Fostul jucător al Stelei își recunoaște implicarea într-un blat: ”M-am pus cu puterea și mi-au spus să părăsesc orașul” / ”Am fost un nebun care și-a sacrificat familia”
![Ion Viorel (dreapta jos) are 4 meciuri la naționala României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19385%2Fc150-1454b60f-17220128499c1add7f.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Stan | Publicat: 26.07.2024 20:02 | Actualizat: 26.07.2024 21:32
Ion Viorel (56 de ani), fostul jucător al Stelei și al Rapidului, a făcut dezvăluiri în cadrul unui podcast despre un baraj de promovare în Divizia A aranjat. Inclusiv conducerea echipei la care se afla atunci i-a sugerat lui ”Vioară” să o lase mai ușor.
Venirea lui Viorel Hizo la Rapid în anul 2001 nu i-a picat bine lui Ion Viorel, iar fostul atacant a decis să abandoneze Liga 1 pentru un proiect la Buzău.
În calitate de antrenor-jucător, Viorel a preluat-o pe echipa din sud-estul țării din Liga 3 și a reușit să o aducă la barajul de promovare spre Liga 1, unul disputat cu Poli Timișoara.
Ion Viorel: ”Mi-am vândut și apartamentul să bag bani în Buzău”
Ion Viorel putea să realizeze o performanță uriașă la echipa buzoiană, însă îi acuză pe jucători că nu și-au apărat corect șansele. De asemenea, fostul fotbalist de atac dezvăluie că și conducerea Buzăului l-a sfătuit să nu câștige confruntarea.
”A venit Viorel Hizo la Rapid, nu ne înțelegeam și am hotărât să pun punct Diviziei A. Și așa plec la Buzău, unde nu erau nici gradene pe stadion. Îi iau din C, îi bag în B, și următorul an joc blestematul de baraj (n.r. de promovare în Divizia A) cu Timișoara. Fără bani, și jucător, și antrenor, și manager, și de toate. Mi-am vândut și apartamentul să bag bani în Buzău.
Mă duc să joc meciul (n.r. tur), în minutul 20 era 2-0 pentru mine, amuțise stadionul. 2-2, 3-2 pentru mine, în minutul 80 și ceva...Și în 3 minute încep jaloanele să cadă, se face 5-3... Ce poți face ca antrenor în situația asta?!
”Îmi zice că n-au bani și să văd cum fac...”
După acel episod în care pierd barajul (n.r. meciul tur), în care îmi cumpără și pisica de la stadion, mă cheamă prefectul de Buzău și îmi spune că ei n-au bani de A și să văd cum fac... Zic: 'Eu așa ceva nu fac. Eu vreau să câștig'. Punea presiune Cozmin Guță, el știe treaba, că era pe la Timișoara, p-acolo, cu Toni Doboș președinte...
Vine returul, în minutul 5, un pumn în nas la unul, roșu, 25.000 oameni în tribune...Când ai 20.000 oameni înseamnă că ai rezultate, iar la Buzău i-au deranjat că i-au înjurat. Îmi spune că m-am pus cu puterea și să părăsesc orașul. Mi-am vândut apartamentul și am plecat din oraș, dacă așa mi-a zis conducerea Buzăului. Am fost un nebun care și-a sacrificat familia”, a spus Ion Viorel la Un Podcast.
Gloria Buzău rata în 2003 promovarea în Divizia A, după ce pierdea ambele meciuri contra timișorenilor. A fost 5-3 în tur pentru Poli, iar la retur s-a impus cu 3-1 (8-4 la general).
Fost jucător al Stelei în perioada 1992 - 1995, Ion Viorel a plecat în 2003 de la Buzău la Rulmentul Alexandria.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Adrian Mihalcea, supărat pe un jucător după meciul cu Hermannstadt: ”Va plăti! E amenda clubului, nu îl amendez eu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19392%2F1722019554069d640c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB – Oțelul Galați 0-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Campioana, fără victorie în primele două etape!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19377%2F1722020962c486ec95.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Postul lui Marius Măldărușanu la Sibiu, în pericol? Tehnicianul lui Hermannstadt recunoaște: ”Asta este soarta antrenorilor”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19391%2Fc150-adc432a3-17220177307535424e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Îl transferă Rapid pe titularul României de la Euro 2024? Daniel Sandu: ”A făcut un turneu bun”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19389%2F17220153100ed9cdfc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid completează un nou transfer! Mutarea anunțată de iAMsport.ro în exclusivitate ”se rezovă astăzi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19378%2F172200085726fbfdaa.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Hermannstadt - Unirea Slobozia 1-1! Oaspeții rămân neînvinși în Superliga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19376%2F1722016774c9bb2ef5.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adrian Mihalcea, supărat pe un jucător după meciul cu Hermannstadt: ”Va plăti! E amenda clubului, nu îl amendez eu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19392%2F1722019554069d640c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Postul lui Marius Măldărușanu la Sibiu, în pericol? Tehnicianul lui Hermannstadt recunoaște: ”Asta este soarta antrenorilor”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19391%2Fc150-adc432a3-17220177307535424e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florinel Coman, primul meci ca titular pentru Al-Gharafa! Cum se descurcă ”Mbappe de România” la noua echipă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19390%2Fc150-d26461af-1722016863871bd3b6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fostul jucător al Stelei își recunoaște implicarea într-un blat: ”M-am pus cu puterea și mi-au spus să părăsesc orașul” / ”Am fost un nebun care și-a sacrificat familia”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19385%2Fc150-1454b60f-17220128499c1add7f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fostul jucător al Spartei Praga crede în șansele FCSB în eventualitatea unui duel cu cehii: ”Nu știu dacă ea e favorită, la cum au arătat ei anul trecut”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19381%2F17220042898d6a772f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce au scris jurnaliștii din Ungaria după partidele din Europa ale Corvinului, CFR-ului și Craiovei: ”Părea să aibă șanse mai mari, dar nu a câștigat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19384%2F17220091540eda9c3f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Conflictul neștiut dintre Gică Popescu și Anghel Iordănescu! ”Baciul” dezvăluie: ”S-a întâmplat după 'Dosarul Transferurilor'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19380%2F172200760876dd88d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fost medaliat olimpic are încredere deplină în succesul lui David Popovici la Jocurile Olimpice : ”E genial, sper să nu îl ia valul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19365%2F172198463795f2b714.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)