Gigi Becali a răbufnit după victoria FCSB: ”Toți sunteți împotriva mea!” / ”Popa nu dă gol din doi metri...”
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20092%2F1723235644c0f0093e.jpg&w=960&h=640&c=1)
Daniela Nicolescu | Publicat: 09.08.2024 23:37 | Actualizat: 09.08.2024 23:43
FCSB a câștigat meciul contra celor de la Farul, 3-2, în etapa 5 din Superligă. După meci, patronul Gigi Becali a făcut o analiză amplă asupra prestației echipei sale.
FCSB a primit vizita celor de la Farul Constanța, în etapa 5 a Superligii. Ionuț Vînă a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 5, iar ”roș-albaștrii” au egalat spre finalul primei reprize, în minutul 42, prin Marius Ștefănescu.
Un minut mai târziu, Narek Grigoryan a adus-o pe campioana sezonului 2022-2023 în avantaj, însă FCSB a dat lovitura spre finalul meciului, prin Darius Olaru, care a egalat, căpitanul ”roș-albaștrilor” marcân și din penalty în minutul 90+4 pentru a aduce victoria.
FCSB, prima victorie din acest campionat
După meci, Gigi Becali a vorbit despre prestația echipei sale. Finanțatorul FCSB a declarat că nu a fost mulțumit de evoluția jucătorilor Nana Antwi și Vlad Chiricheș. Patronul a anunțat că ar vrea ca Istvan Kovacs să arbitreze toate meciurile pe care campioana României le va disputa în perioada următoare.
”Dacă vede și Kovacs de 100 de ori voi întrebați dacă e penalty…ce întrebare e asta. Aici nu avea ce să interpreteze VAR-ul, l-a călcat și gata. Trebuia să-i dea și cu pumnul în gura atunci.
De exemplu, Panduru cred că a zis ca e penalty, dacă nu a zis… nu știam că e împotriva mea și el. Toți sunteți împotriva mea, dacă era invers….Asta e situația, eu nu mă supăr, așa e lumea. Avea și pe picior, pe gheată…dădea Kovacs vreodată dacă nu era? Am văzut faza și nu m-am gândit că n-ar da, Kovacs e prea mare arbitru. Are el nevoie?
A arbitrat finale de finale, îi e teamă să arbitreze un Steaua (n.r. FCSB)- Farul? Kovacs e arbitru cu experiență, n-are cum să facă tâmpenii. Da, atunci eram supărat, vreau ca de acum să arbitreze Steaua (n.r. FCSB).
Mi-a plăcut prima repriză, trebuia să marcat 4-5 goluri, nu mi-a plăcut Antwi, Chiricheș, dar mi-a plăcut tot pentru că am câștigat.
Nu mi-a placut că am schimbat echipa și prima a avut ocazii, dar a doua nu. S-au făcut schimbări pentru că trebuie să joace jucătorii câte o repriză, așa am stabilit. Am scos câțiva jucători..au jucat în a doua repriză. Auzi..dacă mi-a plăcut Olaru, e meciul lui, el a luat 3 puncte. Erau semne de întrebare din punct de vedere al pregătirii, Popa nu dă gol din 2 m…..uite aici…Nu știu ce să mai zic că văd niște lucruri din care nu mai înțeleg nimic. Joc cu rezervele și am 5 ocazii, joc cu titularii și uite..
Când ești la fotbal nu îți mai pare rău de nimeni, de ce să îmi pară rău de penalty…? La fotbal nu există rudenie, toată lumea vrea să câștige”, a spus Gigi Becali, pentru Prima Sport.
