special Firele din care s-a brodat cazul “Prosopul”. Mircea Lucescu și Cornel Dinu s-au luptat și de pe băncile celor de la Rapid și Dinamo
![Ca antrenori, Mircea Lucescu și Cornel Dinu au adus, împreună, trei titluri de campioană celor de la Dinamo](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F1%2F26%2F9867%2F17062874499c3a46e7.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 26.01.2024 23:30 | Actualizat: 28.01.2024 09:51
Cornel Dinu (75 de ani) și Mircea Lucescu (78 de ani) au fost protagoniștii unuia dintre cele mai spumoase și memorabile momente ale derby-ului dintre Dinamo și Rapid. În octombrie 1998, “Procurorul”, făcea un gest împrumutat din box după ce “câinii roșii” marcau al patrulea gol în Giulești.
Una dintre animozitățile cele mai vechi ale fotbalului românesc există, poate paradoxal, între doi dintre cei mai culți oameni din acest sport. Cornel Dinu și Mircea Lucescu. Două fețe ale aceleiași monede, condamnate să nu se “întâlnească” niciodată.
Caz greu, boală veche
Probabil că doar cei doi ne-ar putea spune, într-un exercițiu de maximă sinceritate, care sunt rădăcinile acestei rivalități, acum mocnite. Cert este că Mircea Lucescu era deja la echipa din Ștefan cel Mare atunci când a fost adus Cornel Dinu, în 1966, la gruparea roș-albilor. Iar animozitatea s-a adâncit în clipa în care “Procurorul” a primit banderola de căpitan al echipei. Lucescu, un produs 100% al clubului, s-a simțit trădat.
Și, pentru că Il Luce a amenințat că pleacă de la club, i s-a încredințat banderola echipei naționale. Era un compromis acceptat tacit de toți cei implicați.
În 1977, Mircea Lucescu pleacă de la Dinamo. Motivul? Generalul Valeriu Buzea, prieten bun cu Dinu, îl dă, încet, la o parte pe Il Luce. Acesta din urmă pleacă la Corvinul, cu gând de răzbunare. Sigur, la Dinamo se schimbaseră și generațiile, iar carisma “Procurorului” i-a făcut pe mulți dintre fotbaliștii tineri să-l admire.
La Corvinul, Lucescu făurește o echipă extrem de puternică. Îl ia pe Dumitrache de la Jiul, apoi Rednic, Andone, Gabor și alții. Iar când promovează în Divizia A, meciurile dintre cele două formații sunt crâncene.
Dinu se lasă de fotbal în 1982, devine antrenor secund, apoi principal pe banca celor de la Dinamo. El ratează titlul de campion în 1985, când termină după Steaua, în ierarhia generală a primei ligi, și e dat afară. În locul său vine fix Mircea Lucescu. Carierele celor doi se mai împletesc o dată în plus.
Între mine și Mircea Lucescu nu poate exista un duel. Gândiți atent, obiectiv. De ce aș putea eu să fiu gelos pe Mircea Lucescu?! Sunt deocamdată posesorul celui mai prestigios palmares de jucător al campionatului nostru; sunt maior într-un departament de mare onoare al Ministerului de Interne. Îl știu bine pe Mircică… El poate fi gelos pe mine! Cornel Dinu, interviu în revista Flacăra
După revoluția din ’89, Il Luce face pasul către cel mai puternic campionat al acelor vremuri, Serie A. Iar, conform ziarelor vremii, Cornel Dinu oferă un interviu faimoasei Gazzetta dello Sport, în care îl atacă pe noul antrenor al Pisei.
Cine credeți că este Lucescu? Este marele manipulator al acestui fotbal murdar, trucat. Lucescu s-a implicat mereu în treburi de genul acesta, a aranjat meciurile. Da, știu că în exterior se bucură de faima unui mare antrenor. Și, pentru numele lui Dumnezeu, este chiar capabil. Dar faima sa este uzurpată Cornel Dinu, interviu în Gazzetta dello Sport
Replica lui nea Mircea nu s-a lăsat așteptată. Într-o scrisoare deschisă, acesta îi reproșa lui Dinu modul în care a înțeles să trateze rivalitatea anilor ’70. Lucescu îi mai spunea fostului coleg motivul pentru care nu-i răspunsese niciodată.
M-ai atacat urât, dar n-am răspuns, cum n-am făcut-o nici în alte dăți, considerând că acei 10 ani de sudoare amestecată cu lacrimile bucuriei sau tristeții, de la Dinamo și de la echipa națională, sunt mai puternici decât o clipă de omenească invidie Mircea Lucescu
După ce anul 1993 le adusese ambilor un mare eșec în cariere, Dinu fiind demis de la națională după un 2-5 cu Cehoslovacia, iar Lucescu retrogradând în Italia, cu Brescia, s-au reîntâlnit în 1998.
