Mandorlini revine cu victorie după 13 ani în România: ”Trebuie să reflectăm la viitorul nostru!” Cum a comentat victoria cu Poli Iași
![Andrea Mandorlini revine cu victorie în Superliga](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F16%2F1499%2F168945578848b219af.jpg&w=960&h=640&c=1)
Robert Zanfir | Publicat: 15.07.2023 23:44 | Actualizat: 16.07.2023 09:02
Andrea Mandorlini (62 de ani) a revenit cu victorie în Superliga. CFR Cluj a trecut cu 2-0 de Poli Iași, în prima etapă a sezonului 2023-2024. În urmă cu 13 ani, tehnicianul italian aducea titlul în ”Gruia”.
În plină schimbare a liniilor, CFR Cluj a avut noroc în startul meciului cu Poli Iași. VAR a anulat golul lui Gheorghiță. Ardelenii au preluat conducerea jocului, iar golurile lui Bîrligea și Cristi Manea au venit firesc. Fosta campioană se impune în fața nou-promovatei și își anunță deja pretențiile la titlu.
Mandorlini revine cu victorie după 13 ani în România
Andrea Mandorlini spune că victoria este binevenită: ”Aduce moral echipei”. CFR Cluj se pregătește și pentru partida din turul 2 preliminar al Conference League, cu Adana Demirspor.
”Sunt mulțumit, fericit, dar a fost foarte dificil. Dar victoria este importantă, pentru moralul nostru. Suntem liniștiți. Până la urmă, e bine așa. Avem de reflectat la viitorul nostru.
Cred că ar trebuie să mai vină doi jucători. E bine pentru că putem să jucăm în continuare, datorită acestui rezultat.
Antrenorul și echipa trebuie să facă maximum. Aveam nevoie de jucătorii care sunt accidentați și care sunt în recuperare. Sunt multe probleme. Trebuie să fac în așa fel încât echipa asta să joace mai bine și să câștigăm”, a declarat antenorul.
Camora, al 13-lea sezon cu CFR: ”Victorie meritată”
”E o victorie meritată. Trebuie să ne adaptăm la sistemul lui Mister, încerc să fac de fiecare dată cât mai bine. Se aleargă mai mult, dar sunt dispus să dau totul pentru acest club.
Mai am un an de contract. Au plecat mulți, clubul nu e într-o situație financiară bună, cum știți cu toții. Trebuia să vândă acești jucători. Ne bucurăm că s-a rezolvat tot și acum ne gândim numai la fotbal.
Au fost momente bune, apoi momente grele, în ultimii șase ani au fost iar momente bune. Mai vreau să joc și vedem ce se vă întâmplă. Mă bucur că am rămas și vreau să mulțumesc și suporterilor”, a spus și veteranul din Gruia.
Bîrligea: ”Sunt cu capul la campionat”
”Încet încet o să devenim o echipă mai compactă. Cu sistemul, cu limba, cu antrenorii, pentru mine e mai ușor.
Suntem doi atacanți la fel că mobilitate, putem face ambele faze. O să mai schimbam și formația, dar este bine. Avem o identitate de joc, știm ce să facem pe teren, știm mai bine.
Suntem fericiți pentru colegii care au plecat, este ok și pentru ei. O să vina alti jucători, îi așteptam. Momentan sunt aici, sunt cu capul la campionat, vrea să fac cât de bine. Când vor veni ofertele, vom vedea. Momentan stau bine, deci vom vedea ce vă veni”, a declarat și fundașul stânga.
Manea: ”CFR Cluj este echipa sufletului meu!”
”Sunt foarte fericit pentru că am luat cele trei puncte. Acesta era obiectivul, sunt bucuros că am reușit să marchez din nou. Trebuie să jucăm mai mult timp așa, ca să găsim mai multe soluții în teren.
Lucrăm foarte mult să pasăm, să ne mișcam. Le urez multă baftă celor care au plecat și să joace mult mai bine.
Nu știu absolut nimic, eu dau sută la sută aici, la CFR Cluj. Este echipa sufletului meu. Aș rămâne în balanță. Nu știu, depinde, dacă mă ajuta și pe mine și clubul, de ce nu?
Mandorlini mi se pare foarte bun, dar mie mi se pare că trebuie să furi ce e mai bun de la fiecare antrenor”, a declarat Cristi Manea la finalul partidei.
CFR - Poli Iași 2-0 (Bîrligea 12; Manea 49)
CFR CLUJ (3-5-2): Sava - Țîru, Ajeti, Boben - Manea, R. Filip, Muhar, Cvek, Camora (cpt.) - Betancor, Bîrligea
Rezerve: Hindrich - Mogoș, Peteleu, Lucaci, R. Silaghi, Fică, Krasniqi, Otele, Jah
Antrenor: Andrea Mandorlini
POLI IAȘI (4-3-3): Jankov - Martac, Fl. Ilie, Katanec, S. Șerban - Jatoba, Vașvari (cpt.), A. Roman - Gheorghiță, Harrison, R. Ion
Rezerve: Stefanovici, Hlistei, Kouadio, Tincu, Vojtus, Garobbio, Figueiredo, Celeadnic, A. Dumitru
Antrenor: Leo Grozavu
Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”, Cluj-Napoca
Arbitru: Adrian Cojocaru / Asistenți: Andrei Constantinescu și Cosmin Vatamanu
Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs / Arbitru AVAR: Marius Omuț
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)