Licitația pentru noul Stadion Dinamo a fost finalizată. În zece zile s-ar putea semna contractul de execuție

Noul stadion Dinamo Galerie foto(4) Galerie foto (4 fotografii): Licitația pentru noul Stadion Dinamo a fost finalizată. În zece zile s-ar putea semna contractul de execuție
Foto: facebook Ministerul Dezvoltarii  |   Noul stadion Dinamo

Andrei Mazurchievici   |   Publicat: 13.02.2025 16:31   |  Actualizat: 13.02.2025 18:00

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat, joi, că procedura de licitație publică pentru stadionul Dinamo a fost finalizată, iar în cazul în care nu vor apărea contestații în următoarele zece zile, contractul de execuție va fi semnat.

Potrivit anunțului de pe pagina de facebook a Ministerului Dezvoltării, lucrările au o valoare estimată de peste 580 de milioane de lei, plus TVA, și fac parte din planul de edificare a patru noi stadioane din Capitală, Stadionul Rapid, Stadionul Steaua și Stadionul Arcul de Triumf fiind deja construite din fonduri asigurate de la bugetul de stat și date în folosință.

Foto 4/4

”Noua Arenă Multifuncțională CS Dinamo București nu va fi doar un stadion, ci un complex sportiv modern, omologat UEFA, cu 25.000 de locuri pentru spectatori, spații de cazare și cantină pentru sportivi, săli de antrenament pentru multiple discipline sportive, centru de recuperare pentru sportivi și spațiu expozițional”, a anunțat Ministerul Dezvoltării.

Stadionul va avea și un heliport care va deservi Spitalul de Urgență

Ministrul dezvoltării, Cseke Atilla, a declarat:

”Guvernul, prin Ministerul Dezvoltării, reafirmă angajamentul de a susține infrastructura sportivă din România, în general, și construirea Stadionului Dinamo, în mod specific. Proiectul include și amenajarea heliportului Spitalului Clinic de Urgență Floreasca București”.

Foto 4/4


Adaugă iAMsport.ro ca sursă preferată în Google

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Rapid - Universitatea Craiova, de la 20:30, pe iAMsport.ro. Derby-ul etapei a șaptea! Echipele de start
Rapid - Universitatea Craiova, de la 20:30, pe iAMsport.ro. Derby-ul etapei a șaptea! Echipele de start
Rapid - Universitatea Craiova, de la 20:30, pe iAMsport.ro. Derby-ul etapei a șaptea! Echipele de start
MM Stoica, replică acidă pentru Florin Tănase: ”A făcut o chestie care nu se poate scuza!”
MM Stoica, replică acidă pentru Florin Tănase: ”A făcut o chestie care nu se poate scuza!”
MM Stoica, replică acidă pentru Florin Tănase: ”A făcut o chestie care nu se poate scuza!”
Rapid, aproape de un nou transfer! Italienii au acceptat oferta giuleștenilor pentru fotbalistul pe care s-au plătit peste 4.000.000 de euro
Rapid, aproape de un nou transfer! Italienii au acceptat oferta giuleștenilor pentru fotbalistul pe care s-au plătit peste 4.000.000 de euro
Rapid, aproape de un nou transfer! Italienii au acceptat oferta giuleștenilor pentru fotbalistul pe care s-au plătit peste 4.000.000 de euro
Andrei Nicolescu a dat cărțile pe față în privința plecării lui Mamadou Karamoko de la Dinamo
Andrei Nicolescu a dat cărțile pe față în privința plecării lui Mamadou Karamoko de la Dinamo
Andrei Nicolescu a dat cărțile pe față în privința plecării lui Mamadou Karamoko de la Dinamo
Prunea șterge pe jos cu MM Stoica și cu 2 jucători de la FCSB: ”E total depășit, nu mai merge doar să latri la TV și să faci circ, trebuie să muncești!”
Prunea șterge pe jos cu MM Stoica și cu 2 jucători de la FCSB: ”E total depășit, nu mai merge doar să latri la TV și să faci circ, trebuie să muncești!”
Prunea șterge pe jos cu MM Stoica și cu 2 jucători de la FCSB: ”E total depășit, nu mai merge doar să latri la TV și să faci circ, trebuie să muncești!”
Gigi Becali l-a făcut praf pe Florin Tănase: ”O declarație batjocoritoare”
Gigi Becali l-a făcut praf pe Florin Tănase: ”O declarație batjocoritoare”
Gigi Becali l-a făcut praf pe Florin Tănase: ”O declarație batjocoritoare”

Cele mai citite

Schimbare istorică. Ion Țiriac: ”E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici”
Schimbare istorică. Ion Țiriac: ”E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici”
Ion Țiriac  |  30 August 2026, 09:59
1.
Schimbare istorică. Ion Țiriac: ”E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici”
A numit 5 antrenori care o pot salva pe FCSB: ”O să ia pe cineva care a mai fost”
A numit 5 antrenori care o pot salva pe FCSB: ”O să ia pe cineva care a mai fost”
SuperLiga  |  31 August 2026, 10:35
2.
A numit 5 antrenori care o pot salva pe FCSB: ”O să ia pe cineva care a mai fost”
Fostul patron din Liga 1 acuză că nu a câștigat titlul din cauza conflictului cu Mircea Sandu: ”Nu aveam voie să fim campioni. Eram într-o mare antiteză!”
Fostul patron din Liga 1 acuză că nu a câștigat titlul din cauza conflictului cu Mircea Sandu: ”Nu aveam voie să fim campioni. Eram într-o mare antiteză!”
SuperLiga  |  29 August 2026, 20:00
3.
Fostul patron din Liga 1 acuză că nu a câștigat titlul din cauza conflictului cu Mircea Sandu: ”Nu aveam voie să fim campioni. Eram într-o mare antiteză!”
Știri de ultimă oră din sport
OFICIAL | Liverpool ”a spart banca”: 140.000.000 de euro pentru Bradley Barcola
OFICIAL | Liverpool ”a spart banca”: 140.000.000 de euro pentru Bradley Barcola
Premier League   |  31 August 2026, 16:45
OFICIAL | Liverpool ”a spart banca”: 140.000.000 de euro pentru Bradley Barcola
OFICIAL | Gaziantep s-a despărțit de Mirel Rădoi! Un fost antrenor din SuperLiga, pe lista înlocuitorilor
OFICIAL | Gaziantep s-a despărțit de Mirel Rădoi! Un fost antrenor din SuperLiga, pe lista înlocuitorilor
Fotbal   |  31 August 2026, 16:22
OFICIAL | Gaziantep s-a despărțit de Mirel Rădoi! Un fost antrenor din SuperLiga, pe lista înlocuitorilor
Cote în mișcare: Ce le face să urce sau să scadă înainte de meci (P)
Cote în mișcare: Ce le face să urce sau să scadă înainte de meci (P)
Pariuri   |  31 August 2026, 16:22
Cote în mișcare: Ce le face să urce sau să scadă înainte de meci (P)
Andrei Nicolescu a dat cărțile pe față în privința plecării lui Mamadou Karamoko de la Dinamo
Andrei Nicolescu a dat cărțile pe față în privința plecării lui Mamadou Karamoko de la Dinamo
SuperLiga   |  31 August 2026, 15:56
Andrei Nicolescu a dat cărțile pe față în privința plecării lui Mamadou Karamoko de la Dinamo
Nici copiii nu au voie la România - Bosnia. FRF a venit cu precizări înaintea meciului din Liga Națiunilor
Nici copiii nu au voie la România - Bosnia. FRF a venit cu precizări înaintea meciului din Liga Națiunilor
Echipa Națională   |  31 August 2026, 15:27
Nici copiii nu au voie la România - Bosnia. FRF a venit cu precizări înaintea meciului din Liga Națiunilor
Real Madrid a anunțat oficial un nou transfer: contract până în 2030!
Real Madrid a anunțat oficial un nou transfer: contract până în 2030!
LaLiga   |  31 August 2026, 14:00
Real Madrid a anunțat oficial un nou transfer: contract până în 2030!
Sectorul 3 digitalizează relația cu contribuabilii: portal online pentru taxe locale și semnătură electronică gratuită
Sectorul 3 digitalizează relația cu contribuabilii: portal online pentru taxe locale și semnătură electronică gratuită
Sectorul 3 digitalizează relația cu contribuabilii: portal online pentru taxe locale și semnătură electronică gratuită
Piață volantă în Pajura: 25 de producători, 3 zile de weekend
Piață volantă în Pajura: 25 de producători, 3 zile de weekend
Piață volantă în Pajura: 25 de producători, 3 zile de weekend
Autostrada A1 București – Pitești, blocată complet la Bolintin Deal din cauza unui accident
Autostrada A1 București – Pitești, blocată complet la Bolintin Deal din cauza unui accident
Autostrada A1 București – Pitești, blocată complet la Bolintin Deal din cauza unui accident
AS.RO Ce mănâncă la fiecare masă a zilei Adrian Mutu pentru a se menţine într-o formă fizică senzaţională la 47 de ani
Ce mănâncă la fiecare masă a zilei Adrian Mutu pentru a se menţine într-o formă fizică senzaţională la 47 de ani
RTV Bebeto și-a sărbătorit majoratul cu lăutari. Anamaria Prodan i-a organizat o petrecere pe cinste, Tzancă Uraganu a făcut show VIDEO
Bebeto și-a sărbătorit majoratul cu lăutari. Anamaria Prodan i-a organizat o petrecere pe cinste, Tzancă Uraganu a făcut show VIDEO
