Nicolae Dică, prima reacție după debutul cu eșec la FCU 1948 Craiova: ”În fiecare an sunt pretenții”

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Nicolae Dică, prima reacție după debutul cu eșec la FCU 1948 Craiova: ”În fiecare an sunt pretenții”

Daniela Nicolescu   |   Publicat: 21.07.2023 20:59   |  Actualizat: 21.07.2023 22:30

Sepsi Sfântu Gheorghe și U Craiova 1948 s-au întâlnit în a doua etapă a acestui sezon. Partida s-a terminat 1-0 pentru câștigătoarea SuperCupei României. Golul a fost marcat în minutul 89 de Mario Rondon. La finalul partidei, Nicolae Dică a vorbit pentru prima dată în calitate de antrenor al echipei lui Adrian Mititelu.

Sepsi OSK, câștigătoarea SuperCupei României, a întâlnit-o pe U Craiova 1948, într-un meci disputat de terenul celor de la Sepsi, încheiat în favoarea celor de la Sepsi, grație golului marcat de Rondon în minutul 89.

Oltenii au rămas în zece cu scurt timp înainte de pauză, după o intrarea cumplită făcută de Mascarenhas, care s-a „proptit” cu talpa direct pe genunchiul lui Jonathan Rodriguez. Jucătorul s-a ales cu o rană îngrozitoare în acea zonă, iar cel mai probabil va lipsi o perioadă îndelungată.

Dică, prima reacție ca antrenor al FC U 1948 Craiova

Nicolae Dică, noul antrenor al celor de la U Craiova, a făcut o serie de declarații cu privire la meciul făcut de formația din Bănie.

Tehnicianul este de părere că FCU Craiova a făcut un meci echilibrat, însă speră ca în meciurile următoare formația sa să obțină victoria.

”În prima repriză a fost o partidă echilibrată. Am fost oganizați bine defensiv, apoi a venit acel cartonaș roșu și am rămas în 10 oameni, dar am închis bine jocul defensiv.

Voiam mai mult curaj după ce am devenit 10 contra 10, dar probabil era pe un fond e de oboseală. Ca atitudine a fost ok, important este să vedem ce facem în continuare.

”O să fiu mulțumit când o să avem rezultate pozitive”

Nu am văzut acum faza respectivă, dar știu că a dat out pentru noi, apoi am văzut că a dat cartonaș roșu, nu știu dacă a fost de roșu sau nu.

O să fiu mulțumit când o să avem rezultate pozitive. Sunt mulțumit de jocul băieților, chiar dacă am pierdut jocul important e să vedem ce facem de acum înainte, ne așteaptă un joc dificil cu U Cluj.

În fiecare an sunt pretenții la Craiova, avem condiții bune și sper să obținem rezultate pozitive.” a spus Dică, la debutul său pe banca tehnică de la U Craiova 1948.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

OFICIAL | CFR Cluj a obținut semnătura fundașului croat
OFICIAL | CFR Cluj a obținut semnătura fundașului croat
OFICIAL | CFR Cluj a obținut semnătura fundașului croat
EXCLUSIV | Lasă Portugalia și vine în Liga 1. Fotbalistul a ajuns deja în România și e gata să semneze
EXCLUSIV | Lasă Portugalia și vine în Liga 1. Fotbalistul a ajuns deja în România și e gata să semneze
EXCLUSIV | Lasă Portugalia și vine în Liga 1. Fotbalistul a ajuns deja în România și e gata să semneze
OFICIAL | Dinamo aduce întăriri în defensivă din Austria
OFICIAL | Dinamo aduce întăriri în defensivă din Austria
OFICIAL | Dinamo aduce întăriri în defensivă din Austria
România nu a uitat de Ungaria înainte de debutul la EURO. Scandarea care s-a auzit pe străzile din Munchen
România nu a uitat de Ungaria înainte de debutul la EURO. Scandarea care s-a auzit pe străzile din Munchen
România nu a uitat de Ungaria înainte de debutul la EURO. Scandarea care s-a auzit pe străzile din Munchen
OFICIAL | Oțelul Galați transferă un jucător din Bulgaria
OFICIAL | Oțelul Galați transferă un jucător din Bulgaria
OFICIAL | Oțelul Galați transferă un jucător din Bulgaria
EXCLUSIV | De la EURO 2024, direct în Liga 1. Lovitura încercată pe piața transferurilor
EXCLUSIV | De la EURO 2024, direct în Liga 1. Lovitura încercată pe piața transferurilor
EXCLUSIV | De la EURO 2024, direct în Liga 1. Lovitura încercată pe piața transferurilor

