exclusiv Legenda lui Dinamo contestă decizia lui Zeljko Kopic: ”E riscant să faci așa ceva!”
Galerie foto(6) Galerie foto (6 fotografii): Legenda lui Dinamo contestă decizia lui Zeljko Kopic: ”E riscant să faci așa ceva!”
Gabriel Scarlat | Publicat: 22.03.2026 23:53 | Actualizat: 23.03.2026 15:46
Invitat la Interviurile iAMsport cu Remus Răureanu, Marius Niculae (44 de ani), fost atacant și căpitan al lui Dinamo, a criticat una dintre deciziile lui Zeljko Kopic (48 de ani), antrenorul ”câinilor”, privind alcătuirea lotului.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
- Ediția cu Marius Niculae din seria Interviurile iAMsport.ro cu Remus Răureanu va fi disponibilă marți, 24 martie, de la ora 19:00, pe canalul de YouTube iAMsport.ro.
În ultima etapă a sezonului regulat al SuperLigii, stoperul titular al lui Dinamo, Kennedy Boateng, s-a accidentat și a fost schimbat cu Matteo Duțu.
Din cauza problemelor medicale, fundașul togolez a fost indisponibil pentru prima partidă din play-off, cu Rapid (2-3), iar Kopic a folosit în defensivă cuplul Stoinov-Duțu, ambii în vârstă de 20 de ani.

Tehnicianul croat a recurs la această strategie din cauza subțirimii lotului pe care îl are la dispoziție.
Marius Niculae nu e de acord cu strategia lui Zeljko Kopic: "Nu e ok să promovezi fundași U21 în același timp"
În cadrul Interviurilor iAMsport.ro cu Remus Răureanu, Marius Niculae, fost jucător emblematic al lui Dinamo, a spus că, în opinia sa, este riscantă utilizarea unor jucători cu puțină experiență în defensivă.
Marius Niculae: M-am uitat la meciul cu Rapid și parcă fundașii centrali erau under U21. Este ok să îi promovezi, dar, din punctul meu de vedere, nu în același timp.
Remus Răureanu: Da, e greu să fii campion cu fundași cu media de vârstă 20 de ani.
Marius Niculae: Cel mai concludent exemplu, din punctul meu de vedere, e FC Porto. Când jucam împotriva lor, era antrenor Jorge Costa, Dumnezeu să-l ierte!, care a crescut trei fundași centrali: Andrade, Carvalho și Pepe. Ideea e că, eu jucând împotriva lor, tot timpul îl vedeam pe Jorge Costa cum le spunea tinerilor: "Stânga! Dreapta! Înainte! Înapoi!". Adică, practic...

Remus Răureanu: Îi coordona el!
Marius Niculae: Exact!
Remus Răureanu: Și dacă vii cu doi jucători de 20 de ani, nu are cine să îi mai coordoneze. Sunt amândoi lipsiți de experiență.
Marius Niculae: E riscant. La modul acesta mă refer. Așa, cu Boateng și Stoinov era ok. Boateng e un jucător de echipă națională, un jucător cu experiență... Chiar dacă nu va mai fi la Dinamo din vară, tu poți să te folosești de el.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.





Cele mai citite








