Napoli a intrat în cursa pentru semnătura jucătorului din Superligă! Anunț-bombă în fotbalul românesc: ”Ele sunt interesate”

1.400.000 de euro este cota de transfer a lui Philip Otele, conform Transfermarkt Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Napoli a intrat în cursa pentru semnătura jucătorului din Superligă! Anunț-bombă în fotbalul românesc: ”Ele sunt interesate”
Foto: Sportpictures  |   1.400.000 de euro este cota de transfer a lui Philip Otele, conform Transfermarkt

Radu Secoșan   |   Publicat: 28.03.2024 08:55   |  Actualizat: 28.03.2024 11:35

Atacantul lui CFR Cluj, Philip Otele (24 de ani), pare tot mai aproape de plecarea din Gruia. După ce s-a scris că Brighton și Bordeaux îl doresc, un reputat jurnalist turc a anunțat că și Napoli se află în cursa pentru semnătura sa.

Actualul sezon a fost unul destul de dezamăgitor pentru CFR Cluj, care a plecat la drum cu obiectivul de a câștiga titlul, dar încheie stagiunea cu misiunea de a se clasa pe podium și a câștiga Cupa României.

Unul dintre puținele câștiguri din actuala stagiune pentru ardeleni a fost Philip Otele, care, după un prim sezon bun în Superligă, la UTA, a reușit să ”explodeze” în al doilea, în Gruia.

13 goluri și 6 assist-uri a reușit nigerianul în 30 de apariții în actualul campionat, statistici care au atras atenția unor echipe extrem de importante din Europa.

Și Napoli ar fi interesată să îl transfere pe Otele

S-a scris despre interesul lui Brighton, renumită pentru metoda ”Money Ball” pe care o folosește, dar și despre o ofertă din Franța, din Ligue 2, de la un club de mare tradiție, Bordeaux.

Acum, renumitul jurnalist tur Ekrem Konur a dezvăluit pe contul său de Twitter, unde este urmărit de aproape 240.000 de oameni, că și Napoli, Brentford și Club Brugge îl doresc pe jucătorul CFR-ului.

Napoli, Brentford și Club Brugge sunt interesate de aripa de 24 de ani a CFR Cluj, Philip Otele”, a fost simplul mesaj postat de Konur.

4.000.000 de euro, prețul cerut pe nigerian

În această iarnă, odată cu venirea lui Adi Mutu, patronul Ioan Varga vorbea despre situația lui Philip Otele, pe care susținea că nu l-a ceda pentru o sumă sub 4.000.000 de euro.

”Am discutat cu Adi Mutu și i-am explicat care este situația cu Otele. I-am zis să stea liniștit că nu o să îi dau drumul lui Otele să plece în Turcia pentru 1.500.000 de euro, atât cât mi s-a oferit pe el. A, dacă cei de acolo vor schimba oferta și îmi vor oferi de la 4.000.000 de euro în sus, atunci aș lua în calcul o eventuală plecare.

Dar acum le-am respins propunerea. Otele este un jucător valoros și nu îl voi ceda niciodată pe o sumă mică”, spunea Varga, pentru Prosport, la final de ianuarie.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut pe loc cu greu. Ce s-a întâmplat
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut pe loc cu greu. Ce s-a întâmplat
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut pe loc cu greu. Ce s-a întâmplat
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații grave la adresa lui ”Il Luce”
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații grave la adresa lui ”Il Luce”
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații grave la adresa lui ”Il Luce”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”

Cele mai citite

Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
SuperLiga  |  10 Aprilie 2024, 18:12
1.
Capăt de drum? Două vedete ale Universității Craiova ar putea pleca dacă Mirel Rădoi revine la echipă
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Diverse  |  10 Aprilie 2024, 14:40
2.
Caz tragic în Argentina. O fotbalistă a fost omorâtă de fostul partener, care apoi s-a sinucis: ”Chemați poliția, copiii sunt singuri”
Rapid pierde unul dintre  cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
SuperLiga  |  11 Aprilie 2024, 08:00
3.
Rapid pierde unul dintre cei mai valoroși jucători din lot: ”Nu vrem să mai prelungim”
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
Din ce orașe sunt românii care au primit, deja, banii pe cardul de alimente? În ce condiții se dau?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
6.100 lei pensie pentru un pensionar la recalculare. Ce indice de corecție a avut și cât a muncit?
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Actrița Rodica Mandache, despre relația cu Florin Piersic. „Între noi e o dragoste fierbinte”
Știri de ultimă oră din sport
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 22:54
Alex Mitriță l-a anunțat pe Gigi Becali în direct dacă vine la FCSB: ”Îi mulțumesc pentru interes!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Tenis   |  12 Aprilie 2024, 22:18
Andreea Răducan, mesaj de încurajare pentru Simona Halep: ”Mi-aş dori să o avem în echipa olimpică!”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Stranieri   |  12 Aprilie 2024, 22:03
Ofertă de 14.000.000 euro pentru Dennis Man de la un gigant din Europa! Propunerea, confirmată de un fost jucător al echipei: ”Da, sunt negocieri”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:54
Ce salariu uriaș va încasa Florinel Coman la noua echipă. Gigi Becali: ”Mă bucur pentru băiat”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
SuperLiga   |  12 Aprilie 2024, 21:28
Eugen Neagoe a vorbit despre perioada petrecută la Universitatea Craiova și o posibilă revenire în Bănie: ”Am câștigat cu Dinamo și mi-a sărit lumea în cap!”
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Tenis   |  00:37
Ucraina - România 2-0, în barajul Billie Jean King Cup! ”Tricolorele”, la un meci de eșec
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
SuperLiga   |  23:58
Răsturnare de situație! Dan Petrescu, deturnat din drumul spre CFR de o altă echipă din Superligă? Cine îl dorește
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Stranieri   |  23:54
Ce fac stranierii români. Cosmin Olăroiu a pierdut Supercupa! Victorie uriașă pentru Metz și Ladislau Boloni în Ligue 1
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
SuperLiga   |  23:42
Moralul este din ce în ce mai scăzut în tabăra Universității Craiova! Dragoș Bon: ”A fost copilăresc” / ”Suntem triști”
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut...
SuperLiga   |  23:41
Jovan Markovic a fost la un pas de bătaie la finalul meciului cu Farul! Atacantul a vrut să sară în tribună și a fost ținut pe loc cu greu. Ce s-a întâmplat
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
SuperLiga   |  23:12
Hagi pune presiune pe rivalele din Superligă: ”Venim din spate!” Cum a comentat eroul dobrogenilor victoria din Bănie
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații...
SuperLiga   |  23:10
Pițurcă, dezvăluire explozivă: ”Mircea Lucescu a vrut să fie antrenor la Steaua. Valentin Ceaușescu i-a zis nu!” Acuzații grave la adresa lui ”Il Luce”
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu...
SuperLiga   |  22:59
Cei doi jucători din Superligă doriți de FCSB i-au răspuns lui Gigi Becali: ”Mă bucur că se interesează de mine!” / ”Eu nu știu nimic”
Rezultate / Clasamente