Cele mai citite

Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
Special  |  16 Iunie 2024, 10:50
1.
Valentin Ceaușescu, după ce Mircea Lucescu l-a tot acuzat că a ajutat Steaua: ”Mi-am mai spus o dată părerea și nu am fost ascultat”
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
EURO 2024  |  16 Iunie 2024, 10:35
2.
EURO 2024: Programul complet al meciurilor, clasamente, rezultate și televizări. Aici ai tot ce trebuie să știi despre Campionatul European din Germania
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
EURO 2024  |  15 Iunie 2024, 11:25
3.
Primul "conflict" în studioul PRO TV. Răducioiu, pus la punct de Reghecampf
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Pensionarii primesc adeverințele cu pensiile recalculate abia în iulie. Care e motivul întârzierii?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Fructul care scade colesterolul și reduce inflamația. Cât de des trebuie să-l mănânci?
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Cât au contribuit pensionarii a căror pensie nu crește la recalculare? Când s-au pensionat? Exemple
Știri de ultimă oră din sport
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Editorialisti   |  17 Iunie 2024, 19:04
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 18:26
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
Corespondență EURO Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 18:19
Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei
România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024!  Nicolae Stanciu, golul turneului
live blog România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024! Nicolae Stanciu, golul turneului
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 17:56
România – Ucraina 3-0! ”Tricolorii”, victorie istorică la EURO 2024! Nicolae Stanciu, golul turneului
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Fotbal   |  17 Iunie 2024, 17:38
Ce a scris presa din Ucraina după golul fenomenal marcat de Stanciu
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 17:26
Jurnaliștii BBC, uluiți când au văzut ce a făcut Nicolae Stanciu: ”Magnific, fenomenal, glorios, minunat!”
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina. A fost o adevărată ”rachetă”
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina. A fost o adevărată ”rachetă”
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 16:45
Ce viteză a avut șutul de la golul înscris de Nicolae Stanciu în meciul cu Ucraina. A fost o adevărată ”rachetă”
Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
video Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
EURO 2024   |  17 Iunie 2024, 16:13
Ce melodie s-a auzit pe Allianz Arena chiar înainte de România - Ucraina. Fanii români, în extaz. Momente superbe
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Radu Mazăre s-a angajat după ce a ieşit din închisoare. Domeniul surprinzător în care va activa
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Top 10 legume pe care trebuie să le consumi zilnic. Pot fi incluse în orice dietă
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Calendarul anului şcolar 2024 - 2025. Lista completă a vacanţelor
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
Editorialisti   |  19:04
Ștefan Beldie știe de ce am bătut Ucraina
live score Belgia – Slovacia, ACUM, pe iAMsport.ro. Rezultat-supriză în primele minute ale meciului de la Frankfurt
EURO 2024   |  19:02
Belgia – Slovacia, ACUM, pe iAMsport.ro. Rezultat-supriză în primele minute ale meciului de la Frankfurt
Stanciu, sângele nostru galben! România învinge Ucraina, scor 3-0, de o manieră entuziasmantă!
EURO 2024   |  18:49
Stanciu, sângele nostru galben! România învinge Ucraina, scor 3-0, de o manieră entuziasmantă!
Edi Iordănescu, mândru de jucători după succesul electrizant cu Ucraina: ”Este o victorie istorică. Aceasta este generația de...
EURO 2024   |  18:29
Edi Iordănescu, mândru de jucători după succesul electrizant cu Ucraina: ”Este o victorie istorică. Aceasta este generația de suflet”
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să...
EURO 2024   |  18:26
Nicolae Stanciu, desemnat ”omul meciului” cu Ucraina: ”După nașterea fetițelor, este cea mai fericită zi” + ”V-am zis să credeți în noi”
Marius Mitran remarcă prestația "fascinantă, superbă și adevărată a României"
Editorialisti   |  18:26
Marius Mitran remarcă prestația "fascinantă, superbă și adevărată a României"
Ce note au primit ”tricolorii” pentru succesul fantastic contra Ucrainei la EURO 2024! Cine sunt cei 3 jucători ce au...
EURO 2024   |  18:20
Ce note au primit ”tricolorii” pentru succesul fantastic contra Ucrainei la EURO 2024! Cine sunt cei 3 jucători ce au impresionat
Corespondență EURO Doi suporteri au intrat pe teren la România-Ucraina. Gestul făcut de Stanciu față de unul dintre ei