Helmuth Duckadam a distrus-o pe UTA Arad: "Sunt o echipă grea doar dacă îi punem pe cântar"
Galerie foto(5) Galerie foto (5 fotografii): Helmuth Duckadam a distrus-o pe UTA Arad: "Sunt o echipă grea doar dacă îi punem pe cântar"
George Drafta | Publicat: 19.10.2024 21:32 | Actualizat: 19.10.2024 22:39
Helmuth Duckadam (65 de ani), fostul portar de legendă al Stelei, a fost amuzat de declarația dată de mijlocașul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, Cosmin Matei (33 de ani), care spusese că UTA este o echipă grea a campionatului nostru. Fost portar și la UTA, "eroul de la Sevilla" a fost total dezamăgit de prestația echipei lui Mircea Rednic (62 de ani) din etapa a 13-a a SuperLigii, în eșecul împotriva celor de la Sepsi, scor 0-1.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
UTA a pierdut în Ardeal după 4 meciuri la rând fără înfrângere, iar covăsnenii au fost entuziasmați pentru succesul reușit în fața uneia dintre contracandidatele la play-off.
Cosmin Matei chiar a subliniat importanța celor trei puncte în fața unei echipe "cu greutate" din SuperLigă.
Ironia lui Helmuth Duckadam la adresa celor de la UTA
Aprecierea l-a făcut pe Helmuth Duckadam să reacționeze. Fostul mare portar nu a ținut cont de nimic atunci când s-a referit la fosta sa echipă. Duckadam a jucat la UTA între 1978 și 1982, înainte să ajungă la Steaua.

"Sunt o echipă grea doar dacă îi punem pe cântar! Cum să fie o echipă grea? N-au avut nicio ocazie de gol. N-au reușit nimic. Centrare în primul om de la jucători de Liga 1...", a fost remarca lui Duckadam, la Digi Sport.
Cifrele partidei îi dau dreptate fostului președinte de imagine de la FCSB. UTA a fost depășită la capitolul posesie de adversara ei, doar 46%, a avut patru șuturi pe poartă și doar două cornere.
Mircea Rednic și-a certat și el jucătorii
Și Mircea Rednic a fost nemulțumit de felul în care jucătorii săi au evoluat pe arena celor de la Sepsi. UTA a ratat șansa să urce măcar temporar pe loc de play-off, fiind depășită în clasament chiar de formația din Covasna.

"Am fi putut obține un egal cu șansă, dar nu mi-a plăcut felul cum ne-am comportat. Nu poți spune că te-au surprins cu nu știu ce combinație, a fost un gol din aut.
Nu am reușit să respingem, iar Matei nu avea voie să rămână liber pe 6 metri și să dea la poartă nestingherit. A fost din vina noastră. Nu era un meci pe care noi să-l câștigăm, dar nici ei”, a fost concluzia antrenorului celor de la UTA, la finalul confruntării împotriva formației pregătite de Valentin Suciu.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






