Favorite la retrogradare? Două echipe din Superligă, avertizate de Panduru înaintea noului sezon: ”Trebuie să bage bani, să nu mai ajungă în situația în care au fost”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Favorite la retrogradare? Două echipe din Superligă, avertizate de Panduru înaintea noului sezon: ”Trebuie să bage bani, să nu mai ajungă în situația în care au fost”

Radu Secoșan   |   Publicat: 05.06.2023 16:04   |  Actualizat: 05.06.2023 16:36

Înaintea noului sezon al Superligii, Basarab Panduru a avertizat două echipe în privința retrogradării. În opinia fostului internațional român, acestea ar putea avea mari probleme să se mențină pe prima scenă a fotbalului românesc, dacă nu investesc sume importante.

Sezonul viitor al Superligii se anunță ca fiind unul incitant, mai incitant și decât cel care de abia a luat sfârșit, în contextul în care două foste campioane ale României au revenit pe prima scenă a fotbalului nostru, iar lupta la titlu pare a fi mai deschisă ca oricând.

Prezența celor de la Oțelul Galați și Dinamo în primul eșalon este mai mult decât bine-venită, cele două având bazine importante de suporteri, care fac spectacol meci de meci.

”Câinii” au reușit să se întoarcă pe prima scenă a fotbalului românesc din prima încercare, în timp ce moldovenii au obținut a doua promovare succesivă.

Se anunță un sezon incendiar

Mai mult, lupta în fruntea clasamentului pare a fi mai strânsă ca oricând. Cinci echipe, CFR Cluj, FCSB, Rapid, Universitatea Craiova și Farul Constanța, speră la titlu, în timp ce multe altele au ca obiectiv play-off-ul.

Și în subsolul clasamentului se va da o bătălie aprigă pentru menținerea pe prima scenă a fotbalului românesc, iar Basarab Panduru a identificat cele două echipe care au mare nevoie de investiții, pentru a rămâne în Superligă.

În opinia fostului ”tricolor”, cei de la Oțelul Galați și Poli Iași trebuie să își asigure bugete importante, atât pentru a îmbunătăți loturile de jucători, cât și pentru a nu mai ajunge în aceleași situații ca anterior, din punct de vedere financiar.

Da, pare un sezon bun. Mai ales Oţelul, care a tras să revină în Superligă, pare că trebuie să bage ceva bani ca să nu mai ajungă în situaţia în care a fost. Iaşiul, la fel. Da, pare interesant noul sezon. Basarab Panduru, la Orange Sport

Oțelul a revenit în prima ligă după opt ani

Retrogradată în 2015, la doar patru ani după ce câștigase titlul de campioană, Oțelul Galați a traversat o perioadă de coșmar după ”căderea” din primul eșalon, dar a fost salvată de Dorinel Munteanu.

Sub comanda antrenorului care i-a adus și unicul titlu din palmares, trupa din Moldova a obținut două promovări succesive, a doua cu un buget semnificativ mai mic decât al contracandidatelor.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA

Cele mai citite

Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 17:43
1.
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 14:01
2.
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
SuperLiga  |  13 Iunie 2024, 19:00
3.
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Știri de ultimă oră din sport
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
SuperLiga   |  15 Iunie 2024, 01:03
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  14 Iunie 2024, 22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
SuperLiga   |  01:03
Julian Nagelsmann, impresionat după Germania - Scoția 5-1: "Este foarte valoros faptul că mulți jucători au evoluat bine"
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
EURO 2024   |  00:15
Laurențiu Reghecampf, critici pentru Scoția după eșecul drastic cu Germania. Răducioiu și Marica s-au pus de acord: "E favorită"
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer