Înfrângerea Petrolului cu Voluntari, cauzată tocmai de despărțirea de Pîrvu: ”Știam fiecare minus al lor!” / ”Am jucat pentru el”

FC Voluntari  are o Cupă a României în palmares Galerie foto (1 fotografii): Înfrângerea Petrolului cu Voluntari, cauzată tocmai de despărțirea de Pîrvu: ”Știam fiecare minus al lor!” / ”Am jucat pentru el”
Foto: Sport Pictures  |   FC Voluntari are o Cupă a României în palmares

Cătălin Stroia   |   Publicat: 06.04.2024 20:07   |  Actualizat: 06.04.2024 20:08

FC Voluntari a obținut un succes categoric pe Ilie Oană, în fața celor de la Petrolul, scor 4-0. La final, fundașul central Igor Armaș (36 de ani) și mijlocașii George Merloi (24 de ani) și Vadim Rață (30 de ani) au susținut că acest succes i se datorează antrenorului.

FC Voluntari a scăpat temporar de grija locurilor retrogradabile după succesul cu Petrolul Ploiești, scor 4-0. Jucătorii ilfovenilor au recunoscut că acest succes i se datorează cel mai mult staffului și antrenorului Florin Pîrvu, care la o zi după despărțirea de ploieșteni a venit la formația din apropierea Bucureștiului.

Vadim Rață: ”Am făcut doar ce ne-a spus antrenorul”

”Până la urmă am făcut ceea ce ne-a zis antrenorul, exact ce ne-a zis, asta am făcut. Cu siguranță a contat foarte mult (n.r. că Pîrvu știa ce se întâmplă la Petrolul), am pregătit foarte bine meciul, știam exact ce să facem pe teren, știam fiecare minus de la Petrolul.

Perioada aia (n.r. bună) s-a început la meciul de la Arad, și acolo am făcut un meci bun, nu meritam să pierdem, dar ce aveam de luat din următoarele meciuri am luat”, a transmis Vadim Rață.

În aceeași notă a fost și declarația lui Igor Armaș, care își dorește ca ilfovenii să fie triumfători și în Cupa României, cu toate că nu au licența pentru Europa.

”Am reglat lucrurile și am făcut două victorii la rând. Mister a unit mai mult echipa. S-a văzut și în partidele precedente că suntem mai uniți, ne-a lipsit încrederea și unitatea înainte.

Nu m-am așteptat să văd așa Petrolul. A contat că mister a fost o perioadă la ei și ne-a arătat punctele lor slabe. Mai sunt 6 meciuri și nu trebuie să nu ne culcăm pe o ureche. Puțini antrenori veneau la noi când mai erau 9 partide și nu mulți ar fi venit. Am jucat pentru mister azi!

Mai e un drum lung până la finală (n.r. Cupa României), îmi pare rău că n-avem licență. Cert e că o să plâng dacă reușim să câștigăm finala”, a transmis Igor Armaș.

George Merloi: ”Sunt sigur că ne salvăm”

Cel mai în formă jucător al Voluntariului din play-out, cu 3 goluri, George Merloi este convins că ilfovenii se vor salva de la retrogradare.

”Nu ne gândeam că o să avem 3-0 în prima repriză. Mister ne-a spus să câștigăm, ne-a dat informații de care am ținut cont și au avut roade. Vedem că ne susțin oamenii mai mult în deplasare, cum a fost și cu Rapid. Avem individualități bune, înainte nu reușeam nimic, acum avem ocazia și golul. Dacă continuăm în aceeași notă ne vom salva”, a transmis Merloi.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Alertă maximă înainte de startul EURO 2024. Poliția a fost mobilizată
Alertă maximă înainte de startul EURO 2024. Poliția a fost mobilizată
Alertă maximă înainte de startul EURO 2024. Poliția a fost mobilizată

Cele mai citite

Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 17:43
1.
Senatoarea-ultras dă de pământ cu Mitică Dragomir: "Normal că nu a auzit de mine. Nu joc table și n-am făcut parte din structuri"
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
SuperLiga  |  12 Iunie 2024, 14:01
2.
Florin Tănase a luat decizia finală în privința propunerii făcute de FCSB: ”Nu mă duc!”
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
SuperLiga  |  13 Iunie 2024, 19:00
3.
Dan Șucu l-a convins pe Raț! Cât e dispus să investească și planul pentru un Rapid de Champions League: "Degeaba iei titlul dacă nu exiști în Europa!"
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Câți ani trebuie să muncească un pensionar pentru 1.400 lei în plus la pensie la recalculare?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Cine sunt cei 2.000.000 pensionari care de mâine primesc 250 lei pe lângă pensie? Cum se dau banii?
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Recunoașteți personajul? A murit în cutremurul din 4 martie 1977. Trupul nu i-a fost găsit niciodată
Știri de ultimă oră din sport
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  14 Iunie 2024, 22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 21:55
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
Ce trupă celebră ascultă jucătorii României în cantonamentul de la EURO 2024
Corespondență EURO Ce trupă celebră ascultă jucătorii României în cantonamentul de la EURO 2024
EURO 2024   |  14 Iunie 2024, 21:38
Ce trupă celebră ascultă jucătorii României în cantonamentul de la EURO 2024
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Diverse   |  14 Iunie 2024, 20:39
Cosmin Olăroiu, audiat într-un dosar de spălare de bani
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 20:25
Supărarea lui Dan Petrescu: antrenorul lui CFR Cluj a spus totul la ultima conferință de presă
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 20:19
Budescu și Dragoș Grigore rămân în Superliga! La ce formație vor juca cei doi internaționali
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
exclusiv Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
SuperLiga   |  14 Iunie 2024, 19:14
Adversarul pe care vrea să îl evite Corvinul în Europa: ”Nu am dori!” Ce spune oficialul clubului despre posibila venire a jucătorului plecat de la UTA
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
EURO 2024   |  23:56
Germania - Scoția 5-1. Prestație stelară pentru nemți, victorie fără drept de apel
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
EURO 2024   |  23:38
S-a scris istorie în Germania-Scoția! Recordurile doborâte la meciul de deschidere
Corespondență EURO Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
EURO 2024   |  23:21
Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
EURO 2024   |  23:07
Prima controversă de la EURO 2024, în Germania - Scoția. Penalty și roșu după o intrare inconștientă
exclusiv Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
SuperLiga   |  22:41
Dinamo a "spart banca" pentru Cătălin Cîrjan. Ce salariu ar fi primit pentru a semna
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
EURO 2024   |  22:09
Imagini spectaculoase la ceremonia de deschidere la EURO 2024! Nemții i-au adus un omagiu lui Franz Beckenbauer
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fotbal   |  22:00
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă, deși mercato de vară nici n-a început!
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA
SuperLiga   |  21:55
Fostul jucător de la Genoa, aproape de transferul la UTA