”Ilie Dumitrescu are orgoliul mai mare decât Pițurcă! Nu are răbdare și e foarte superstițios”
exclusiv ”Ilie Dumitrescu are orgoliul mai mare decât Pițurcă! Nu are răbdare și e foarte superstițios”
Special   |  20 August 2026, 13:22
”Ilie Dumitrescu are orgoliul mai mare decât Pițurcă! Nu are răbdare și e foarte superstițios”
ACUM, LIVE | PREA MULT BANCIU, 31 august. Clotilde Armand, condamnată la un an de închisoare în primă instanță: ”Acest dosar a fost folosit ca armă politică”
ACUM, LIVE | PREA MULT BANCIU, 31 august. Clotilde Armand, condamnată la un an de închisoare în primă instanță: ”Acest dosar a fost folosit ca armă politică”
ACUM, LIVE | PREA MULT BANCIU, 31 august. Clotilde Armand, condamnată la un an de închisoare în primă instanță: ”Acest dosar a fost folosit ca armă politică”
VIDEO | PREA MULT BANCIU, 28 august. Nicușor Dan a promulgat ”amendamentul Fritz”: ”Nu pot accepta o nouă lovitură adusă credibilității României”
VIDEO | PREA MULT BANCIU, 28 august. Nicușor Dan a promulgat ”amendamentul Fritz”: ”Nu pot accepta o nouă lovitură adusă credibilității României”
VIDEO | PREA MULT BANCIU, 28 august. Nicușor Dan a promulgat ”amendamentul Fritz”: ”Nu pot accepta o nouă lovitură adusă credibilității României”
VIDEO | PREA MULT BANCIU, 27 august. Paolo Zampolli l-a sunat pe Nicușor Dan de la inaugurarea Parcului Donald Trump. Ce și-au spus cei doi
VIDEO | PREA MULT BANCIU, 27 august. Paolo Zampolli l-a sunat pe Nicușor Dan de la inaugurarea Parcului Donald Trump. Ce și-au spus cei doi
VIDEO | PREA MULT BANCIU, 27 august. Paolo Zampolli l-a sunat pe Nicușor Dan de la inaugurarea Parcului Donald Trump. Ce și-au spus cei doi
Personalitatea zilei 4 mai: Audrey Hepburn, legenda care a redefinit feminitatea pe ecran
Personalitatea zilei 4 mai: Audrey Hepburn, legenda care a redefinit feminitatea pe ecran
Personalitatea zilei 4 mai: Audrey Hepburn, legenda care a redefinit feminitatea pe ecran
Consumul de bere în România, la cel mai redus nivel în ultimele două decenii. Ce ascund cifrele
Consumul de bere în România, la cel mai redus nivel în ultimele două decenii. Ce ascund cifrele
Consumul de bere în România, la cel mai redus nivel în ultimele două decenii. Ce ascund cifrele
Personalitatea zilei 3 mai | James Brown, artistul care a schimbat ritmul muzicii pentru totdeauna
Personalitatea zilei 3 mai | James Brown, artistul care a schimbat ritmul muzicii pentru totdeauna
Personalitatea zilei 3 mai | James Brown, artistul care a schimbat ritmul muzicii pentru totdeauna
Comisia de Disciplină a luat decizia în cazul echipei lui Elias Charalambous
Internațional   |  19:41
Comisia de Disciplină a luat decizia în cazul echipei lui Elias Charalambous
live score Rapid - Universitatea Craiova, de la 20:30, pe iAMsport.ro. Derby-ul etapei a șaptea! Echipele de start
SuperLiga   |  19:20
Rapid - Universitatea Craiova, de la 20:30, pe iAMsport.ro. Derby-ul etapei a șaptea! Echipele de start
”O naivitate cruntă”. A pus punctul pe ”i”, după eliminarea Craiovei din Europa League
Fotbal   |  19:05
”O naivitate cruntă”. A pus punctul pe ”i”, după eliminarea Craiovei din Europa League
Messi spune adio Argentinei! Legenda ”pumelor” se retrage după 21 de ani
Internațional   |  18:34
Messi spune adio Argentinei! Legenda ”pumelor” se retrage după 21 de ani
"Noapte bună, domnule Becali!". Vali Moraru nu se înscrie în corul celor care cântă prohodul erei becaliene: "FCSB se va mai...
Editorialisti   |  18:03
"Noapte bună, domnule Becali!". Vali Moraru nu se înscrie în corul celor care cântă prohodul erei becaliene: "FCSB se va mai zvârcoli o vreme"
MM Stoica, replică acidă pentru Florin Tănase: ”A făcut o chestie care nu se poate scuza!”
SuperLiga   |  17:46
MM Stoica, replică acidă pentru Florin Tănase: ”A făcut o chestie care nu se poate scuza!”
Rapid, aproape de un nou transfer! Italienii au acceptat oferta giuleștenilor pentru fotbalistul pe care s-au plătit peste...
SuperLiga   |  17:12
Rapid, aproape de un nou transfer! Italienii au acceptat oferta giuleștenilor pentru fotbalistul pe care s-au plătit peste 4.000.000 de euro
OFICIAL | Liverpool ”a spart banca”: 140.000.000 de euro pentru Bradley Barcola
Premier League   |  16:45
OFICIAL | Liverpool ”a spart banca”: 140.000.000 de euro pentru Bradley Barcola