Lamine Ghezali, propus unei rivale a lui Dinamo: ”Dacă aș fi el, l-aș cumpăra. E cel mai bun”. Cât ar valora francezul

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Lamine Ghezali, propus unei rivale a lui Dinamo: ”Dacă aș fi el, l-aș cumpăra. E cel mai bun”. Cât ar valora francezul

Radu Secoșan   |   Publicat: 07.06.2023 13:12   |  Actualizat: 09.06.2023 13:03

Gabriel Răduță (55 de ani), coordonatorul centrului de copii și juniori al lui Dinamo, l-a propus pe Lamine Ghezali (23 de ani) uneia dintre marile rivale ale ”câinilor”. În opinia sa, fotbalistul francez ar valora peste un milion de euro.

După o primă jumătate de sezon modestă, Lamine Ghezali a ”explodat” pur și simplu în a doua parte a stagiunii și a fost decisiv pentru Dinamo în obținerea revenirii în Superligă.

Fotbalistul francez a încheiat sezonul din postura de golgheter al ”câinilor”, cu 12 reușite în 31 de partide, păstrând ce avea mai bun chiar pentru finalul acestei ediții de campionat.

Ghezali a punctat de două ori și a oferit două pase decisive în meciul tur de la barajul cu FC Argeș, câștigat cu 6-1, înainte de a marca și primul gol al dinamoviștilor în partida retur, terminată 2-4.

Ghezali, propus unei rivale a lui Dinamo

Prestațiile sale i-au atras extrem de multe laude, atât din taberele rivalilor, cât și din cea proprie. Coordonatorul centrului de copii și juniori de la Dinamo deja este de părere că francezul este cel mai valoros jucător de atac din România.

În opinia lui Gabriel Răduță, Lamine Ghezali ar putea fi vândut pentru mai mult de un milion de euro, acesta ajungând chiar să îl propună pe francez celor de la Rapid.

Răduță i-a transmis lui Dan Șucu faptul că, dacă ar fi în locul său, l-ar transfera de îndată pe francez, chiar dacă, din punct de vedere subiectiv, și-ar dori ca acesta să continue la echipa din Ștefan cel Mare.

”Este cel mai bun jucător ofensiv”

”Dacă aș fi domnul Șucu, sau unul din sfătuitorii dânsului, l-aș cumpăra pe Ghezali! Este cel mai bun jucător ofensiv, care face diferența!

Orice echipă pentru a câștiga jocuri are nevoie de acest profil de jucător, stai și te uiti liniștit în ultimii 30 de metri, cum elimină din joc cu ușurintă 3-4 adversari. Are o liniște în fața porții, atipică, și mai are și execuție, și viteză!

Am citit în presă că dinamoviștii nu exclud varianta ca Ghezali să fie de vânzare, am mai citit și că ar fi cotat la un milion de euro, cred că la suma aceasta mai pot fi adăugate lejer bonusuri.

Am zis ideea cu domnul Șucu, dacă Dinamo vrea să-l vândă... Eu îmi doresc să continue la Dinamo și în jurul lui să se mai aducă alți câțiva jucători valoroși”, a declarat Gabriel Răduță, pentru Gsp.

200.000 de euro
este cota de transfer a lui Ghezali, potrivit transfermarkt

Antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă, a recunoscut că Ghezali va fi lăsat să plece, dacă va apărea o ofertă de nerefuzat.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Alex Albu, dezvăluiri despre plecarea de la Rapid: ”Am avut o discuție cu Angelescu în vestiar” / ”Mă așteptam să vină Șumudică!” Când semnează cu noua echipă
Alex Albu, dezvăluiri despre plecarea de la Rapid: ”Am avut o discuție cu Angelescu în vestiar” / ”Mă așteptam să vină Șumudică!” Când semnează cu noua echipă
Alex Albu, dezvăluiri despre plecarea de la Rapid: ”Am avut o discuție cu Angelescu în vestiar” / ”Mă așteptam să vină Șumudică!” Când semnează cu noua echipă
Petrolul a mai bifat un transfer. Fotbalistul cu peste 170 de meciuri în Superliga a semnat pe doi ani
Petrolul a mai bifat un transfer. Fotbalistul cu peste 170 de meciuri în Superliga a semnat pe doi ani
Petrolul a mai bifat un transfer. Fotbalistul cu peste 170 de meciuri în Superliga a semnat pe doi ani
Daniel Pancu, verdict dur despre transferul lui Florinel Coman: ”Nu poate juca la o echipă mare din Europa!”
Daniel Pancu, verdict dur despre transferul lui Florinel Coman: ”Nu poate juca la o echipă mare din Europa!”
Daniel Pancu, verdict dur despre transferul lui Florinel Coman: ”Nu poate juca la o echipă mare din Europa!”
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Dinamo
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Dinamo
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Dinamo
Avertismentul lui Răzvan Lucescu pentru Neil Lennon: "Mulți își dau cu părerea"
Avertismentul lui Răzvan Lucescu pentru Neil Lennon: "Mulți își dau cu părerea"
Avertismentul lui Răzvan Lucescu pentru Neil Lennon: "Mulți își dau cu părerea"

