Mihai Rotaru a decis cine va sta pe banca tehnică a Universității Craiova la meciul cu Farul Constanța

Universitatea Craiova a obținut ultimul trofeu în 2021 Galerie foto (1 fotografii): Mihai Rotaru a decis cine va sta pe banca tehnică a Universității Craiova la meciul cu Farul Constanța
Universitatea Craiova a obținut ultimul trofeu în 2021

Cristian Stan   |   Publicat: 10.04.2024 14:16   |  Actualizat: 10.04.2024 19:41

Antrenorul Ivaylo Petev (48 de ani) și-a reziliat contractul cu Universitatea Craiova, iar finanțatorul Mihai Rotaru a apelat la tandemul Dragoș Bon-Ionuț Stancu pentru partida cu Farul, de vineri.

Universitatea Craiova a obținut punctaj maxim după primele două etape din play-off, victorii cu CFR Cluj și Rapid, iar fanii echipei patronate de Mihai Rotaru începeau să spere la event.

Toate speranțele au fost, însă, năruite într-un interval de doar 4 zile. Mai întâi, formația din Bănie a cedat în sferturile de finală ale Cupei României, acasă, cu Oțelul Galați (0-1), pentru ca apoi să piardă, fără a pune mari probleme, pe terenul celor de la FCSB (0-2).

Soluții de avarie la Universitatea Craiova!

În urma eșecului din Capitală, trupa din Bănie s-a îndepărtat la 10 puncte de lider, iar răbdarea lui Mihai Rotaru cu bulgarul Ivaylo Petev a ajuns la final.

Antrenorul din țara vecină a rezistat doar 5 luni pe banca Universității Craiova și lasă locul, cel puțin pentru moment, duo-ului Dragoș Bon - Ionuț Stancu, conform Fanatik.

Cei doi vor fi responsabili de pregătirea alb-albaștrilor pentru meciul cu Farul, unul programat a se disputa vineri, 12 aprilie, de la ora 20:30.

Antrenori pe bandă rulantă în Bănie

Universitatea și-a propus și în această ediție titlul pe prima scenă a fotbalului românesc, unul care nu a fost bifat în mandatului lui Rotaru, unul ce se întinde de peste un deceniu.

Ambiții mari, însă după doar două etape Eugen Neagoe avea să fie îndepărtat de finanțator, deși era neînvins: o victorie și un egal. A fost instalat Laurențiu Reghecampf, însă acesta pleca după nici două luni, pentru o aventură în Arabia Saudită, la Al Tai.

Mihai Rotaru i-a dat o șansă și lui Corneliu Papură, dar acesta părăsea funcția la începutul lui noiembrie, atunci când era numit Ivaylo Petev, cel care a obținut 10 victorii, 5 rezultate de egalitate și 5 înfrângeri.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Românii n-au avut probleme în amicale. FCSB a demolat o echipă din liga a V-a din Olanda! Universitatea Craiova s-a impus cu Legia Varșovia
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Rapid. Lovitura dată de giuleșteni pe piața transferurilor
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Rapid. Lovitura dată de giuleșteni pe piața transferurilor
OFICIAL | Internaționalul român a semnat cu Rapid. Lovitura dată de giuleșteni pe piața transferurilor
Visul ”interzis” al lui Gigi Becali, de la naționala României: ”M-am gândit mereu să îl iau”. De ce nu s-a făcut transferul
Visul ”interzis” al lui Gigi Becali, de la naționala României: ”M-am gândit mereu să îl iau”. De ce nu s-a făcut transferul
Visul ”interzis” al lui Gigi Becali, de la naționala României: ”M-am gândit mereu să îl iau”. De ce nu s-a făcut transferul

