Mutu a găsit motivul pentru care echipa sa a cedat în derby-ul feroviar: "Astăzi nu s-a mai întâmplat"

Mutu este al prima înfrângere pe banca CFR-ului după succesele cu FC Voluntari și Petrolul Galerie foto (1 fotografii): Mutu a găsit motivul pentru care echipa sa a cedat în derby-ul feroviar: "Astăzi nu s-a mai întâmplat"

George Drafta   |   Publicat: 10.02.2024 23:25   |  Actualizat: 11.02.2024 08:33

Adrian Mutu (45 de ani), antrenorul CFR-ului, a identificat aspectele care i-au fost nefavorabile echipei sale și care au făcut-o să cedeze în disputa cu giuleștenii, scor 0-1.

"Briliantul" aștepta o viteză de joc mai mare din partea jucătorilor săi care nu au reușit să își surprindă foarte des adversarul și au pierdut primul meci pe teren propriu din acest sezon de Superligă.

A fost de altfel și al șaselea meci consecutiv în care ardelenii nu au reușit să obțină victoria în fața adversarei din această etapă.

Mutu speră ca echipa lui să arate altfel runda următoare, atunci când CFR se deplasează la Craiova, pentru duelul cu FC U 1948.

Mutu a găsit cauzele eșecului în fața Rapidului

În urma acestui eșec, CFR se poate îndepărta la 12 puncte de liderul FCSB, în cazul unei victorii a roș-albaștrilor cu Sepsi Sf. Gheorghe.

"Cred că a fost un meci echilibrat, chiar dacă am avut posesie mai bună, dar nu și o circulație mai bună bună din cauza terenului. Trebuie să recunoaștem nu am fost conectați la început de joc cum ar fi trebuit.

Un meci de luptă, Rapidul s-a apărat foarte bine, a fost greu să îi desfacem. În primele două meciuri cei de pe bancă au adus un aport important, astăzi nu s-a întâmplat.

Meciul a fost decis printr-un gol norocos, însă tabela vorbește. Știu unde avem de lucrat, felicit Rapidul pentru victorie. În acțiunile indviduale trebuie să fim puțin mai concreți", a fost declarația lui Adrian Mutu după ultimul fluier de la Cluj.

Lupta deschisă pentru titlu

Antrenorul CFR-ului a analizat și șansele la titlu ale pretendentelor la trofeul Superligii cu cinci runde înainte de momentul debutului în play-off.

"Cred că Rapid a fost de la început în lupta pentru titlu, nu face foarte mare diferență această victorie a lor dacă FCSB nu se încurcă.

Era important să ne câștigăm meciurile, dar știm unde trebuie să ne îmbunătățim jocul. Trebuia să facem mult mai mult.

Mergem înainte, nu trebuie să facem un capăt de țară din această înfrângere, chiar dacă suntem în cursă cu ei pentru primul loc, trebuie să învățăm din acest meci", a încheiat tehnicianul trupei din Gruia.

Rapid a învins-o cu 1-0 pe CFR Cluj prin golul marcat de Djokovic în minutul 9, în etapa a 25-a a Superligii.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Daniel Popa nu se teme de Gigi Becali: ”Am fost la Dinamo, știu cum e la cluburile de tradiție!”
Rapid a câștigat amicalul cu Zaglebie. ”U Cluj” și-a demolat adversara în cantonamentul din Austria
Viorel Moldovan, anunț în privința transferurilor + Cum vede primul meci al noului sezon
Concluziile lui Gâlcă după cantonamentul din Austria: ”Din păcate n-am putut gestiona cum trebuie”
Dinamoviştii şi-au ales ”casa” pentru viitorul sezon. Ce spune Andrei Nicolescu
Probleme pentru FCSB! Cum ar putea arăta echipa de start a campioanei în Supercupa României

Cele mai citite

Florin Prunea, prins în ofsaid, chiar în timp ce stătea cu soția în pat: 'M-a luat tandru, m-a pupat'
Diverse  |  29 Iunie 2024, 18:25
1.
Elisabeta Lipă l-a dat în judecată pe fostul sportiv devenit deputat PSD! Care este motivul
Diverse  |  29 Iunie 2024, 13:11
2.
Prima reacție a Elisabetei Lipă, după ce l-a dat în judecată pe Daniel Ghiță: ”Eu nu mă bălăcăresc cu el pe unde vrea!” / ”Știu de ce mă atacă”
Diverse  |  29 Iunie 2024, 14:11
3.
Scumpiri pentru pensionari din 1 iulie. Cât costă un an vechime la pensie? Suma e uriașă
Cât de sănătos este să mănânci covrigi sărați sau cu mac? Dieteticianul dă un verdict surprinzător
Amendă de până la 2.000 lei pentru românii care stau la casă și ies în fața porții. Ce NU au voie?
Știri de ultimă oră din sport
Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 d.l.d.d). Diogo Costa, pe urmele lui Duckadam! Lusitanii merg în sferturi
EURO 2024   |  02 Iulie 2024, 00:35
Deschamps i-a ”înțepat” pe belgieni după ce Franța s-a calificat în sferturi: ”Bune obiceiuri”. Griezmann, replică acidă unui jurnalist din Hexagon
EURO 2024   |  01 Iulie 2024, 23:33
exclusiv El este marea speranță a Stelei! Jucătorul de la care ”militarii” au așteptări uriașe: ”Are potențialul lui De Ligt”
Liga 2   |  01 Iulie 2024, 23:25
SuperLiga   |  01 Iulie 2024, 23:11
Selecționerul Belgiei, cu gândul la meciul câștigat împotriva României, chiar după eșecul cu Franța: "Era altceva"
EURO 2024   |  01 Iulie 2024, 23:04
Rafa Nadal s-a apucat de alt sport și deja a bifat o clasare de top
Tenis   |  01 Iulie 2024, 22:26
SuperLiga   |  01 Iulie 2024, 21:29
SuperLiga   |  01 Iulie 2024, 21:26
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Românul care îi "amenință" pe elevii lui Koeman chiar în presa din Olanda: "E momentul nostru"
EURO 2024   |  08:00
Cristiano Ronaldo, prima reacție după ce a fost la un pas să ”îngroape” Portugalia la EURO
EURO 2024   |  01:08
Florin Răducioiu, fan Cristiano Ronaldo, verdict dur după Portugalia - Slovenia: "Putea să fie o tragedie"
EURO 2024   |  01:03
Bursa transferurilor > Transferuri la foc automat în SuperLigă. Rapid a dat lovitura cu Cristi Manea!
Fotbal   |  00:57
EURO 2024   |  00:35
Cristiano Ronaldo, în lacrimi! Jan Oblak l-a făcut să plângă după penalty-ul apărat în Portugalia - Slovenia
EURO 2024   |  00:25
Deschamps i-a ”înțepat” pe belgieni după ce Franța s-a calificat în sferturi: ”Bune obiceiuri”. Griezmann, replică acidă unui...
EURO 2024   |  23:33
Liga 2   |  23:25