. Liniile le pui aproape cum doreşti tu. La aceeaşi fază inversam liniile şi tot aceeaşi opinie o aveam. La meciul CFR Cluj – Rapid când a ridicat asistentul offside, VAR-ul nu a intervenit pentru că s-a spus că este o fază neclară.
La fel şi aici. Dacă asistentul nu a ridicat offside, VAR-ul nu contrazice decât dacă este ceva clar. În cabina VAR nu se vede altceva decât ce vedem noi. Arbitrul asistent a stabilit că este gol valabil.
”Au decis doi arbitrii din Bucureşti”
Pot să te uiţi pe imagini de 50 de ori că nu îţi dai seama. Atunci când arbitru ia o decizie în teren, VAR-ul nu intervine decât dacă în mod clar a fost o decizie greşită. Dacă după atâtea reluări avem dubii, nu intervii.
VAR-ul nu are voie să intervină decât dacă este decizia greşită a arbitrului pe teren. Tot oamenii pun liniile alea. Punctul pe unde trece linia este pus de oamenii din cabina VAR.
Linia este pusă de oameni. Şi ăla pot să îl pun la un micron mai în dreapta. Au decis doi arbitrii din Bucureşti (n.r. Radu Petrescu şi Vasile Marinescu)”, a spus Cristi Balaj, potrivit Fanatik.
- În runda cu numărul 11, CFR Cluj primește vizita celor de la FCU Craiova 1948. Tot în cadrul acestei etape, Rapid se deplasează la Sibiu, pentru duelul cu FC Hermannstadt.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Dan Petrescu mai poate rămâne fără un jucător de bază în această vară. Cristi Balaj confirmă discuțiile: "Știu că se interesează cluburi și impresari"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19154%2F172158544996041fc1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Constantin Grameni e sincer după remiza cu Oțelul: ”Îmi lipsește Louis Munteanu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19220%2F172168360936204618.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu nu se vede pe banca naționalei României: ”Fiecare antrenor vrea acolo, dar eu nu mă gândesc la asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19222%2F172168496771500225.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Reacția surprinzătoare a lui Gică Hagi când a fost întrebat de echipa națională + Ce îl supără la Farul: ”Și soacra mea vede asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19221%2Fc150-f2010bb9-1721683928c0654fa5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați - Farul Constanța 0-0. ”Neamțul” și ”Regele” au dat-o la pace](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19185%2F172168208209213853.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Cel mai vechi străin din Superligă vine în Trivale. A preferat să plece de la Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19213%2F1721672137239e19b7.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F21%2F19146%2F17215640919b00ed89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19073%2F1721458898a6115947.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Orașul de 67.000 de locuitori cu două stadioane moderne. Cum arată lucrările la arena care va costa 50 de milioane de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19089%2F172147548538986e1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.700.000.000 € investește România în sisteme de apărare aeriană. Doar Bucureștiul e „acoperit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FtcWHtov94Q0HR_36UGzNhtqbeTIESUV4_iO_F07ADEc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzQ5ZTAzOTU2MzVlNWI1NzYxN2M5NDdlYWVlNjRkYjYwLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi anunță câți ani trebuie să fi muncit pentru o pensie mare la recalculare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F3m7QxbqJ-qZ3L27br1ubIbP72cCayAmk2pCZcAhYXOk%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzAxMGI4OGNlOGE0NTc1NzMwOWVkM2UxNmE3ZjdkODg3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum să răcești berea în doar 7 minute? Două trucuri ce te vor ajuta în zilele caniculare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4g935HsEaHVnryvd0o9hzQ2swmHNGZERXYzS0E__CYE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzlmNjEyZmY5MWY2NTU2YTlhNjUwZGU1MDBiMWI4YzNiLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Constantin Grameni e sincer după remiza cu Oțelul: ”Îmi lipsește Louis Munteanu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19220%2F172168360936204618.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați - Farul Constanța 0-0. ”Neamțul” și ”Regele” au dat-o la pace](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19185%2F172168208209213853.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Cel mai vechi străin din Superligă vine în Trivale. A preferat să plece de la Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19213%2F1721672137239e19b7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță, resemnat după eșecul echipei sale, în fața celor de la Sepsi: ”Sunt jucători care nu au mentalitate de învingători”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19215%2F1721674276740da4ac.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi a bătut cu greu la Buzău, dar ardelenii visează frumos: ”Vrem minim în play-off” + Jucătorul care face diferența: ”Felicit șefii că l-au adus, e preferatul meu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19214%2F17216736986b7c5f4d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | A lăsat pe CFR Cluj și merge să ajute o echipă de tradiție să promoveze în Superliga: ”Bine ai venit”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19208%2F17216647877ce1ce4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gloria Buzău - Sepsi OSK 1-2. Gazdele au avut un gol anulat în ultimele secunde. Victorie cu șansă pentru Sepsi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19188%2F172167150278ada6ef.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Detalii despre starea de sănătate a lui Albion Rrahmani, după ce a părăsit gazonul în lacrimi: ”Astăzi a făcut RMN-ul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19206%2F17216615209c2d6cbe.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)