exclusiv ”Kopic a trecut prin iad când a venit aici”. Oficialul lui Dinamo a vorbit deschis despre antrenorul croat
Galerie foto(4) Galerie foto (4 fotografii): ”Kopic a trecut prin iad când a venit aici”. Oficialul lui Dinamo a vorbit deschis despre antrenorul croat
Cristian Stan | Publicat: 22.03.2026 08:03 | Actualizat: 22.03.2026 13:07
Invitat la Interviurile iAMsport.ro cu Remus Răureanu, Ștefan Știucă, crainicul de la Dinamo, a vorbit despre personalitatea antrenorului ”câinilor”, Zeljko Kopic (48 de ani), dar și despre riscurile pe care acesta și le-a asumat în momentul când a semnat contractul cu formația bucureșteană.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Zeljko Kopic este un antrenor ”cu pedigree” în fotbalul croat, unde a pregătit două dintre cele mai mari formații ale țării, Dinamo Zagreb și Hajduk Split.
În decembrie 2023, acesta a semnat cu Dinamo, într-un moment în care gruparea din Capitală era amenințată serios cu retrogradarea.
Ștefan Știucă, despre Kopic: ”Este un om cu mult potențial”
Kopic este unul dintre oamenii care au pus umărul serios la relansarea lui Dinamo în fotbalul românesc, însă Ștefan Știucă afirmă că acesta și-a asumat un mare risc când a bătut palma cu ”câinii”.
”Zeljko nu este om care intră într-o încăpere cu scopul de a-și face prieteni noi. Zeljko e un om serios. Croații din zona lui, dacă nu mă înșel este din Osijek de fel, sunt nemțizați. Sunt o specie de croați influențați un pic de comportamentul german. Iar el a trecut, săracul, prin iad când a venit aici.
Își asuma o potențială retrogradare cu o echipă care într-adevăr avea un nume mare și reprezenta o potențială rampă de relansare a carierei sale, pentru că el a fost în niște locuri mari.
A fost într-o primăvară europeană, el a fost deposedat pe nedrept de titlul pe care l-a câștigat la Zagreb cu două etape înainte de final în condițiile în care el avea titlul luat. Într-un an în care au mers în primăvara europeană și au eliminat Sevilla. Ăsta este un om cu mult potențial”, a spus Știucă, în exclusivitate, pentru iAMsport.ro.

Peste 100 de meciuri pe banca lui Dinamo
Succesorul lui Ovidiu Burcă, cel care a promovat-o pe Dinamo în SuperLiga, a ajuns între timp la 105 partide pe banca bucureștenilor, înregistrând 40 victorii - 30 rezultate de egalitate - 30 înfrângeri.
Cu Kopic la timonă, Dinamo a prins play-off-ul în ultimele două campanii din SuperLiga.
În acest moment, gruparea care a câștigat 18 titluri în România se clasează pe locul 6, cu 26 de puncte.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






