Dinamo, candidată surpriză la play-off? Ce spun jucătorii după remiza cu Sepsi: ”Cel mai important e să îi facem fericiți pe suporteri”
![Raul Opruț, jucător Dinamo București](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19456%2Fc150-c82284da-1722116649c9394cd3.jpg&w=960&h=640&c=1)
Denisa Ștefan | Publicat: 28.07.2024 00:47 | Actualizat: 28.07.2024 00:47
Meciul Sepsi OSK - Dinamo s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1. Cel care le-a adus un punct ”câinilor” a fost atacantul Petru Neagu (24 de ani), care a egalat în minutul 74. Pentru jucător a fost golul de debut la echipa din Ștefan cel Mare.
Jucătorii dinamoviști s-au arătat ușor nemulțumiți în urma remizei cu Sepsi, atitudine cauzată de o primă repriză în care cei de la Sepsi au dominat. Cu toate acestea, ”câinii” se bucură pentru punctul obținut și se pregătesc pentru meciurile următoare.
Moldoveanul Petru Neagu, cel care a marcat golul bucureștenilor, a declarat: ”Golul de debut este mereu ceva special. Nu am avut nevoie numai de gol, ci și de minute, și golul este important pentru moral. Nu mi s-a zis că o să intru azi, am încercat să mă folosesc de minute și asta a ieșit.
Dinamo e mereu ceva special, am avut un start dificil cu CFR, dar după ne-am recuperat. Avem un colectiv foarte bun, suntem prieteni toți. (n.r. Te gândești la play-off?) Nu mi-am tresat obiective, vreau să am minute în picioare și, de ce nu, să ajung la echipa națională”.
Raul Opruț: ”Ne-am lăsat dominați de cei de la Sepsi”
Raul Opruț a oferit la rândul său o serie de declarații la finalul partidei: ”Am avut două ocazii importante, ei au dat gol pe o neatenție de-a noastră. Am făcut o repriză a doua foarte bună, puteam să câștigăm, cu siguranță. Știam că cei de la Sepsi au un joc cu multă intensitate acasă.
(n.r. Despre ce le-a spus Kopic la pauză) Era normal să nu fie fericit, ne-am lăsat dominați de cei de la Sepsi, am pierdut foarte multe mingi în prima repriză și în unele momente nu am reușit să ieșim din defensivă. Mă simt foarte bine, încerc să dau tot ce am mai bun pentru Dinamo, pentru că au avut încredere în mine și m-au adus. Avem jucători buni, cu experiență, jucători tineri. Cred că în primele trei etape am prestat trei meciuri foarte bune.
(n.r. Se poate să duceți echipa în play-off?) Nu știu dacă se poate, noi o luăm meci cu meci, cum am făcut și la final tragem linie. Ne dorin să practicăm un fotbal frumos, modern, sper să reușim pe toată durata acestui campionat. Ce am făcut până acum, am făcut bine, am văzut că lumea apreciază, și suporterii au venit mai mulți. Cel mai important pentru noi e să-i facem fericiți pe suporteri. Cei de la Sepsi au jucat mai bine în prima repriză, e fotbal, suntem 11 contra 11, dar în a doua repriză am intrat cu determinare, au atitudine.
(n.r. revenire la echipa națională) Sper să revin la echipa națională asta îmi doresc. Cu siguranță că dacă voi fi bine din punct de vedere fizic, tactic și mental, și voi presta jocul pe care l-am prestat mai înainte la echipa națională, mă voi întoarce”.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Motivul pentru care Sepsi a ratat victoria în fața lui Dinamo: "În felul ăsta este greu"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19453%2F17221170447b7f0745.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bernd Storck consideră că Sepsi a fost privată de un penalty la meciul cu Dinamo: ”Este clar!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19455%2F1722116295f68c04ad.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Scandări xenofobe la Sepsi - Dinamo! Ce au putut să strige fanii ”câinilor” pe stadionul din Sfântu Gheorghe](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19451%2F1722109196d47fdb1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tony pune la îndoială prima victorie a Gloriei Buzău în acest sezon: "Cu tot respectul pentru ei..."](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19447%2F1722106941635fb0be.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Buzău a câștigat cu Poli Iași, dar Prepeliță tot nu e mulțumit: ”Am avut un discurs mai dur, nu-mi plac jucătorii care se complac”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19448%2Fc150-b319859a-17221060793413f70a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău 1-2. Prima victorie de la revenirea în Liga 1 pentru echipa pregătită de Andrei Prepeliță!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2F1722098008fbdf70fa.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![A fost lansată licitația pentru stadionul de 570.000.000 de lei din România. Unde va fi construită ”bijuteria” de 30.000 de locuri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19373%2F1721988805ad847751.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Talpan, oprit de un fan în fața unui supermarket: ”Recunoașteți că FCSB e Steaua!”. Cum a răspuns juristul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19347%2F1721938608f0308bbc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dinamo, candidată surpriză la play-off? Ce spun jucătorii după remiza cu Sepsi: ”Cel mai important e să îi facem fericiți pe suporteri”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19456%2Fc150-c82284da-1722116649c9394cd3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Motivul pentru care Sepsi a ratat victoria în fața lui Dinamo: "În felul ăsta este greu"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19453%2F17221170447b7f0745.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bernd Storck consideră că Sepsi a fost privată de un penalty la meciul cu Dinamo: ”Este clar!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19455%2F1722116295f68c04ad.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Anamaria Prodan, atac dezlănțuit la adresa lui Laurențiu Reghecampf: ”Trăiește din rezilieri!” / ”Când găsește o femeie nouă, nu contează dacă e ok, pleacă cu ea!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19450%2F1722109942769c3a54.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tony pune la îndoială prima victorie a Gloriei Buzău în acest sezon: "Cu tot respectul pentru ei..."](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19447%2F1722106941635fb0be.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Buzău a câștigat cu Poli Iași, dar Prepeliță tot nu e mulțumit: ”Am avut un discurs mai dur, nu-mi plac jucătorii care se complac”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19448%2Fc150-b319859a-17221060793413f70a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău 1-2. Prima victorie de la revenirea în Liga 1 pentru echipa pregătită de Andrei Prepeliță!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2F1722098008fbdf70fa.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Un fotbalist de la Farul Constanța a cerut să fie lăsat să plece gratis în această vară. Reacția lui Ciprian Marica: ”Nu a înțeles asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19443%2F17221014618e714568.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)