Fostul antrenor de la FCSB e categoric în privința luptei pentru titlu: "Meciul cu Rapid va fi decisiv"
![Rapid s-a impus cu 2-1 în meciul tur jucat pe Arena Națională](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F21%2F11214%2F1708506323562dbbb8.jpg&w=960&h=640&c=1)
George Drafta | Publicat: 21.02.2024 11:21 | Actualizat: 21.02.2024 12:13
Leo Strizu (56 de ani), fostul antrenor de la FCSB, consideră că partida din ultima etapă a sezonului regular care va avea loc în Giulești între primele două clasate va fi extrem de importantă în stabilirea campioanei României.
Leo Strizu era antrenor al roș-albaștrilor în urmă cu un an, însă atunci vicecampioana avea de recuperat un deficit de puncte față de liderul de la vremea respectivă, Farul.
Acum, roș-albaștrii sunt cei care conduc Superliga, însă avansul de la începutul anului s-a micșorat după ce Rapid a recuperat 4 lungimi față de rivala din Berceni.
Strizu are încredere în foștii săi jucători de la FCSB
Leo Strizu le ține pumnii lui Florinel Coman & Co pentru primul titlu după 9 ani și crede că un moment pishologic în drumul spre trofeu va fi confruntarea din Giulești, din ultima etapă a sezonului regular.
Meciul va avea cel mai probabil pe 10 martie, iar la finalul lui se va trage linie înaintea intrării în play-off.
"Pentru mine va fi decisiv ultimul meci până să intre în play-off, Rapid – Steaua (n.r. FCSB). Lupta se va duce în trei. Steaua (n.r. FCSB), CFR și Rapid.
Eram curios cine se alimentează în iarnă, vorbim de transferuri. Pe primul loc ar fi Rapidul, dar nu există un echilibru. Stau foarte bine pe partea ofensivă, au câte 2-3 soluții pe post. Și jucători buni.
Mai ales Burmaz, care îmi place foarte mult. Dar, totuși, Burmaz ăsta vine dintr-o școală extraordinară. E crescut de Steaua Roșie Belgrad.
CFR-ul e acolo, dar li s-au oferit atâtea șanse Rapidului și lui CFR la chixurile pe care le-a dat Steaua, dar nu au fost în stare să beneficieze", a declarat Leo Strizu pentru ProSport.
Aprecieri pentru Dan Șucu
Rapidul este cea mai în formă echipă a campionatului. Giuleștenii au scos maximum din cele 5 etape disputate în 2024 și amenință poziția dobândită de FCSB încă de la startul stagiunii.
"Chiar dacă eram stelist de la părinți, mă bucur pentru Rapid. Acest domn Șucu pare să fie deschizător de drumuri de patroni în fotbalul românesc. Are o prestanță și se vede că ține distanța față de club, de jucători.
E ceva ce ne trebuie nouă. Vorbește când trebuie, cât trebuie, nu jignește. La rezultatele slabe pe care le-a avut Bergodi… nu știu cine rezista. Atunci, ca antrenor ai o altfel de poftă de muncă când ți se oferă șanse", a încheiat Strizu.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)