Dorinel a explicat cum a bătut U Cluj de două ori în câteva zile: ”Am avut o discuție bărbătească”. Se gândește la titlu? ”Cu buget mai mare, vom avea alte obiective”
![Dorinel Munteanu a făcut minuni la Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F21%2F14477%2F1713715294e1f657e9.jpg&w=960&h=640&c=1)
Radu Bordei | Publicat: 21.04.2024 18:58 | Actualizat: 21.04.2024 22:30
Oțelul Galați traversează un moment extraordinar. Echipa lui Dorinel Munteanu a bătut de două ori Universitatea Cluj în doar câteva zile, Prima dată a eliminat-o din semifinalele Cupei României, apoi a trecut peste ”studenți” și în fruntea play-out-ului.
Tehnicianul gălățenilor este fericit pentru ultimele rezultate și a explicat cum de a gândit această partidă în care nu a făcut decât o schimbare, deși jucătorii lui tocmai ce evoluaseră în semifinalele Cupei.
”Am avut o discuție bărbătească”
Deși Oțelul a învins pe clujeni și în Cupa României, Dorinel Munteanu se arătase nemulțumit de evoluția unor jucători. Aceștia s-au revanșat la meciul de campionat, câștigat cu 1-0.
”Sunt foarte bucuros, felicit echipa, în 22 de zile am avut 6 jocuri, deși am avut un program infernal. Azi am făcut un joc mai bun, pragmatic, sper să continuăm seria rezultatelor pozitive până la final. Azi clujenii nu ne-au pus mari probleme, ca în Cupă.
Eu merg mereu pe continuitate, m-am gândit să fac mai multe schimbări, însă m-am decis în această dimineață să fac doar o schimbare. Fiecare antrenor are calculele lui. Eu le-am zis jucătorilor că cei care nu m-au convins joi au șansa acum să îmi arate că pot juca mai bine. A fost o discuție mai bărbătească, dar corectă. Așa am gândit.
Maciel este un jucător bun pentru România, important pentru noi. A marcat golul victoriei, dar toată echipa a fost bună în acest meci”, a explicat Dorinel.
”Vreau buget mai mare”
Antrenorul anunță că are planuri și mai importante, dacă va beneficia de un sprijin financiar mai consistent.
”Am avut ceva semnale, toată lumea este bucuroasă de calificarea noastră în finala Cupei României. Știu că problemele financiare nu se vor rezolva de pe o zi pe alta, însă am primit câteva telefoane și cred că vom primi mai mult sprijin. Fără falsă modestie, noi nu vrem să ne oprim aici, avem obiective mai importante. Dacă vom avea buget mai mare, vom continua”, a declarat ”Neamțul”.
Cisotti este și el de părere că Oțelul poate obține un rezultat mare în acest sezon.
"Nu suntem niciodată obosiți"
”A fost greu, la fel ca în Cupă. Avem energie, calitate, ne trebuie încredere în noi. Suntem o echipă foarte bună. Nu suntem niciodată obosiți, avem pregătire bună, totul ține de mental. Am jucat 6 meciuri în 20 de zile, am arătat că suntem bine.
Obiectivul nostru este obținerea unui trofeu și câștigarea play-out-ului”, a încheiat fotbalistul Oțelului.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Neil Lennon i-a spus lui Săpunaru când va juca din nou la Rapid: ”Am vorbit cu el” + Ce spune antrenorul de transferul lui Pașcanu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19428%2Fc150-f0d77602-172207787284fe0fcc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București de la 22:00, pe iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722067647a20ad3ab.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Concluziile lui Andrei Vlad, după partida cu Oțelul: ”O seară nereușită. Le înțelegem supărarea suporterilor” + Ce spune despre venirea lui Florin Tănase](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19411%2Fc150-a9b16846-172206288278795a2a.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București de la 22:00, pe iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722067647a20ad3ab.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)