Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Cristiano Bergodi și-a criticat jucătorii după înfrângerea cu U Cluj: ”Lipsă de maturitate”

Vlad Ionescu   |   Publicat: 27.11.2023 23:24   |  Actualizat: 28.11.2023 00:03

După înfrângerea amară a celor de la Rapid în fața lui "U" Cluj, cu scorul de 2-3, antrenorul Cristiano Bergodi a vorbit sincer și direct despre performanța jucătorilor săi.

Partida care a avut loc pe terenul giuleștean a fost marcată de revenirea spectaculoasă a lui "U" Cluj de la 0-2, iar Bergodi a avut câteva cuvinte dure la adresa echipei sale.

Ce a spus Bergodi despre jocul făcut de giuleșteni

La conferința de presă de după meci, Bergodi și-a exprimat dezamăgirea față de lipsa de maturitate a jucătorilor săi și le-a reproșat că nu au menținut echilibrul pe teren. El a menționat că de la 2-0 în favoarea Rapidului, echipa sa nu ar fi trebuit să piardă și că au fost prea puțin prudenți în defensivă.

Bergodi a vorbit și despre a doua repriză pe care a numit-o "una de uitat," și a menționat că echipa sa s-a dezechilibrat în încercarea de a marca mai mult, ceea ce a dus la un moral scăzut după ce au luat 3 goluri. Cu toate acestea, el a subliniat că înfrângerea poate fi o oportunitate de învățare pentru echipă.

A fost puțină lipsă de maturitate, am picat acest test. De la 2-0 nu ar trebui să pierdem. Se spune că e un rezultat periculos, dar pentru noi era foarte important. Am jucat pe contre, o ocazie ei, una noi. Trebuia să fie mult mai echilibrat.

A fost un meci spectaculos, i-am lăsat să aibă prea multe ocazii. Ne-am dezechilibrat, a doua repriză este una de uitat. Nu putem lua gol așa, pe contra atac, cu echipa desfăcută, mai ales acasă. I-am avertizat pe băieți, dar eu sunt primul vinovat. Nu ar trebui să mai jucăm așa, la 2-0 aveam meciul la îndemână.

După ce am ieșit de la cabine parcă am rămas în vestiar. Am încercat să introduc în teren și atacanți, la scorul de 2-2. Pe teren trebuie să avem capacitatea de a nu dezechilibra, meciul se poate câștiga și în prelungiri. Dar noi am lăsat mult prea multe spații, au venit și goluri și ocazii, pentru ei.

Când îți iei 3 goluri de la 2-0 moralul e scăzut. Am încercat să venim cu jucători ofensivi, dar ne-am dezechilibrat. Am venit dintr-o perioadă foarte bună, înfrângerea aceasta ne aduce cu picioarele pe pământ. Poate fi o ocazie de a învăța. Trebuie să joci și cu echilibru totuși, dacă nu, adversarii te pedepsesc. Totuși, știam că au o echipă foarte bună”, a spus Cristiano Bergodi.

Cu această înfrângere, Rapidul rămâne pe locul 3 în clasament, ratând o șansă de a urca pe locul secund. Echipa are 30 de puncte, în timp ce CFR Cluj se află pe locul secund cu 32 de puncte.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Daniel Popa nu se teme de Gigi Becali: ”Am fost la Dinamo, știu cum e la cluburile de tradiție!”
Rapid a câștigat amicalul cu Zaglebie. ”U Cluj” și-a demolat adversara în cantonamentul din Austria
Viorel Moldovan, anunț în privința transferurilor + Cum vede primul meci al noului sezon
Concluziile lui Gâlcă după cantonamentul din Austria: ”Din păcate n-am putut gestiona cum trebuie”
Dinamoviştii şi-au ales ”casa” pentru viitorul sezon. Ce spune Andrei Nicolescu
Probleme pentru FCSB! Cum ar putea arăta echipa de start a campioanei în Supercupa României

Cele mai citite

Florin Prunea, prins în ofsaid, chiar în timp ce stătea cu soția în pat: 'M-a luat tandru, m-a pupat'
Diverse  |  29 Iunie 2024, 18:25
1.
Elisabeta Lipă l-a dat în judecată pe fostul sportiv devenit deputat PSD! Care este motivul
Diverse  |  29 Iunie 2024, 13:11
2.
Prima reacție a Elisabetei Lipă, după ce l-a dat în judecată pe Daniel Ghiță: ”Eu nu mă bălăcăresc cu el pe unde vrea!” / ”Știu de ce mă atacă”
Diverse  |  29 Iunie 2024, 14:11
3.
Scumpiri pentru pensionari din 1 iulie. Cât costă un an vechime la pensie? Suma e uriașă
Cât de sănătos este să mănânci covrigi sărați sau cu mac? Dieteticianul dă un verdict surprinzător
Amendă de până la 2.000 lei pentru românii care stau la casă și ies în fața porții. Ce NU au voie?
Știri de ultimă oră din sport
Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 d.l.d.d). Diogo Costa, pe urmele lui Duckadam! Lusitanii merg în sferturi
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 00:35
Deschamps i-a ”înțepat” pe belgieni după ce Franța s-a calificat în sferturi: ”Bune obiceiuri”. Griezmann, replică acidă unui jurnalist din Hexagon
EURO 2024   |  01 Iulie 2024, 23:33
exclusiv El este marea speranță a Stelei! Jucătorul de la care ”militarii” au așteptări uriașe: ”Are potențialul lui De Ligt”
Liga 2   |  01 Iulie 2024, 23:25
SuperLiga   |  01 Iulie 2024, 23:11
Selecționerul Belgiei, cu gândul la meciul câștigat împotriva României, chiar după eșecul cu Franța: "Era altceva"
EURO 2024   |  01 Iulie 2024, 23:04
Rafa Nadal s-a apucat de alt sport și deja a bifat o clasare de top
Tenis   |  01 Iulie 2024, 22:26
SuperLiga   |  01 Iulie 2024, 21:29
SuperLiga   |  01 Iulie 2024, 21:26
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Cristiano Ronaldo, prima reacție după ce a fost la un pas să ”îngroape” Portugalia la EURO
EURO 2024   |  01:08
Florin Răducioiu, fan Cristiano Ronaldo, verdict dur după Portugalia - Slovenia: "Putea să fie o tragedie"
EURO 2024   |  01:03
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă. Rapid a dat lovitura cu Cristi Manea!
Fotbal   |  00:57
EURO 2024   |  00:35
Cristiano Ronaldo, în lacrimi! Jan Oblak l-a făcut să plângă după penalty-ul apărat în Portugalia - Slovenia
EURO 2024   |  00:25
Deschamps i-a ”înțepat” pe belgieni după ce Franța s-a calificat în sferturi: ”Bune obiceiuri”. Griezmann, replică acidă unui...
EURO 2024   |  23:33
Liga 2   |  23:25
SuperLiga   |  23:11