exclusiv Ghinion, lipsă de valoare sau puțin din amândouă? Dinamo, formația cu cele mai multe înfrângeri la limită. Ce spune un fost mare jucător al ”câinilor”: ”Nu-i văd să-și dea viața...”
![Foto 2/2](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F4%2F10322%2Fc150-c8dd3b87-1707028263a77d498e.jpg&w=960&h=640&c=1)
Silvian Bădulescu | Publicat: 04.02.2024 09:46 | Actualizat: 04.02.2024 13:40
Dinamo a pierdut, din nou, în campionat! Indiferent de adversar, acest lucru nu mai este o noutate. ”Câinii” au, în acest moment, mai multe înfrângeri decât victorii și egaluri la un loc de la revenirea în prima ligă, iar drept dovadă stă poziția din clasament. Totuși, evidențiem un aspect interesant cu privire la situația echipei: formația alb-roșie este echipa din Superligă care, în stagiunea 2023-2024, până acum, are cele mai multe înfrângeri la limită.
Ce denotă acest lucru? Lipsă de valoare? Ghinion? Lipsa încrederii? Probabil câte puțin (sau mai mult) din fiecare.
iAMsport.ro a stat de vorbă cu Marin Dragnea (68 de ani), fost jucător al ”câinilor” pentru 11 ani, dar și antrenor, la nivel de seniori, la FCM Câmpina, Unirea Urziceni sau ACS Berceni.
Dinamo, 11 înfrângeri din 16 la limită
Locul 16 din 16, cel mai slab atac (15 goluri marcate) și a treia cea mai slabă defensivă (36 de goluri primite). Așa arată Dinamo după 24 de runde jucate în Superligă.
16 puncte acumulate, nouă lungimi distanță față de poziția 14, de baraj, sau 11 față de locul 12, salvator. Momentan, situația arată a misiune imposibilă.
Totuși, atât de dezastruos s-a descurcat echipa? E o întrebare care, evident, are un singur răspuns: da.
Un aspect, însă, interesant îl reprezintă înfrângerile. Mai exact, în 24 de runde, Dinamo a pierdut de 16 ori, a făcut 4 egaluri și a obținut 4 victorii, toate cu FC Botoșani și FC Voluntari, tur-retur.
Mergând mai departe, ”câinii” au pierdut de 11 ori din 16 ocazii la un gol diferență. Înainte de meciul cu FCU Craiova, era formația cu cele mai multe astfel de eșecuri, 10, conform We Love Stats.
Statistica ”s-a îmbunătățit” deoarece, pe ”Ion Oblemenco”, bucureștenii au pierdut cu oltenii lui Mititelu, 2-1.
Dinamo arată a echipă de play-out, deși, înainte de a începe sezonul, cu subiect și predicat, obiectivul declarat a fost de ”locurile 8-10”.
Care să fie motivul pentru care majoritatea înfrângerilor au fost la limită? Lipsă de valoare? Ghinion? Lipsă de încredere? Prea multe schimbări? Impactul prea mare cu Superliga? Incapacitatea de a păstra, în anumite cazuri, un avantaj minim?
Marin Dragnea, răspuns pentru problemele lui Dinamo: ”Banca de rezerve a făcut diferența în 2024. Jucătorii veniți în iarnă nu sunt pregătiți. Nu-i văd să-și dea viața pe teren!”
În acest demers, iAMsport.ro a stat de vorbă cu Marin Dragnea, fost mare jucător al echipei, dar și antrenor, în trecut, la nivel de Liga 2.
”Jucătorii pe care i-au luat în iarnă n-au avut timp să se pregătească. Rezultatele sunt negative, drept dovadă. Este și lipsă de valoare, combinat și cu neșansă. Ei joacă, au posesie bună, jocul este ok în ansamblu, dar ai nevoie și de jucători de valoare, ca să facă diferența. Cu toate echipele cu care au jucat în 2024, banca de rezerve și jucătorii de valoare au făcut diferența. Evident, stai și-ți pui semne de întrebare... Da, este și ghinion. Jucătorii încearcă, dar parcă, eu nu-i văd să-și dea viața pentru Dinamo ca și cum ar fi ultima lor șansă. Sunt blazați, fără victorie, pe ultimul loc, ca și cum nu s-ar întâmpla nimic, în loc să se ambiționeze... Antrenorul trebuie să schimbe ceva, să nu mai joace cu trei fundași centrali, toți lenți.”
