Jucătorul selecționat pentru prima oară la națională, surprins de decizia lui Edi Iordănescu: ”E visul meu!” / ”Nu mă așteptam”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Jucătorul selecționat pentru prima oară la națională, surprins de decizia lui Edi Iordănescu: ”E visul meu!” / ”Nu mă așteptam”
Foto: Sportpictures  |  

Vlad Ionescu   |   Publicat: 29.05.2024 23:09   |  Actualizat: 29.05.2024 23:09

Portarul Răzvan Sava (21 de ani), selecționat în premieră la națională, a discutat despre ce înseamnă convocarea pentru el și despre mesajul primit din partea selecționerului Edi Iordănescu (45 de ani).

Răzvan Sava a fost selecționat pentru prima oară la echipa națională. Edi Iordănescu l-a ales pe portar în lista lotului preliminar pentru EURO 2024, acolo unde, însă, din 28 de jucători, vor rămâne 26.

Portarul din Gruia a discutat despre ce înseamnă pentru el această convocare. Acesta a subliniat că a fost visul său încă din copilărie să își reprezinte țara.

”Este o mândrie să fiu la echipa naţională, e visul meu de când eram copil”

”Este o mândrie să fiu la echipa naţională, e visul meu de când eram copil. Nu mă aşteptam să fiu în lot în momentul de faţă.

Nu mă gândeam niciodată că voi ajunge aici atunci când am participat la proiectul 'Performanţa are viitor' din urmă cu 7 ani. Îmi doream, dar nu mă aşteptam.

Eu m-am apucat de fotbal la 5 ani şi am început ca fundaş. În timp, pe la 8 ani am intrat în poată şi nu am mai ieşit de acolo”, spus Sava, potrivit FRF TV.

Portarul lui CFR Cluj a declarat că va da totul pentru naţionala României: ”Îmi doresc să muncesc și mai mult”

”Selecţionerul ne-a zis că avem toată susţinerea lui, să ne antrenăm 110% şi să dăm totul pentru România.

Pentru postul de portar este o concurenţă benefică, una care ne ajută foarte mult pe toţi. Eu îmi doresc să muncesc şi mai mult şi să ajung şi mai sus”, a precizat Răzvan Sava pentru sursa menționată anterior.

Programul României la EURO 2024

La EURO 2024, România face parte din grupa grupa E, alături de Belgia, Slovacia și Ucraina. Programul meciurilor ”tricolorilor” este următorul:

  • Luni, 17 iunie: ROMÂNIA – Ucraina (München, 16:00, PRO TV)
  • Sâmbătă, 22 iunie: Belgia – ROMÂNIA (Köln, 22:00, PRO TV)
  • Miercuri, 26 iunie: Slovacia – ROMÂNIA (Frankfurt, 19:00, PRO TV)

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
Atanas Trică, la Dinamo? Prima reacție a Lorenei Balaci: ”Ceva mai devreme am vorbit” + Ce spune despre despărțirea de Universitatea Craiova
Atanas Trică, la Dinamo? Prima reacție a Lorenei Balaci: ”Ceva mai devreme am vorbit” + Ce spune despre despărțirea de Universitatea Craiova
Atanas Trică, la Dinamo? Prima reacție a Lorenei Balaci: ”Ceva mai devreme am vorbit” + Ce spune despre despărțirea de Universitatea Craiova
OFICIAL | Sepsi i-a ”furat” jucătorul Oțelului! Anunțat la Galați, golgheterul Ligii 2 a ajuns la Sfântu Gheorghe
OFICIAL | Sepsi i-a ”furat” jucătorul Oțelului! Anunțat la Galați, golgheterul Ligii 2 a ajuns la Sfântu Gheorghe
OFICIAL | Sepsi i-a ”furat” jucătorul Oțelului! Anunțat la Galați, golgheterul Ligii 2 a ajuns la Sfântu Gheorghe
Concluziile lui Neil Lennon după ce Rapid a câștigat primul amical din mandatul său: ”Sunt foarte mulțumit”
Concluziile lui Neil Lennon după ce Rapid a câștigat primul amical din mandatul său: ”Sunt foarte mulțumit”
Concluziile lui Neil Lennon după ce Rapid a câștigat primul amical din mandatul său: ”Sunt foarte mulțumit”

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  20 Iunie 2024, 22:03
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
EURO 2024  |  18 Iunie 2024, 21:07
2.
Românce versus ucrainence! Spectacolul oferit de fane pe arena din Munchen
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Echipa Națională  |  19 Iunie 2024, 17:25
3.
Gică Popescu, omul care a blocat convocarea lui Gică Craioveanu la națională? Victor Becali a răspuns fără ezitare
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
Ciolacu dă vestea așteptată de pensionari. Adeverințele cu pensia recalculată pregătite. Când ajung?
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
O nouă categorie de pensionari nu va mai plăti impozit pe pensie după recalculare. Anunț OFICIAL
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Recunoașteți personajul? Actorul care ne făcea să râdem și-a văzut fiica murind. Condamnat la moarte
Știri de ultimă oră din sport
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Diverse   |  21 Iunie 2024, 11:32
Familia lui Schumacher, șantajată. Doi suspecți au fost arestați
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 11:29
Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 10:28
Belgienii știu cum va juca România: ”Vor face un joc compact”
Câți bani a câștigat Leonard Doroftei în întreaga lui carieră: ”Încep și anunță: ai de plată, ai de plată, ai de plată...”
Câți bani a câștigat Leonard Doroftei în întreaga lui carieră: ”Încep și anunță: ai de plată, ai de plată, ai de plată...”
Box   |  21 Iunie 2024, 10:24
Câți bani a câștigat Leonard Doroftei în întreaga lui carieră: ”Încep și anunță: ai de plată, ai de plată, ai de plată...”
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 09:27
Cum le-a descris Mircea Rednic belgienilor situația de la echipa națională: ”Sunt o formație de furnici muncitoare”
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
EURO 2024   |  21 Iunie 2024, 08:53
Englezii laudă un tricolor pentru prestația la EURO 2024: ”Demonul din România!”
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
SuperLiga   |  21 Iunie 2024, 08:38
Noii investitori de la Petrolul Ploiești îi plătesc lui Marian Copilu o sumă uriașă de bani pentru a părăsi clubul
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”
L-a vrut antrenor în urmă cu trei ani, acum are chef de ironii la adresa sa. Gigi Becali i-a dat replica lui Marius Șumudică: ”Parcă mănânci caterincă”