Echipele de start:
- FCSB: Târnovanu - Antwi, Dawa, Chiricheș, Panțîru - Alhassan, Edjouma - Ștefănescu, Luis Phelipe, Musi - D. Popa
- Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Haruț, Ad. Șut, Miculescu, Kiki, Lixandru, Pandele, Al. Băluță, Olaru, Ngezana
- Farul: Buzbuchi - M. Popescu, M. Bălașa, Henrique, Cr. Ganea - Vînă, Nedelcu, Grameni - G. Iancu, Rivaldinho, Grygorian
- Rezerve: Ducan - D. Grosu, Dănuleasa, Sîrbu, Quiros, Dican, Radaslavescu, Casap, A. Ciobanu, Doicaru, Al. Stoian
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Gică Hagi, tot mai îngrijorat la Farul: ”3 înfrângeri în 5 meciuri e prea mult” + Când va juca Alibec](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20102%2F1723237611851a2111.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Imagini greu de privit pentru fanii FCSB. Cum a fost surprins Musi după victoria cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20100%2F17232373014de8bbdf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Valeriu Argăseală a ajuns la Poliție după ce banii pentru Coman ar fi fost furați de mafia asiatică! Cum ar fi decurs escrocheria care o viza pe FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F10%2F20101%2F17232373068c31ba9f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Banii pe care trebuia să îi primească FCSB pentru Coman au fost furați! Becali: ”Au fost păcăliți, i-au dat în Vietnam!” + Cât încasează Hagi în urma transferului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20098%2F17232359653e263e67.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Darius Olaru: ”Dacă nu facem rezultate în Europa, am câștigat degeaba campionatul!”. Concluzii după victoria cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20097%2F17232348911ce5ca01.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Verdictul lui Ion Crăciunescu la faza care a ”detonat” finalul de la FCSB - Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20096%2F17232347912e062f92.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Ce a spus Michelle Obama despre podiumul de la gimnastică, după ce Ana Bărbosu a rămas fără medalie: ”Încă sunt copleșită”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19975%2F1723019049a2511153.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O șansă pentru Ana Bărbosu? Ce ar fi făcut arbitrii imediat după încheierea concursului. Detaliul care ar putea răsturna clasamentul la gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F20031%2F1723123535a36b2c4c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adrian Bejan, unul dintre cei mai renumiți savanți din lume, despre David Popovici: ”Este viitorul înotului”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19824%2F17227711877a04a07c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Casa de PENSII anunță ziua și ora când intră pensia pe luna august pe card. „Banii sunt transferați”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FTH0PwHL4qKbTqZstbtDtVzTv33nb2h1qscqceuwRGWA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWNlMGEwOTJkNGVlZWI3NmNiYTVmZWI1ZTAyODUwOTkuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Submarine nucleare rusești, gata să scufunde un portavion nuclear SUA. 200 de avioane, în alertă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F-NSC5XGL17wuoTAhb8utwdpKmHYzvM9N-ERbUWO8QYc%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMTcwNmQwZDBkMGFjOGRhY2Q5ODJmZjRiYTlmNTFjN2EuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![5 pași ce trebuie făcuți dacă puneți motorină în loc de benzină în rezervor. NU porniți motorul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FL5iZ3ysM-lDc_kU8C6NyZiaREERRuppTR9ss2kiKok4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvMzg2MDk0YTgzMTMzOGM0MGZhNzc3ZTJiYThhNDgxYjYtMS5qcGc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Imagini greu de privit pentru fanii FCSB. Cum a fost surprins Musi după victoria cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20100%2F17232373014de8bbdf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Banii pe care trebuia să îi primească FCSB pentru Coman au fost furați! Becali: ”Au fost păcăliți, i-au dat în Vietnam!” + Cât încasează Hagi în urma transferului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20098%2F17232359653e263e67.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a răbufnit după victoria FCSB: ”Toți sunteți împotriva mea!” / ”Popa nu dă gol din doi metri...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20092%2F1723235644c0f0093e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Darius Olaru: ”Dacă nu facem rezultate în Europa, am câștigat degeaba campionatul!”. Concluzii după victoria cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20097%2F17232348911ce5ca01.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB a învins-o pe Farul datorită unui penalty extrem de controversat! Pentru ce a dictat Istvan Kovacs lovitură de la 11 metri, după verificarea VAR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20094%2F1723233330b13aabfb.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Finală uimitoare la Jocurile Olimpice, la fotbal! Duelul Franța - Spania s-a încheiat cu 8 goluri marcate](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20091%2F1723231705cbcbca0d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Loredana Toma a ratat concursul la haltere, la 71 kg, după ce i-a fost ”interzis” recordul olimpic! Cătălin Chirilă s-a clasat pe locul 9. Programul și rezultatele sportivilor români la Jocurile Olimpice, 9 august](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20053%2F172318307181d36e0b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB se ”luptă” cu Steaua la asistențe! Câți oameni au fost prezenți în Ghencea la duelul cu Farul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20090%2Fc150-4d0bde98-1723229950159b00fe.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Finală uimitoare la Jocurile Olimpice, la fotbal! Duelul Franța - Spania s-a încheiat cu 8 goluri marcate](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20091%2F1723231705cbcbca0d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Loredana Toma a ratat concursul la haltere, la 71 kg, după ce i-a fost ”interzis” recordul olimpic! Cătălin Chirilă s-a clasat pe locul 9. Programul și rezultatele sportivilor români la Jocurile Olimpice, 9 august](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20053%2F172318307181d36e0b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cătălin Chirilă, primele cuvinte după ce a ratat medalia olimpică: ”E o lecție pentru mine. Nu am făcut față condițiilor meteo”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F9%2F20073%2F17232085391c6008c1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)