Care sunt înfrângerile la limită ale echipei?
Vă prezentăm mai jos, pe scurt, fiecare înfrângere suferită la limită (1-0 sau 2-1) de Dinamo în acest sezon, până acum.
Prima înfrângere la limită a venit în runda 2, cu FCSB. Vicecampioana Superligii a dominat, de la un cap la altul, partida, dar a ratat pe bandă rulantă. Un gol în minutul 83, al lui Gregorio, doar a dinamizat finalul partidei, dar fără a pune, în vreun moment, în pericol destinația celor trei puncte.
În runda 9, pe Arena Națională, Dinamo pierdea 1-0, cu FCU Craiova. Într-un meci echilibrat, pe alocuri, în care, poate, rezultatul echitabil ar fi fost egalul, execuția senzațională a lui Baeten (61) a făcut diferența (LINK AICI).
La Galați, în runda 11, autogolul lui Neluț Roșu (37) a fost decisiv. ”Oțelarii” luI Dorinel au fost mai eficienți și au păstrat toate punctele în sudul Moldovei. Campioana României din 2012 își luase revanșa după ce, în play-off-ul Ligii 2, în 2022-2023, Dinamo se impusese cu 3-0 pe ”Arcul de Triumf” și 2-0 la Galați.
Unul dintre meciurile în care ”câinii” pot vorbi cu adevărat de ghinion, printre puținele dăți, a fost disputat la Oradea, cu UTA: Politic a deschis scorul (8), dar UTA a egalat prin Micovschi (41). Bucureștenii au ratat și cu poarta goală, în situație de 2 contra portarului (LINK AICI), dar punctele au mers la trupa lui Mircea Rednic.
Un henț al lui Lucas Alves (90) și un penalty transformat de Marcelo Freitas au marcat o ”remontadă” arădeană.
La Craiova, cu oltenii lui Rotaru, Dinamo a fost învinsă de golul lui Danciu, marcat devreme, în minutul 5. ”Câinii” egalaseră prin Goncalo Gregorio (84), dar reușita a fost anulată din cauza unui henț al portughezului.
Runda 18 a marcat debutul lui Zeljko Kopic pe banca ”câinilor”, dar și a lui Bernd Stork la Sepsi OSK. Covăsnenii s-au impus, 2-1, prin dubla lui Ștefănescu (minutele 11 și 30). Goncalo marcase pentru 2-1.
Runda 19 a adus victoria ”fraților” de la ”U” Cluj, 1-0, prin golul marcat de Nistor, din pasa lui Daniel Popa. Aceștia au fost, de altfel, singurii dinamoviști aplaudați pe ”Arcul de Triumf”, la acea partidă.
Mai apoi, povestea celor trei înfrângeri din 2024 sunt deja cunoscute. Petrolul (1-0), Rapid (2-1) și FCU Craiova (2-1) s-au impus în fața bucureștenilor, în timp ce Dinamo, ajunsă pe locul 16, se scurge încet, dar sigur, spre Liga 2.
Patru victorii, toate obținute in extremis
În oglindă, succesele echipei din campionat, cu o singură excepție, au venit la limită. În același timp, dacă în rândul echipei s-a vorbit, de-a lungul sezonului, și de ghinion, trebuie menționat faptul că puținele victorii nu au fost obținute ușor.
În turul sezonului regular, un autogol al lui Ducan (90+5) a adus prima victorie în Superligă pentru Dinamo și Ovidiu Burcă, ca antrenor, pe prima scenă.
Mai apoi, la Voluntari, Dinamo s-a impus într-un adevărat thriller, 3-2. Golul decisiv a fost marcat de Gorka Larrucea, în minutul 87. Bucureștenii au avut șansa unui penalty ratat de Sigurjonsson minutul 90+7.
Singura victorie clară n-a fost chiar atât de clară. Dinamo s-a impus, 2-0, la Botoșani, dar golul descătușării, de 2-0, a fost marcat târziu, în minutul 90, de Abdallah, după ce Politic punctase în prima repriză (23).
De asemenea, ultima victorie, 1-0 cu Voluntari, a venit dintr-un penalty norocos, transformat de Goncalo Gregorio, în minutul 90+1.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)