Mircea Rednic, un car de nervi după Universitatea Craiova - UTA 4-2: "E alt nivel, nu ne propunem salvarea"
![Mircea Rednic, antrenorul celor de la UTA](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19105%2F17215019381a4e0687.jpg&w=960&h=640&c=1)
Mihai Alecu | Publicat: 20.07.2024 22:00 | Actualizat: 20.07.2024 22:00
UTA a pierdut meciul cu Universitatea Craiova, 2-4, în etapa cu numărul 2 a Ligii 1.
Formația arădeană a avut o prestație sub așteptări, asta după ce debutul sezonului a fost unul bun, terminat cu un egal pe teren propriu, 1-1, cu Rapid.
Acum, partida din Bănie a fost una terminată nefavorabil, cu un eșec.
Mircea Rednic, după Universitatea Craiova - UTA 4-2
Antrenorul celor de la UTA spune că prestația nu a fost la nivelul așteptărilor.
”Sunt goluri luate pe greșelile noastre, primul din fază fixă, deci până atunci nici nu au ajuns la poartă. Noi am avut câteva contraatacuri periculoase, dar apoi să iei gol din fază fixă... aici e vorba de responsabilitate, și nu e prima oară când se întâmplă asta.
Reușim să egalăm, să echilibrăm, iar apoi pe o degajare de portar să iei golul pe care l-am luat. Normal că trebuie să și recunoaștem că banca a făcut diferența, ceea ce nu e cazul la noi. Cei care au intrat la noi nu au reușit să se ridice nici măcar la nivelul celor pe care i-au înlocuit.
De ce trebuie să reacționăm numai după ce luăm gol? Și după golul doi am ieșit la joc, am avut situații, la 3-1 iar am reușit să înscriem, dar după facem o greșeală impardonabilă, nu știu dacă a fost sau nu fault, pentru că în repriza a doua pentru ei se dădea cu mare ușurință.
Nu mai contează, dar îmi pare rău pentru că 3-2 era altfel, diferența e un pic cam mare.
Numai de bine le-am spus. Eu mă lupt pentru ei, împreună cu conducerea am creat condiții financiare, am mărit bugetul și vreau să-mi arate asta. Cu mine nu se joacă, indiferent că vorbim de jucătorii vechi sau noi din lot.
O să fie greu. Aveau o zi și jumătate liberă, dar acum nu mai, doar o zi. Cu mine nu te joci! Știu ce sacrificii s-au făcut și cât m-am implicat ca ei să fie fericiți. Nu e vorba de evaluare, că au calitate, au fost momente bune de joc, dar trebuie să înțeleagă că e alt nivel, nu mai e UTA care își propune să nu retrogradeze.
Nu înseamnă că nu am răbdare. Diferența a fost făcută de jucătorii intrați de pe bancă. Noi deja avem vreo trei jucători care au semnat și pe care nu am reușit să-i legitimăm. Noi când aducem un jucător extracomunitar... avem doi jucători pe care ne-am fi bazat, fundaș stânga și atacant, care au semnat cu noi și pe care nu i-am putut folosi.
Ne mișcăm greu, trebuie mai mult. Alții cum pot să aducă jucători africani așa repede, iar noi nu? E greu. Ei au semnat înainte să înceapă campionatul. Am nevoie de concurență, au ieșit jucătorii și nu a mai fost același lucru”, a spus Mircea Rednic, conform Digi Sport.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Stare de urgență la Rapid! Imaginile durerii lui Rrahmani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19115%2F1721508235ccef7704.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pe ce dau vina arădenii după înfrângerea de la Craiova: "Meciul ăsta așa a fost să fie"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19106%2F1721506469b5becf9e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Protestele continuă: imagini din Giulești cu ultrașii de la Rapid și CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19114%2F17215040904c388f65.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid - CFR Cluj 2-2! Final nebun de meci pe Giulești! Gazdele egalează la ultima fază](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19075%2F17215047527deb37db.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Costel Gâlcă a îngropat securea războiului cu Alex Mitriță: ”A fost decisiv”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19113%2F17215016181b9e5694.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prezență rară: Cristi Chivu, în loja lui Dan Șucu pentru meciul dintre Rapid și CFR Cluj](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19109%2F172150092816589ac1.jpeg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum arată acum cea care a fost marea iubire a lui Ion Țiriac: ”Îi datorez totul lui Ion”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F18%2F18976%2F172129246521cd0b35.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F19%2F19022%2F17213745953e1f77f7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F18%2F18997%2Fc150-dd98147a-1721318830f5adc0ee.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FmSP_R0jIZvwocKJl-Ynkd-UPKd3rFYQyES3OlN_RNiE%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IwMTQ2YmU2NzIzOGFlZjgyNDE3YjM5OWM1OTRlYWYxLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Am fost diagnosticată cu o boală gravă și incurabilă la numai 2 ani. Ce am ajuns să fac astăzi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F-MC0glYp8hYlcakfFs3yrtWJsBha7d1O4T9yW4392l0%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzlmMWZjNDIzYzdjOWFiYmI1N2U1ZDVkMjcxYjAyYjc5LnBuZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![A muncit doar 31 ani și are 10.000 lei pensie. De ce la recalculare pensia va scădea cu 1.700 lei?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FRVeryABPPio9TzrcRi1w0LhGTLzgiUyIbbw5BRCBEBs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmMWYwZGM1OGQ2NmJkNzVkNDBkMWE5NDZkMjM4MTljLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pe ce dau vina arădenii după înfrângerea de la Craiova: "Meciul ăsta așa a fost să fie"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19106%2F1721506469b5becf9e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Selecționer pentru România: Răzvan Burleanu a discutat deja cu un posibil înlocuitor al lui Edi Iordănescu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19097%2F172149136406e4072b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Rednic, un car de nervi după Universitatea Craiova - UTA 4-2: "E alt nivel, nu ne propunem salvarea"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19105%2F17215019381a4e0687.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Costel Gâlcă a îngropat securea războiului cu Alex Mitriță: ”A fost decisiv”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19113%2F17215016181b9e5694.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Următorul transfer al lui Chelsea, ”aprobat” de Enzo Maresca](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19079%2Fc150-eceb18b4-17214629793ae19fb3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mitriță recunoaște că a luat măsuri după neconvocarea la națională: "Nu e ușor"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19107%2Fc150-be3cd5de-17214999061c6ed5b3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii Stelei jubilează. Rivalii de la FCSB și-au recunoscut înfrângerea în mediul virtual](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19093%2F1721487806573ff1e9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Universitatea Craiova – UTA 4-2. Oltenii înving după un final nebun de meci](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F20%2F19074%2F1721494931afc81211.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)