Cum a putut să rateze transferul carierei, la Sevilla, un fost jucător de la Dinamo: "A picat cerul pe mine! Depresie, direct!"
![Foto 2/2](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20248%2Fc150-d805439d-172354872034f79e2e.jpg&w=960&h=640&c=1)
Alex Ivan | Publicat: 13.08.2024 14:29 | Actualizat: 13.08.2024 16:00
Cristian Bălgrădean (36 de ani) a povestit cum a fost aproape de un transfer de vis la Sevilla, pe vremea când evolua la Dinamo, însă afacerea nu s-a mai concretizat din cauza antrenorului "câinilor" din acel moment, Dario Bonetti (63 de ani), care l-a lăsat pe bancă în cea mai importantă partidă a carierei.
Cristian Bălgrădean a fost portarul numărul unu la Dinamo în stagiunea 2011/2012, când echipa din Ștefan cel Mare a cucerit Cupa României, după ce a învins-o în finală pe rivala Rapid. "Pufi" a fost decisiv în duelurile din sferturi și semifinale cu Petrolul și Gaz Metan, însă a fost lăsat pe bancă de Dario Bonetti în ultimul act, care l-a preferat pe Kristijan Naumovski.
Bălgrădean a povestit cum a fost informat de agenții Victor și Giovanni Becali că reprezentanți ai celor de la Sevilla s-ar fi aflat în tribunele Arenei Naționale la finala Cupei României dintre Dinamo și Rapid, pentru a-l urmări pe portarul român, cel care se afla în apogeul carierei la acel moment. În momentul în care a aflat că va fi doar pe banca de rezerve, Bălgrădean a fost exasperat, fiind covins că Bonetti nu avea motive să nu-l includă în primul XI.
Cum a ratat Cristian Bălgrădean un transfer de vis la Sevilla
"Vine Cristi Borcea de la Miami, mai erau două meciuri, ultima etapă, acasă, cu Astra, și finala Cupei, cu Rapid. Am avut ședință la Săftica și zice: 'Pufi, rămâi puțin. Am venit pentru tine de la Miami, doar astea două meciuri mai trebuie să joci'. Acum să spun dacă se făcea sau nu se făcea transferul la Sevilla... Raul Rusescu poate să confirme... Eram cu nea' Victor și cu nea' Giovani.
Acum nu vreau să mint să spun că semnam sigur cu Sevilla, mergeam și poate mă vedeau oamenii... Eram după anul ăla bun, cu Ciobi. Dar interes era clar, era interes de la Sevilla. Am jucat ultimul meci cu Astra, i-am bătut 3-0, eu am fost titular. Urmează finala Cupei, în ziua meciului, cu două ore înainte am avut ședință. Îmi dă Bonetti foaia, Naumovski în fața mea. A picat cerul pe mine.
Ieșim din ședință și îl sun pe Victor: 'Nea Victore, ăsta își bate joc de mine, nu se poate, nu joc'. Când a auzit... Oamenii de la Sevilla erau trimiși la București, să vină să mă vadă. Din ce știu, erau în tribune. Nea Victor pune mâna pe telefon și îl sună pe Cristi (n.r. - Borcea), el îl sună pe Bonetti, Bonetti nu răspundea. Aia a fost", a povestit Cristian Bălgrădean, la Un Podcast.
Dinamo a câștigat finala Cupei României cu 1-0 în fața Rapidului, după un gol marcat de Scarlatache cu jumătate de oră înainte de final. În ciuda faptului că Dario Bonetti a cucerit două trofee în primul său mandat la Dinamo, Bălgrădean a povestit că italianul nu era iubit de jucătorii "căinilor".
"Acum, vorbind, nu știu dacă semnam, nu semnam... Nu știu. Colac peste pupăză, am și câștigat Cupa, dar a plecat. Numai scandaluri erau cu el. Avea el așa... că cineva îl lucrează pe el... Cine, mă, cine vrea să te lucreze pe tine?", a mai spus Bălgrădean.
Cristi Bălgrădean, relație complicată cu Dario Bonetti
Iar fotbalistul care s-a înțeles cel mai puțin cu Dario Bonetti a fost chiar Cristian Bălgrădean. Portarul e de părere că antrenorul italian avea ceva personal cu el, pentru că era singurul care era supus "probei cântarului".
La un moment dat, "Pufi" a refuzat să mai fie cântărit de Bonetti, ceea ce, crede el, l-ar fi făcut pe antrenor să se răzbune și să-l lase pe bancă în finala Cupei României.
"De când a venit, era chitit pe mine. Am apărat toate meciurile până să vină. El, când a venit, nu mai erau foarte multe etape, nicio șansă la campionat, aveam doar Cupa. Era tot timpul chitit pe mine la cântar, m-a rupt cu cântarul. Aveam și n-aveam kilograme în plus, depinde ce făceam seara...
Nu te gândi că aveam șapte kilograme în plus, aveam unul... hai, poate, două. Nu cred că nu poți să joci cu două kilograme în plus. Pe mine mă deranja că doar pe mine, nu făcea toată echipa cântarul. Am spus: 'Nu mă mai urc, nu mai vreau să mă urc!'. Eram terminat, depresie, direct", a mai povestit Bălgrădean.
