Dinamo - Oțelul 3-1. "Câinii" câștigă al doilea meci consecutiv și scapă de ultimul loc. Abdallah, decisiv pentru echipa lui Zeljko Kopic
![În tur, gălățenii s-au impus cu 1-0](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F17%2F11021%2F1708283204bb0e21ca.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 18.02.2024 22:00 | Actualizat: 18.02.2024 23:51
După ce a bătut-o pe Farul runda trecută, trupa din Ștefan cel Mare i-a provocat Oțelului a doua înfrângere în deplasare din actuala stagiune. Abdallah a fost autorul unui gol și a două pase decisive la reușitele coechipierilor săi din ofensivă.
Dinamo - Oțelul 3-1
Final. Dinamo o bate pe Oțelul și urcă pe locul 15 al ierarhiei intermediare a Superligii.
Min 90+3: Ocazie Oțelul. "Câinii" lui Zeljko Kopic scapă fără gol la dubla ocazie a adversarilor. Șutul lui Silva este respins de Golubovic, mingea sare la Cîrjan care din câțiva metri trimite peste poartă.
Min. 90: Ocazie Dinamo. Acțiune de contraatac a roș-albilor cu Gregorio pasându-i decisiv lui Bordușanu, care față în față cu Relu Stoian trimite în portarul moldovenilor.
Min. 82: Gol Dinamo. Abadallah îl execută pe Relu Stoian și ridică scorul de 3-1. Vârful este înlocuit imediat cu Goncalo Gregorio.
Min. 80: Penalty Dinamo. Moroiță dictează penalty după un contact între Homawoo și Cîrjan. Centralul dictează inițial lovitură liberă, dar revine după ce a fost atenționat din camera VAR că faultul a fost în suprafața de pedeapsă. Reluările nu sunt
Min. 75: Dorinel Munteanu este eliminat de arbitrul Moroiță.
Min. 72: Ocazie Dinamo. Centrare în careu a dinamoviștilor, mingea este bâlbâită de apărarea gălățeană și ajunge la Abdallah a cărui execuție este total ratată din poziție bună.
Min. 60: Partida a fost întreruptă pentru câteva zeci de scunde după ce suporterii dinamoviști au aruncat în teren cu diverse obiecte
Min. 57: Ocazie Dinamo: Un ricoșeu fericit face ca mingea să sară la Abadallah care pleacă spre poartă cu doi fundași adverși în spate, însă șutul său este total defectuos.
Min. 53: Dani Iglesias este trimis în teren în locul lui Politic
Min. 51: Politic acuză o accidentare după un sprint în jumătatea adversă.
Min. 46: Se reia partea secundă a jocului
Pauză. Dinamo conduce cu 2-1 după prima repriză disputată pe Arcul de Triumf
Min. 45+3: Ocazie Oțelul. Centrare a lui Silva în fața porții la care Cisottii nu reușește să ajungă pentru a împinge mingea în poartă.
Min. 42: Amzăr se accidentează și cere schimbare. Fundașul stângă este înlocuit cu Bordușanu
Min. 34: Gol Dinamo. Acțiune frumoasă a lui Abdallah, de această dată în banda stângă, pasă în careu pe care o ratează unul dintre coechipieri, dar mingea ajunge totuși la Gnahore care finalizează cu o execuție la colțul scurt, 2-1.
Min. 28: Amzăr vede un cartonaș galben după ce blochează prin fault o ieșire pe contraatac a oaspeților.
Min. 15: Gol Oțelul. Alexandru Pop înscrie cu un șut în forță la care Golbovic nu a avut nicio șansă, 1-1.
Min. 14: Penalty pentru Oțelul. Duel în careul dinamovist între Lovric și Patriche, iar dinamovistul îl trage de tricou pe fotbalistul gălățenilor. După câteva zeci de secunde, centralul Andrei Moroiță este chemat la monitorul VAR și după ce revede faza acesta dictează penalty.
Min. 3: Gol Dinamo. Politic deschide scorul cu o reluare din vole după pasă excelentă venită de la Abdallah, 1-0.
Min 1: A început jocul de pe arena Arcul de Triumf
Echipe de start
Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic, Amzăr - Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Railean, Goncalo, Selmani, Ilic, Iglesias, Bordușanu, Bani, Neagu, R. Grigore, Costin, N. Roșu,
Antrenor: Zeljko Kopic
Oțelul: Stoian – Zhelev, Cisse, Lovric, Silva – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Pop, Bodișteanu
Rezerve: Rus, Yabre, Gaitan, Farcaș, Ghiocel, Tănasă, Zivulic, Adăscăliței, Jardan, Cîrjan, Rusevic, Pap
Antrenor: Dorinel Munteanu
Dinamo vrea să profite de momentul bun pe care îl traversează după victoria cu Farul de etapa trecută, scor 2-0, și vrea să obțină trei puncte și în meciul contra gălățenilor, de altfel o echipă redutabilă în deplasare în acest sezon.
