Dinamoviștii vor să uite înfrângerea cu CFR Cluj și se gândesc deja la partida cu Hermannstadt: "Mergem mai departe"
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F23%2F11348%2F1708720499a13e851d.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Vlad Ionescu | Publicat: 23.02.2024 23:03 | Actualizat: 23.02.2024 22:40
Gabriel de Moura (35 de ani) a oferit primele reacții după înfrângerea usturătoare a lui Dinamo, 0-4 cu CFR Cluj.
După înfrângerea usturătoare suferită în fața echipei CFR Cluj cu scorul de 4-0, Gabriel de Moura, jucătorul brazilian de la Dinamo București, a oferit o analiză asupra partidei și a perspectivei echipei sale în lupta pentru salvarea de la retrogradare.
Jucătorul a precizat faptul că Dinamo ar fi putut obține mai mult din meciul cu CFR Cluj dacă ar fi reușit să înscrie din șansele din prima repriză.
”Am început foarte bine meciul, am avut ocazii”
”CFR e o echipă foarte bună. Am început foarte bine meciul, am avut ocazii. Apoi am început să pierdem duelurile. În repriza a doua a venit un gol, apoi a fost ce a fost. Trebuie să mergem mai departe. În trei zile avem un meci greu acasă.
Diferența a fost mai mare decât în realitate, dar urmează un meci foarte important. Mergem cu capul sus mai departe și trebuie să o batem acasă pe Hermannstadt. În prima repriză am controlat jocul, 10 minute, au fost și niște ocazii. CFR are jucători de calitate” a declarat de Moura.
Fundașul brazilian a subliniat că Dinamo se află într-o luptă dificilă pentru a evita retrogradarea și că echipa are nevoie de un efort colectiv pentru a se salva. Cu toate că rezultatul împotriva CFR-ului a fost dezamăgitor, de Moura este încrezător că echipa are potențialul necesar pentru a rămâne în prima ligă.
”Cred că avem o echipă foarte bună. Astăzi a fost un rezultat prost, dar înainte am avut două meciuri foarte bune, cu Farul și Oțelul. Avem șanse! Cred că avem mari șanse să scăpăm”, a adăugat jucătorul brazilian.
Dinamoviștii reclamă arbitrajul după eșecul cu CFR Cluj
"Am început bine prima repriză după care ne-au dominat, au avut multe faze fixe. Și partea a doua am avut un start bun, după care am luat gol la o fază în care putea să dea un fault la mine. A fost sigur fault, atac întârziat, cu genunchiul direct în genunchiul meu. Ce avantaj? S-a pierdut mingea imediat, eu fiind scos din joc.
Rezultatul este cam dur, eu zic că nu am făcut un meci rău astăzi. Pe final ne-au prins pe niște contre, ne-au prins desfăcuți și ăsta a fost rezultatul. Lupta noastră nu e cu CFR, e cu celelalte formații din play-out.
Am avut și niște absenți, sperăm să-și revină cât mai repede și din meciul viitor să-i avem alături de noi. Trebuie să ștergem cu buretele ce a fost astăzi și să mergem mai departe.
Au fost alături de noi suporterii, le mulțumesc, sunt mereu alături de noi, Dinamo e o echipă foarte iubită și avem fiecare meci, inclusiv din deplasare, ca și când am evoluat acasă.
E o susținere puternică indiferent. Sper să-i facem fericiți la finalul sezonului", a spus Răzvan Patriche.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![FCSB a marcat dintr-un penalty controversat! Fanii ialomițeni au început să scandeze: ”Hoții, hoții”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19062%2F17214214096510a9ca.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unirea Slobozia - FCSB 2-2! Campioana rămâne fără victorie în noul sezon](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19028%2F17214227539150e777.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a reacționat Tony după ce a fost pus la pământ de un fotbalist al rivalilor: ”E adrenalină”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19059%2F1721416736045ee11f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Botoșănenii se tem iar de retrogradare, după doar 2 etape: ”Am arătat sub orice critică, sper să mai aducem jucători”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19058%2Fc150-03cf2e5d-172141500553a7e507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Final tensionat în derby-ul Moldovei! Antrenorul lui Poli Iași, doborât la pământ de un adversar](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19057%2F1721412926660d35c8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași – Botoșani 1-0. Oaspeții rămân fără punct după două etape](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19029%2Fc150-7e5e3fe7-172138121767368ed4.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F18%2F18976%2F172129246521cd0b35.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum s-a afișat verișoara lui Ianis Hagi la nunta anului. Maria Popescu s-a făcut imediat remarcată](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F17%2F18929%2F17211981717b5cb42f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19022%2F17213745953e1f77f7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FmSP_R0jIZvwocKJl-Ynkd-UPKd3rFYQyES3OlN_RNiE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IwMTQ2YmU2NzIzOGFlZjgyNDE3YjM5OWM1OTRlYWYxLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Am fost diagnosticată cu o boală gravă și incurabilă la numai 2 ani. Ce am ajuns să fac astăzi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F-MC0glYp8hYlcakfFs3yrtWJsBha7d1O4T9yW4392l0%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzlmMWZjNDIzYzdjOWFiYmI1N2U1ZDVkMjcxYjAyYjc5LnBuZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![NATO dezvoltă o forță navală în Marea Neagră pentru a contracara Rusia. Care este rolul României?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4lU0S0wHYpe3C-HL0NMhgrNHzswBWrgjN9UA1CXJk8Q%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzdiZTk4YzMyNGRlOGQyOWVlNTVmNDZiZTk1NTEyNWI1LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Tudor Băluță a fost prezentat la noua echipă: ”Contract până în 2026”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19060%2F17214180988c92d09a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum a reacționat Tony după ce a fost pus la pământ de un fotbalist al rivalilor: ”E adrenalină”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19059%2F1721416736045ee11f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Botoșănenii se tem iar de retrogradare, după doar 2 etape: ”Am arătat sub orice critică, sper să mai aducem jucători”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19058%2Fc150-03cf2e5d-172141500553a7e507.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Simona Halep, anunț de ultim moment după ce nu a mai jucat un meci oficial de două luni. Cu ce se confruntă fostul lider mondial](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19054%2F17214113532cdb51f2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași – Botoșani 1-0. Oaspeții rămân fără punct după două etape](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19029%2Fc150-7e5e3fe7-172138121767368ed4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rihanna, partener special al Jocurilor Olimpice de la Paris. Anunțul divei pop](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19042%2Fc150-917d0a37-172139290625819f89.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce pasiune are fostul căpitan al Rapidului? Giani Kiriță a ramas ”mască” când l-a văzut: ”Ești robot”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19051%2F1721403261cda00752.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neil Lennon îi aduce osanale lui Dan Petrescu, înaintea ”derby-ului feroviar”: ”Este o legendă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19050%2F1721403737b74b71d6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)