Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor

Dorinel Munteanu și jucătorii Oțelului Galerie foto (1 fotografii): Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu, la Galați: ”A fost frumos”. Măsurile anunțate pentru sezonul viitor
Foto: sportpictures  |   Dorinel Munteanu și jucătorii Oțelului

Radu Bordei   |   Publicat: 19.05.2024 18:26   |  Actualizat: 19.05.2024 20:07

Dorinel Munteanu (55 de ani) nu s-a arătat dezamăgit după ce echipa lui a pierdut finala Cupei României ( Corvinul s-a impus cu 5-4 D.PEN) și barajul pentru Conference League (0-2, cu U Cluj), în doar 4 zile. Totuși, antrenorul Oțelului a recunoscut că echipa va suferi modificări în această vară.

Dorinel este de părere că la Galați se termină un ciclu și echipa are nevoie de altceva pentru a trece la un nivel superior. Iar antrenorul Oțelului este pregătit să ia măsurile necesare, inclusiv la nivel de lot.

Dorinel Munteanu anunță finalul unui ciclu: ”A fost frumos”

Cunoscut drept un antrenor riguros, pretențios, Dorinel Munteanu a evitat să își critice jucătorii, învinși pe teren propriu, de Universitatea Cluj, scor 0-2.

”După acest ciclu de trei ani de zile în care echipa a avut un progres, pot să spun că sunt foarte mulțumit. Chiar dacă unii mă consideră nebun. Îmi felicit jucătorii pentru acești trei ani minunați pentru fotbalul gălățean, vreau să felicit suporterii mulțumiți, dar și pe cei nemulțumiți. O echipă nu se construiește într-o săptămână, două sau trei.

Dar acum ciclul s-a încheiat. Voi face tot posibilul ca la anul să arătăm altfel. Chiar dacă am fost aproape de Europa, nu am reușit să facem acest pas. Ne-am atins nivelul maxim”, a explicat Dorinel.

”Am fost mai buni decât Botoșani, Dinamo, Craiova și Voluntari”

Antrenorul a anunțat ce așteptări are sezonul viitor și de ce nu este supărat că nu va juca în cupele europene.

”Unora li se termină contractul, la alții trebuie să renunțăm, pentru că nu au dat randamentul bun. Cu unii o să continuăm. Să nu vă gândiți că voi avea buget de 10-15 milioane de euro. Eu sper să am buget puțin mai mare decât anul acesta.

Trebuie să fie oamenii lângă noi, să ne ajute un sprijin financiar. Au fost foarte multe probleme la club, dar nu e momentul să mă vait ci trebuie să ne bucurăm, pentru că am fost puțini mai buni decât Botoșani, Dinamo, Craiova și Voluntari”, a încheiat antrenorul.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
Atanas Trică, la Dinamo? Prima reacție a Lorenei Balaci: ”Ceva mai devreme am vorbit” + Ce spune despre despărțirea de Universitatea Craiova
Atanas Trică, la Dinamo? Prima reacție a Lorenei Balaci: ”Ceva mai devreme am vorbit” + Ce spune despre despărțirea de Universitatea Craiova
Atanas Trică, la Dinamo? Prima reacție a Lorenei Balaci: ”Ceva mai devreme am vorbit” + Ce spune despre despărțirea de Universitatea Craiova
OFICIAL | Sepsi i-a ”furat” jucătorul Oțelului! Anunțat la Galați, golgheterul Ligii 2 a ajuns la Sfântu Gheorghe
OFICIAL | Sepsi i-a ”furat” jucătorul Oțelului! Anunțat la Galați, golgheterul Ligii 2 a ajuns la Sfântu Gheorghe
OFICIAL | Sepsi i-a ”furat” jucătorul Oțelului! Anunțat la Galați, golgheterul Ligii 2 a ajuns la Sfântu Gheorghe
Concluziile lui Neil Lennon după ce Rapid a câștigat primul amical din mandatul său: ”Sunt foarte mulțumit”
Concluziile lui Neil Lennon după ce Rapid a câștigat primul amical din mandatul său: ”Sunt foarte mulțumit”
Concluziile lui Neil Lennon după ce Rapid a câștigat primul amical din mandatul său: ”Sunt foarte mulțumit”

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  20 Iunie 2024, 22:03
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
EURO 2024  |  18 Iunie 2024, 21:07
2.
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Echipa Națională  |  19 Iunie 2024, 17:25
3.
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Știri de ultimă oră din sport
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Diverse   |  21 Iunie 2024, 11:32
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 11:29
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 10:28
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
Câți bani a câștigat Leonard Doroftei în întreaga lui carieră: ”Încep și anunță: ai de plată, ai de plată, ai de plată...”
Câți bani a câștigat Leonard Doroftei în întreaga lui carieră: ”Încep și anunță: ai de plată, ai de plată, ai de plată...”
Box   |  21 Iunie 2024, 10:24
Câți bani a câștigat Leonard Doroftei în întreaga lui carieră: ”Încep și anunță: ai de plată, ai de plată, ai de plată...”
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 09:27
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 08:53
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 08:38
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”