Cristi Bălgrădean a evoluat timp de patru ani la Dinamo, timp în care a disputat peste 100 de partide în tricoul "câinilor". A reușit să câștige alături de echipa din Ștefan cel Mare Cupa și Super Cupa României, în 2012. Acesta a plecat de la Dinamo doi ani mai târziu, când a semnat cu Universitatea Craiova, ulterior evoluând și pentru Concordia Chiajna, FCSB și CFR Cluj.
De cealaltă parte, Dario Bonetti a avut două mandate de antrenor la Dinamo. Primul, în perioada aprilie 2012 - noiembrie 2012, a fost cel mai de succes, cu cele două trofee câștigate. Al doilea a fost în aproape 10 ani mai târziu, iulie 2021 - septembrie 2021, în sezonul care a culminat cu singura retrogradare din istoria "câinilor".
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Peluza Nord FCSB, mesaj războinic înainte de meciul cu Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20263%2F17235623459216a932.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Transfer" la Dinamo! Cătălin Hîldan Jr. revine la clubul bucureștean](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20264%2F1723563635da25bade.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a anunțat planul FCSB-ului cu doar câteva ore înainte de meciul cu Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20262%2F172356184033adb55f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alexi Pitu ar putea reveni în SuperLiga! Liber de contract, fotbalistul s-a întors în țară: ”Se antrenează cu noi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20251%2Fc150-753f71b2-17235482370edbcea1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Note și anecdote, cu Adrian Florea. "Regele" sau "Bufonul", cine a fost mai slab? Cine și de ce a luat 10, cine și de ce a luat 1? + Cum a fost trimis Nețoiu să-l pedepsească pe Pădureanu pentru că Lordul jucase pe banii Rapidului și o bătuse pe Dinamo](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20136%2F1723539076eb7cdf03.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Lovitură spectaculoasă pregătită de Rapid! Dan Șucu s-a întâlnit în secret cu Cristi Chivu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20249%2F1723545037cfa60032.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Întâlnire de gradul zero între Ana Bărbosu și Jordan Chiles. Ce s-a întâmplat când s-au văzut la controlul antidoping](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F12%2F20204%2F17234532969585abd8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răsturnare de situație! Decizia TAS poate fi întoarsă: anunțul făcut de Lipă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20140%2F17233097716632a1a2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Motivul pentru care TAS a respins acțiunea Sabrinei Voinea. Ce i-a convins pe judecători](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F11%2F20161%2F172335769808aa264a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A izbucnit în lacrimi amare când a văzut ce făcea tatăl la ușa mamei. Mai rar așa ceva, Doamne!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FOofCYhqRfR8Q5EM-E4elS1uvpBGubIipbEwixmzNA0A%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvNTg3YzI5NzIyZjJkZWViZGVmMDk1MjNmNDdhN2MzNjcucG5n.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO Taiwan ridică avioane Mirage și F-16 contra Chinei. Navele SUA, în Marea Chinei de Sud](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FjyL88ohEXObL2T7MGfnSUdr-n1cVB__BMgKGW4O1jPs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMTI0MTc4OGE4MTY4ZTNkYzQ3MjdjNTNiZDA4ZmNjYTguanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Primele decizii cu pensia recalculată, distribuite vineri. Care pensionari le vor primi cei dintâi?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FcZ6UjZwKLNx-UP3m-MsbI6-NDsxlh2Q6MeXWzL41dO8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZjQ5YzlkMzYzN2U0MGFiYjZmMmY3OWU1ZGE5Y2U2MzkuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Peluza Nord FCSB, mesaj războinic înainte de meciul cu Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20263%2F17235623459216a932.jpg&w=540&h=360&c=1)
![COSR a anunțat când primește Ana Maria Bărbosu medalia de bronz](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20265%2F1723563912540d9899.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Transfer" la Dinamo! Cătălin Hîldan Jr. revine la clubul bucureștean](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20264%2F1723563635da25bade.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a anunțat planul FCSB-ului cu doar câteva ore înainte de meciul cu Sparta Praga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20262%2F172356184033adb55f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Strategia lui Gigi Becali o poate califica pe FCSB în UEFA Champions League: "A mutat foarte bine!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20259%2F172355695627466e25.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bernadette Szocs, în vizită la o persoană dragă imediat după ce a revenit în țară: ”I love you!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20257%2F1723553900ecdb078c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fotbalistul român care a refuzat-o pe Inter: ”Am cerut 1.000.000 de euro salariu!”. Unde a ajuns să se transfere apoi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20253%2F1723552933804bd24b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alexi Pitu ar putea reveni în SuperLiga! Liber de contract, fotbalistul s-a întors în țară: ”Se antrenează cu noi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20251%2Fc150-753f71b2-17235482370edbcea1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![COSR a anunțat când primește Ana Maria Bărbosu medalia de bronz](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20265%2F1723563912540d9899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum va ajunge medalia de bronz a lui Jordan Chiles la Ana Bărbosu: ”O va primi într-o ceremonie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20239%2F17235438841413fcc0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un congressman din SUA vrea ca Ana Bărbosu să îi ”cedeze” medalia lui Jordan Chiles: ”Decizia TAS va 'murdări' pentru totdeauna Jocurile Olimpice” / ”Nu înțeleg cum ați ajuns la această concluzie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F13%2F20247%2F17235407759c92240d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)