”Câinii” ocupă în prezent ultimul loc în clasament, la egalitate de puncte, 19, cu ocupanta penultimei poziții, FC Botoșani, și la 8 puncte distanță de primul loc de baraj ocupat de Poli Iași.
Oțelul este pe poziția 10 în Superligă, cu 31 de puncte, la 4 de play-off și tot la 4 de baraj.
Dinamo - Oțelul, duminică, de la ora 20.00, LIVE TEXT pe iAMsport.ro. Ce a declarat Zeljko Kopic:
”Ne-am antrenat bine săptămâna asta, am avut o dispoziție bună, energie. Oțelul este o echipă bună, știu cum vor să joace în orice situație de gol, acoperă bine terenul, aleargă mult.
Va fi un meci greu, dar trebuie să câștigăm, în fața suporterilor trebuie să scoatem toate punctele. Lumea este fericită că am câștigat, de aceea trebuie să jucăm la nivel înalt.
Am avut multe momente bune și când nu am câștigat, cu Farul am controlat jocul, am avut momente de calitate în atac, am știut să ne creem faze de poartă.
Am și suferit în unele momente ca echipă, când Farul avea posesie, dar am arătat bine defensiv. Așa vrem să jucăm, dar mai sunt lucruri de pus la puncte.
În fiecare meci am avut momente bune, dar mereu ne-a lipsit ceva. Cu Farul am fost puternici mental, a fost un aspect la care am lucrat. Ok, am jucat bine tactic, individual, dar ce e mai important e că am arătat forță mentală, că am fost uniți și asta ne-a ajutat să luăm punctele.
Domnul Lucescu este o piesă importantă din istoria lui Dinamo, vedem că inima lui este aici, este important că l-am văzut alături de noi. Nu am discutat separat, a fost important să simțim suportul lui, ne-a oferit puțină energie.
Trebuie să avem intensitate, să câștigăm mai multe dueluri, dacă nu faci asta va fi foarte greu, poți să joci bine în anumite momente, să faci lucruri bune, dar dacă nu câștigi duelurile nu va fi bine. Mai ales că Oțelul va etala un astfel de joc, trebuie să fim pregătiți
Nu vreau să vorbesc de Edgar, nu îmi place să discut de jucători până nu e totul rezolvat. Suntem în legătură cu el, când se finalizează tot, discutăm”, a declarat Zeljko Kopic, înaintea duelului cu Oțelul Galați.
Dinamo - Oțelul, duminică, de la ora 20.00, LIVE TEXT pe iAMsport.ro. Ce a declarat Dorinel Munteanu:
”Putem spune că este o finală, una dintre cele 5. Nu am abandonat ideea de a juca în play-off. Mergem cu foarte mare încredere după victoria cu Craiova.
Știm că avem în față o echipă care a câștigat ultimul meci, la campioana României acasă. Este o echipă bună, tot timpul au fost meciuri dârze între Dinamo și Oțelul Galați. Sunt convins că și duminică va fi la fel.
Eu consider că la ei rezultatele negative au venit pe alt fond, nu al valorii jucătorilor. Într-adevăr, au o singură victorie în ultimele 4 meciuri, dar Dinamo are o echipă bună, competitivă, cu jucători valoroși. Trebuie să fim foarte bine pregătiți, fizic și mental, pentru a duce la bun sfârșit acest meci.
Sunt convins că în tribune suporterii vor fi al 12-lea lor jucător. Și noi vom fi susținuți de cel puțin 100 de suporteri. În primul rând vrem să facem un joc foarte bun, exact, în care să anihiliăm calitățile bune ale adversarilor.
E cel mai frumos să joci cu un stadion plin. Chiar dacă-ți este ostil, atmosfera este adevărată. Jucătorii mei nu ar trebui să se sperie. Nu s-au speriat nici la Rapid, știți desfășurarea jocului. Nu cred că ăsta ar fi un factor negativ”, a afirmat antrenorul Oțelului la conferința de presă premergătoare partidei.
Dinamo - Oțelul, duminică, de la ora 20.00, LIVE TEXT pe iAMsport.ro. Echipele probabile:
Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu - Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Railean, Amzăr, R. Grigore, Costin, Al. David, Ilic, Iglesias, N. Roșu, Goncalo, Selmani, Bani, Neagu
Antrenor: Zeljko Kopic
Oțelul: Stoian - Jelev, J. Cisse, Lovric, M. Silva - Cisotti, Lameira, Teles - Maciel, Al. Pop, Bodișeanu
Rezerve: Pap, Yabre, Bordun, G. Cîrjan, Ghiocel, A. Rus, Gaitan, Zivulic, Rusevic, Jardan, Adăscăliței, R. Tănasă
Antrenor: Dorinel Munteanu
Loc de disputare: Stadionul „Arcul de Triumf” din București
Brigada de arbitri: Moroiță Andrei, principal; Constantinescu Andrei și Dumitru Ionel Valentin, asistenți; Popa Cătălin, arbitru VAR; Avram Valentin, asistent VAR.
Clasamentul Superligii 2023 / 2024 actualizat în timp real
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)