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  19 Iunie 2024, 17:57
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
BREAKING NEWS | Simona Halep schimbă legea în tenisul mondial! Ce decizie a luat forul WTA legată de situația prin care a trecut românca. A venit <Lex Halep> pe care o cerea Boris Becker!
BREAKING NEWS | Simona Halep schimbă legea în tenisul mondial! Ce decizie a luat forul WTA legată de situația prin care a trecut românca. A venit pe care o cerea Boris Becker!
Tenis  |  18 Iunie 2024, 10:33
2.
BREAKING NEWS | Simona Halep schimbă legea în tenisul mondial! Ce decizie a luat forul WTA legată de situația prin care a trecut românca. A venit pe care o cerea Boris Becker!
Un nou "conflict" la PRO TV. Mama lui Răzvan Raț a intervenit: "Te rog". Florin Răducioiu nu s-a abținut nici el
Un nou "conflict" la PRO TV. Mama lui Răzvan Raț a intervenit: "Te rog". Florin Răducioiu nu s-a abținut nici el
Fotbal  |  17 Iunie 2024, 11:18
3.
Un nou "conflict" la PRO TV. Mama lui Răzvan Raț a intervenit: "Te rog". Florin Răducioiu nu s-a abținut nici el
Care obiecte din casă și apartament atrag țânțarii? Cu ce vă îmbrăcați să nu fiți mușcat de căpușe?
Care obiecte din casă și apartament atrag țânțarii? Cu ce vă îmbrăcați să nu fiți mușcat de căpușe?
Care obiecte din casă și apartament atrag țânțarii? Cu ce vă îmbrăcați să nu fiți mușcat de căpușe?
S-a pensionat la numai 57 ani și va lua pensie de 5.900 lei la recalculare. Câte puncte bonus are?
S-a pensionat la numai 57 ani și va lua pensie de 5.900 lei la recalculare. Câte puncte bonus are?
S-a pensionat la numai 57 ani și va lua pensie de 5.900 lei la recalculare. Câte puncte bonus are?
FOTO Atenție, șoferi! Martorul luminos care dacă se aprinde pe caniculă trebuie să opriți imediat
FOTO Atenție, șoferi! Martorul luminos care dacă se aprinde pe caniculă trebuie să opriți imediat
FOTO Atenție, șoferi! Martorul luminos care dacă se aprinde pe caniculă trebuie să opriți imediat
Știri de ultimă oră din sport
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
EURO 2024   |  20 Iunie 2024, 00:58
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
SuperLiga   |  20 Iunie 2024, 00:00
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 23:53
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 23:10
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
Marco Rossi, discurs dur după ce Ungaria a fost învinsă de Germania: ”Arbitrul a avut cea mai slabă prestație” / ”Suntem deja cu un picior în afara Campionatului European”
Marco Rossi, discurs dur după ce Ungaria a fost învinsă de Germania: ”Arbitrul a avut cea mai slabă prestație” / ”Suntem deja cu un picior în afara Campionatului European”
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 22:29
Marco Rossi, discurs dur după ce Ungaria a fost învinsă de Germania: ”Arbitrul a avut cea mai slabă prestație” / ”Suntem deja cu un picior în afara Campionatului European”
Imagini fabuloase cu fanii scoțieni, înainte de meciul cu Elveția. Cum au ajutat un bătrânel
video Imagini fabuloase cu fanii scoțieni, înainte de meciul cu Elveția. Cum au ajutat un bătrânel
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 21:54
Imagini fabuloase cu fanii scoțieni, înainte de meciul cu Elveția. Cum au ajutat un bătrânel
Sylvinho sărbătorește remiza Albaniei cu Croația ca pe o victorie: ”Meci nebun, ne vom aminti de el toată viața”
Sylvinho sărbătorește remiza Albaniei cu Croația ca pe o victorie: ”Meci nebun, ne vom aminti de el toată viața”
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 21:02
Sylvinho sărbătorește remiza Albaniei cu Croația ca pe o victorie: ”Meci nebun, ne vom aminti de el toată viața”
Selecționerul Croației recunoaște: ”Jucătorii noștri au îmbătrânit”. De ce i-a certat pe Modric și coechipierii săi după remiza cu Albania
Selecționerul Croației recunoaște: ”Jucătorii noștri au îmbătrânit”. De ce i-a certat pe Modric și coechipierii săi după remiza cu Albania
EURO 2024   |  19 Iunie 2024, 20:17
Selecționerul Croației recunoaște: ”Jucătorii noștri au îmbătrânit”. De ce i-a certat pe Modric și coechipierii săi după remiza cu Albania
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii &quot;răi&quot; şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
EURO 2024   |  00:58
Elvețienii sunt la picioarele lui Shaqiri: ”Un gol brutal, instinct pur”. Cum a explicat mijlocașul execuția de geniu
Pierdere importantă pentru Scoția înaintea duelului decisiv cu Ungaria: ”Va lipsi sigur!” Concluzii după remiza cu Elveția
EURO 2024   |  00:34
Pierdere importantă pentru Scoția înaintea duelului decisiv cu Ungaria: ”Va lipsi sigur!” Concluzii după remiza cu Elveția
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
SuperLiga   |  00:00
Rapid vrea să scape de el, dar jucătorul cere o avere pentru rezilierea contractului
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
EURO 2024   |  23:53
Scoția – Elveția 1-1. Ocazii uriașe pentru ambele părți pe final de joc, dar partida se încheie la egalitate!
Corespondență EURO Cum l-au dat pe spate pe Mihai Stoichiță jucătorii României după victoria cu Ucraina: ”Este lucrul cel mai îmbucurător!”
EURO 2024   |  23:31
Cum l-au dat pe spate pe Mihai Stoichiță jucătorii României după victoria cu Ucraina: ”Este lucrul cel mai îmbucurător!”
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
EURO 2024   |  23:10
Germania, prima națională calificată în faza următoare! Julian Nagelsmann: ”Toată lumea aștepta asta”
exclusiv Răzvan Raț a stabilit top 5 al celor mai buni fundași stânga români: ”Eu pe locul 3!” Pe cine a pus pe prima poziție