Cele mai citite

EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  22 Iunie 2024, 00:31
1.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Cum îl cheamă, de fapt, pe Florin Răducioiu: ”Nu știu cum naiba a reușit să-mi mai pună un prenume”
Cum îl cheamă, de fapt, pe Florin Răducioiu: ”Nu știu cum naiba a reușit să-mi mai pună un prenume”
Diverse  |  22 Iunie 2024, 09:33
2.
Cum îl cheamă, de fapt, pe Florin Răducioiu: ”Nu știu cum naiba a reușit să-mi mai pună un prenume”
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
SuperLiga  |  23 Iunie 2024, 21:11
3.
Dinamo îl vrea pe fotbalistul aflat și pe lista Rapidului. Transferul pregătit de "câini"
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Cine sunt pensionarii care au luat bani în plus la pensie în luna iunie? Ce au muncit?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
Când intră pensia pe luna iulie? De ce sunt vești bune pentru pensionarii care iau bani pe card?
De ce magazinele MALL sunt construite fără ferestre și de ce asta te face să cumperi fără măsură?
De ce magazinele MALL sunt construite fără ferestre și de ce asta te face să cumperi fără măsură?
De ce magazinele MALL sunt construite fără ferestre și de ce asta te face să cumperi fără măsură?
Știri de ultimă oră din sport
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 23:37
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Diverse   |  24 Iunie 2024, 23:15
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Fotbal   |  24 Iunie 2024, 23:04
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Cum se relaxează jucătorii Angliei când nu au meci. Phil Foden s-a reîntors la un vechi hobby
Cum se relaxează jucătorii Angliei când nu au meci. Phil Foden s-a reîntors la un vechi hobby
EURO 2024   |  24 Iunie 2024, 21:29
Cum se relaxează jucătorii Angliei când nu au meci. Phil Foden s-a reîntors la un vechi hobby
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 21:04
Suma amețitoare pe care o primește Florinel Coman la noua echipă: ”Nu ia nimeni banii ăștia”
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 20:42
FCSB continuă modelul african și aduce un atacant trecut pe la Copenhaga și Braga
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
exclusiv Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
SuperLiga   |  24 Iunie 2024, 20:28
Concurență pentru Dinamo. Mino Sota, dorit în afara României
Planul lui Adrian Mititelu, aproape să fie dat peste cap. Fotbaliștii erau dați deja la CFR Cluj, dar impresarii încearcă să îi deturneze: "Nu știu ce e în capul lor"
Planul lui Adrian Mititelu, aproape să fie dat peste cap. Fotbaliștii erau dați deja la CFR Cluj, dar impresarii încearcă să îi deturneze: "Nu știu ce e în capul lor"
Fotbal   |  24 Iunie 2024, 20:13
Planul lui Adrian Mititelu, aproape să fie dat peste cap. Fotbaliștii erau dați deja la CFR Cluj, dar impresarii încearcă să îi deturneze: "Nu știu ce e în capul lor"
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
SuperLiga   |  23:37
Marius Șumudică și-a găsit echipă după ce a fost refuzat de Rapid
S-a scris istorie la Euro 2024. Un nou record a fost bătut în meciul Albania - Spania
EURO 2024   |  23:27
S-a scris istorie la Euro 2024. Un nou record a fost bătut în meciul Albania - Spania
Viktor Orban, implicat într-un accident serios la EURO 2024, soldat cu un deces
Special   |  23:22
Viktor Orban, implicat într-un accident serios la EURO 2024, soldat cu un deces
live score Croația - Italia 1-0 și Albania - Spania 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Se joacă prima ”finală” de la Euro 2024
EURO 2024   |  23:15
Croația - Italia 1-0 și Albania - Spania 0-1, ACUM, pe iAMsport.ro. Se joacă prima ”finală” de la Euro 2024
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Diverse   |  23:15
Invitația specială făcută de Rică Răducanu tuturor rapidiștilor: "Se mănâncă mai bine și nu sunt prețuri mari"
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Fotbal   |  23:04
Adrian Porumboiu, declarație uimitoare despre Răzvan Burleanu: ”Numai boul e consecvent!”
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii”...
Liga 2   |  22:23
Daniel Oprița trăiește ”ziua cârtiței” la Steaua. Nu mai crede în promovare nici în sezonul viitor. Cum au ajuns ”militarii” să atragă fotbaliști la echipă: ”Lumea se uită”