Încă un miracol! Dinamo revine în Superliga și o retrogradează pe FC Argeș. Suporterii au invadat terenul

Dinamo pierde cu FC Argeș, dar revine în Liga 1 la doar un an de la retrogradare Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Încă un miracol! Dinamo revine în Superliga și o retrogradează pe FC Argeș. Suporterii au invadat terenul
Foto: Sportpictures  |   Dinamo pierde cu FC Argeș, dar revine în Liga 1 la doar un an de la retrogradare

Robert Zanfir   |   Publicat: 04.06.2023 00:22   |  Actualizat: 04.06.2023 09:04

Dinamo pierde în returul barajului pentru menținere/promovare în Liga 1, 2-4 cu FC Argeș, dar revine pe prima scenă a fotbalului românesc grație victoriei din tur, 6-1. Piteștenii retrogradează în liga secundă. La final, suporterii „câinilor” au invadat terenul de la Mioveni.

Nicio surpriză la Mioveni, în returul barajului pentru promovare/menținere în Liga 1! Dinamo păstrează avantajul consistent de pe Arena Națională, 6-1, și revine în Liga 1 la doar un sezon de la retrogradare. „Vom sărbători trei zile și trei nopți”, a reacționat Ovidiu Burcă la finalul unui sezon pe parcursul căruia „câinii” au fost mai siguri de retrogradarea în Liga 3 decât de promovare.

Dinamo pierde cu FC Argeș, dar revine în Liga 1

La capătul unui sezon în care s-a confruntat cu pericolul falimentului, Dinamo a reușit ceea ce nici măcar cei mai fideli suporteri nu ar fi crezut. A șters cu buretele problemele financiare și administrative și a revenit acolo unde îi este locul. Superliga va alinia din sezonul viitor un alt nume de tradiție. Dinamo se pregătește pentru derby-urile cu FCSB, Rapid, Universitatea Craiova sau CFR Cluj.

12 goluri și 4 pase decisive
în 28 de meciuri a reușit Ghezali în tricoul lui Dinamo.

8-5 a fost scorul general în urma căruia roș-albii au reușit minunea. Imediat după ultimul fluier, cei peste 5000 de suporteri ai bucureștenilor au invadat terenul. De partea cealaltă, FC Argeș retrogradează la trei ani de la revenirea pe prima scenă a fotbalului românesc.

Dinamoviștii au invadat terenul de joc după promovarea în Liga 1


FC Argeș - Dinamo 4-2 (Tofan 14, Jakolis 15, Garita 47, 51 / Ghezali 40, Al. Pop 60)

FC ARGEȘ: Straton - Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Vianna - Calcan, Bassong, Zebic, Pîrvu - Jakolis - Garita
REZERVE: Micle - Biai, Moisie, Ene, Oprescu, Dinoci, Ciuciulete, Manole, Celestine
ANTRENOR: Bogdan Argeș Vintilă

DINAMO: Dujmovic - Giafer, Larrucea, Bena - Moura, Iglesias, N. Roșu, Amzăr - I. Roșu, Al. Pop, Ghezali
REZERVE: Oncescu - Bani, Țîră, D. Irimia, Al. Irimia, Borcea, Al. Șerban, Buleică, A. Florescu
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Marius Bobe; A2: Constantin Ghiciulescu
Arbitru VAR: Viorel Flueran; Arbitru AVAR: Adrian Popescu


Cea mai frumoasă înfrângere din viaţa mea. Datorită unor nebuni suntem aici. Indiferent prin ce a trecut clubul, au rămas aici. Băieţii aceştia sunt fantastici. A fost o poveste fantastică. Dacă nu crezi în miracole, nu se întâmplă.
Ovidiu Burcă, antrenor Dinamo

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Cele mai citite

Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Fotbal  |  12 Aprilie 2024, 18:36
1.
Victor Pițurcă, necruțător: ”Hagi și Dobrin nu sunt cei mai mari fotbaliști ai României!” Verdictul surprinzător al fostului selecționer: ”Gândiți-vă!”
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
2.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
3.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 10:43
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Diverse   |  13 Aprilie 2024, 10:41
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 09:31
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
Vine Denis Alibec la FCSB? Răspunsul oferit de un apropiat al jucătorului
Vine Denis Alibec la FCSB? Răspunsul oferit de un apropiat al jucătorului
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 08:45
Vine Denis Alibec la FCSB? Răspunsul oferit de un apropiat al jucătorului
Fostul jucător al Rapidului a dezvăluit de ce s-a făcut impresar: ”Atunci am decis asta”
Fostul jucător al Rapidului a dezvăluit de ce s-a făcut impresar: ”Atunci am decis asta”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 08:22
Fostul jucător al Rapidului a dezvăluit de ce s-a făcut impresar: ”Atunci am decis asta”
Nicolae Dică, neimpresionat de ”antrenorul Gigi Becali”: ”Dacă ia 5 campionate la rând îl aplaud”
Nicolae Dică, neimpresionat de ”antrenorul Gigi Becali”: ”Dacă ia 5 campionate la rând îl aplaud”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 08:13
Nicolae Dică, neimpresionat de ”antrenorul Gigi Becali”: ”Dacă ia 5 campionate la rând îl aplaud”
Ioan Varga, mesaj special pentru Gigi Becali înainte de CFR Cluj - FCSB: ”Le vom face o mare surpriză”
Ioan Varga, mesaj special pentru Gigi Becali înainte de CFR Cluj - FCSB: ”Le vom face o mare surpriză”
SuperLiga   |  13 Aprilie 2024, 08:08
Ioan Varga, mesaj special pentru Gigi Becali înainte de CFR Cluj - FCSB: ”Le vom face o mare surpriză”
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
SuperLiga   |  11:16
Ultimul nume apărut pe lista de cumpărături a lui Gigi Becali: "Mă bucur că lumea se interesează de mine"
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
SuperLiga   |  10:46
Gigi Becali a anunțat primul ”11” al FCSB pentru meciul cu CFR Cluj: ”Băluță poate să joace, dar nu cred că intră”
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
SuperLiga   |  10:44
Victor Pițurcă, despre revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”La fel va păți!”
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
SuperLiga   |  10:43
Adrian Mutu îi distruge visul patronului de la FCSB: ”Câte transferuri au fost reușite pentru Gigi Becali?”
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
Diverse   |  10:41
Destin incredibil pentru modelul care i-a spart casa marelui campion. Două drame teribile o urmăresc și acum
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
SuperLiga   |  10:19
114.000.000 €, datoria totală a echipelor din play-off-ul Ligii 1. Un club are cea mai mare datorie din istoria campionatului
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea...
SuperLiga   |  09:31
Verdictul lui Ilie Dumitrescu, după ce Gigi Becali a anunțat plecarea lui Florinel Coman: ” De ce nu vă puneți și întrebarea asta?”
FCSB a găsit înlocuitor pentru Florinel Coman. Mihai Stoica: ”Un jucător mai bun decât el nu există! Știm deja cine este”
SuperLiga   |  09:09
FCSB a găsit înlocuitor pentru Florinel Coman. Mihai Stoica: ”Un jucător mai bun decât el nu există! Știm deja cine este”
Rezultate / Clasamente