Dinu i-a fluturat prosopul rivalului său
Pe Giulești, Dinu avea să câștige una dintre bătăliile cu rivalul său. În etapa a 11-a, Dinamo, cu “Procurorul” pe bancă, juca împotriva Rapidului, cu Lucescu antrenor. După doar opt minute, roș-albii conduceau deja cu 2-0, prin golurile lui Fl. Bătrânu și Liviu Ciobotariu.
Lideri ai campionatului, “vișiniii”, cravașați de superba galerie giuleșteană, au replicat prin Șumudică. Acesta a marcat în minutul 62.
Până la sfârșitul partidei s-a mai înscris de două ori. Ambele goluri au venit în poarta lui Lobonț. Reușitele au fost semnate de Iftodi și Gane.
Imediat după golul din minutul 90, Cornel Dinu a luat un prosop de pe bancă și l-a fluturat către loja în care era patronul George Copos. Cel vizat era, cel mai probabil, rivalul său de o viață, Mircea Lucescu.
- Aruncatul prosopului este o practică specifică meciurilor de box. Atunci când un pugilist este în mare dificultate, oamenii din colțul său aruncă prosopul pentru ca arbitrul să oprească meciul
Însă cel care avea să râdă pe deplin a fost Il Luce, care și-a luat revanșa în retur, când a câștigat cu 1-0 în “Groapă”, și a terminat pe primul loc în clasamentul Diviziei A. Înfrângerea din Giulești a rămas singura înregistrată de “vișinii” în acel sezon.
Dinu a cucerit titlul un an mai târziu, cu Dinamo, dar victoria sa probabil că nu a avut parfum de răzbunare pentru că Lucescu plecase în Turcia, la Galatasaray.
Sezonul 1998/1999, etapa a 11-a:
Rapid – Dinamo 1-4 (0-2)
Marcatori: Șumudică 62 / Bătrînu 6, Ciobotariu 9, Iftodi 70, Gane 90
Rapid: Lobonţ – Dulca, M. Rednic, Mutică, Stanciu - Sabău, Bundea, Lupu, Bolohan – Şumudică, Pancu. Antrenor: Mircea Lucescu
Dinamo: Fouhami – Contra, Ciobotariu, Bătrînu, Florea – Fl. Petre, Hîldan, Lupescu, Iftodi – Mihalcea, Vlădoiu. Antrenor: Cornel Dinu
Lucescu: "Dinu nu a vrut să aduc titlul la Dinamo în '90"
Un alt episod al acestui conflict care a traversat o Revoluție, câteva războaie, o pandemie, și trece dincolo de jumătate de secol, s-a consumat în 2010.
Lucescu l-a acuzat, indirect, de ceva incredibil pe Dinu. Nici mai mult, nici mai puțin, decât că a intervenit în favoarea Stelei pentru ca gruparea “roș-albaștrilor” să ia titlul în fața celor de la Dinamo.
“Procurorul” era Secretar de Stat în Ministerul Sporturilor și, conform lui Il Luce, avea forța de a influența modul în care unele echipe își apărau șansele în meciurile din Divizia A.
Am văzut și eu ce a spus acest don <<chișote>> fotbalistic și mă pune pe gânduri. Cum poate să spună că eu l-am sabotat?! Dar întreb… cum am făcut asta dacă el a câștigat titlul în acel sezon? Mă îngrijorează și am impresia că acel infarct pe care l-a avut nu a fost pe inimă, ci pe creier, pe memorie Cornel Dinu, într-un interviu acordat Prosport
În ultimii ani, raporturile dintre ei au “îmbrăcat” o haină ceva mai trainică. Obișnuiți să concureze pentru locul în istoria celor de la Dinamo, poate pentru privilegiile de pe vremea comunismului, poate pentru un loc in atriul suflării ”roș-albe”, nimeni și nimic nu-i va împăca pe deplin.
Cornel Dinu și Mircea Lucescu. Doi rivali care nu se vor opri niciodată dintr-o competiție al cărei final e numai de ei știut. Nouă, spectatorilor, ne rămân întrebările. Decât niște răspunsuri călduțe, poate că mai bine câteva întrebări incomode. Din ultimele se poate evolua.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Dinamo mai aduce un jucător la echipă: ”Duminică sau luni se va anunța”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19422%2Fc150-27408ba1-172207071586a3eca1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Neil Lennon i-a spus lui Săpunaru când va juca din nou la Rapid: ”Am vorbit cu el” + Ce spune antrenorul de transferul lui Pașcanu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19428%2Fc150-f0d77602-172207787284fe0fcc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București de la 22:00, pe iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722067647a20ad3ab.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Irina Begu și Ana Bogdan, învinse în primul tur la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19431%2Fc150-4640b73b-1722082826da223f43.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)