Fără milă: Comisia de Disciplină a luat măsuri drastice după bătaia de la Hermannstadt - U Cluj. Un jucător a fost suspendat pentru o lună

Marcel Bîrsan i-a eliminat pe Mitrea și Pițian în finalul partidei de la Sibiu Galerie foto (1 fotografii): Fără milă: Comisia de Disciplină a luat măsuri drastice după bătaia de la Hermannstadt - U Cluj. Un jucător a fost suspendat pentru o lună
Foto: Sport Pictures  |   Marcel Bîrsan i-a eliminat pe Mitrea și Pițian în finalul partidei de la Sibiu

George Drafta   |   Publicat: 10.04.2024 19:24   |  Actualizat: 10.04.2024 21:23

Comisia de Disciplină a dictat suspendări pentru patru persoane implicate în altercațiile apărute în prelungirile partidei dintre Hermannstadt și Universitatea Cluj, scor 1-1, disputată duminica trecută.

Cel mai mult au de suferit "șepcile roșii", în condițiile în care doi dintre fotbaliștii ei au primit sancțiuni care îi împiedică să evolueze în semifinala Cupei României, contra celor de la Oțelul Galați.

Mai mult, Bogdan Mitrea va mai prinde doar ultima etapă din play-out și eventual finala competiției suprizelor în cazul în care ardelenii ajung acolo.

Sancțiunile Comisiei de Disciplină după Hermannstadt - U Cluj

Iată care au fost deciziile luate de membrii Comisiei de Disciplină în acest caz.

"Eliminări Berța Florin (antrenor secund gazde), Costache Dumitru Laurențiu (antrenor gazde), Pițian Ovidiu Andrei (oaspeți) - În temeiul art. 57.1 din RD, se sancționează antrenorul BERȚA FLORIN cu suspendare pentru o lună și penalitate sportivă de 6.800 lei.

În temeiul art.53.2 din RD se sancțonează antrenorul COSTACHE DUMITRU cu suspendare pentru două jocuri și penalitate sportivă de 360 lei.

În temeiul art. 57.1 din RD, se sancționează jucătorul Mitrea Bogdan (oaspeți) cu suspendare pentru o lună și penalitate sportivă de 4.500 lei.

În temeiul art. 63.1.f, raportat la art. 63.2.2 din RD, se sancționează jucătorul Pițian Ovidiu Andrei cu suspendare pentru două meciuri și penalitate sportivă de 900 lei", au fost hotărârile anunțate de forul organziator al Superligii.

Au făcut programul pentru 3 etape

Tot miercuri au fost anunțate și orele și zilelel de disputare ale meciurilor care vor avea loc în rundele 5, 6 și 7 ale celei de-a doua părți a campionatului.

Etapa a 5-a

Vineri, 19 aprilie

Ora 17.30 FC Hermannstadt - FC Botoșani

Ora 20.30 Farul Constanța - CFR 1907 Cluj

Sâmbătă, 20 aprilie

Ora 15.00 Politehnica Iași - FC Voluntari

Ora 17.30 FC U Craiova 1948 - Dinamo București

Ora 20.30 FCSB - FC Rapid 1923

Duminică, 21 aprilie

Ora 16.00 Oțelul Galați - Universitatea Cluj

Ora 19.00 Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Universitatea Craiova

Luni, 22 aprilie

Ora 19.00 Petrolul Ploiești - UTA Arad

Etapa a 6-a

Marți, 23 aprilie

Ora 17.00 FC Voluntari – FC U Craiova 1948

Ora 19.30 FC Botoșani - Dinamo București

Miercuri, 24 aprilie

Ora 16.45 Universitatea Cluj - Politehnica Iași

Ora 19.00 Farul Constanța - FC Rapid 1923

Ora 21.45 Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FCSB

Joi, 25 aprilie

Ora 16.45 UTA Arad - Oțelul Galați

Ora 19.00 FC Hermannstadt – Petrolul Ploiești

Ora 21.45 Universitatea Craiova - CFR 1907 Cluj

Etapa a 7-a

Vineri, 26 aprilie

Ora 20.00 Dinamo București - FC Voluntari

Sâmbătă, 27 aprilie

Ora 17.30 FC U Craiova 1948 - Universitatea Cluj

Ora 20.30 FCSB - Farul Constanța

Duminică, 28 aprilie

Ora 13.30 Oțelul Galați - FC Hermannstadt

Ora 18.15 Politehnica Iași - UTA Arad

Ora 21.00 CFR 1907 Cluj - Sepsi OSK Sf. Gheorghe

Luni, 29 aprilie

Ora 17.30Petrolul Ploiești - FC Botoșani

Ora 20.30 FC Rapid 1923 - Universitatea Craiova


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Alertă maximă înainte de startul EURO 2024. Poliția a fost mobilizată
Alertă maximă înainte de startul EURO 2024. Poliția a fost mobilizată
Alertă maximă înainte de startul EURO 2024. Poliția a fost mobilizată

Cele mai citite

Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 17:43
1.
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 14:01
2.
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
SuperLiga  |  13 Iunie 2024, 19:00
3.
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Știri de ultimă oră din sport
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  14 Iunie 2024, 22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 21:55
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
EURO 2024   |  00:15
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!