exclusiv O legendă a lui Dinamo dă verdictul în cazul lui Cătălin Cîrjan: ”Să nu ne aprindem prea mult”
![Cătălin Cîrjan a înscris două goluri pentru Dinamo în 2024-2025](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19538%2F1722266672de17956b.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cătălin Stroia | Publicat: 30.07.2024 10:23 | Actualizat: 30.07.2024 13:11
Fostul atacant al celor de la Dinamo, Costel Orac (65 de ani), a vorbit pentru iAMsport.ro despre startul de campionat al ”câinilor roșii”. Orac este de părere că mijlocașul ofensiv, Cătălin Cîrjan (21 de ani), n-ar trebui lăudat excesiv, ci ar trebui văzut dacă va avea evoluții constante.
În primul sezon de la revenirea din liga a II-a Dinamo a avut emoții cu privire la rămânerea în primul eșalon.
Totuși, starul lui 2024-2025 a venit cu motive de bucurie pentru fanii formației din Ștefan cel Mare. Jucătorii au avut evoluții solide în jocurile cu CFR Cluj, Petrolul Ploiești și Sepsi, iar una dintre surprize a fost mijocașul venit liber de contract de la Rapid, Cătălin Cîrjan.
Fostul atacant al dinamoviștilor, Costel Orac a apreciat evoluția jucătorului, însă a avertizat că nu ar trebui lăudat în mod exagerat.
Costel Orac: ”Hai să nu ne aprindem în privința lui”
”(n.r. cum vedeți acest debut al celor de la Dinamo) Un început bun, chiar și la meciul cu CFR Cluj când am pierdut cu 3-2. Inițial m-am gândit că nu putem să rezolvăm problema care a fost la finalul sezonului trecut, dar iată că am reușit cumva. Cu Sepsi și Petrolul au arătat că sunt pe drumul bun. M-a bucurat că la nivel ofensiv am reușit să marcăm și să acumulăm puncte. Asta îți dă încredere.
(n.r. ce părere v-a făcut Cătălin Cîrjan? Pare că dă tonul la joc) Să sperăm că-l ține. Nu m-aș aprinde prea mult cu laudele pentru că l-am văzut anul trecut la o echipă mult mai bine închegată (n.r. Rapid), cu un obiectiv, iar evoluția lui n-a fost prea bună. E bine că a avut evoluții bune în start, dar trebuie să vedem dacă are constanță. Abia atunci putem spune dacă a fost o mutare bună sau nu”, a spus Costel Orac pentru iAMsport.ro
Costel Orac, despre noul proiect al celor de la Dinamo
Costel Orac a mai declarat că actuala conducere a avut o idee bună în momentul în care a decis să transfere mai mulți tineri români de viitor.
La Dinamo au ajuns în această vară Răzvan Pașcalău, Andrei Mărginean, Adrian Caragea de la formații din Italia, în timp ce Alexandru Roșca, Raul Rotund au venit de la Șelimbăr.
”(n.r construcția cu jucători tineri Dinamo aduși din Italia) Mi-a plăcut mișcarea asta pentru că este vorba de jucători tineri români. Dacă vrem să dezvoltăm fotbalul avem nevoie de jucători români pentru că pot fi modele. Mergând pe varianta asta e o mutare cu bătaie lungă. Și eu la 22 de ani am ajuns la Dinamo și apoi am luat campionate și am mers în cupele europene așa că am încredere în ei. Sper să se materializeze investiția în academii și la Dinamo, dar și la celelalte cluburi.
(n.r. Sunt perspective pentru play-off?) E prematur. Dacă începem să vorbim de play-off va fi presiunea mai mare pe echipă. Ar trebui să mai așteptăm o perioadă”, a mai declarat Costel Orac pentru iAMsport.ro.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Un fost arbitru îl critică pe Marcel Bîrsan, după partida CFR - Craiova: ”Când ai asemenea porniri înseamnă că ai o problemă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19543%2Fc150-532e928c-172227302174ab9418.jpg&w=540&h=360&c=1)
![LPF a făcut anunțul: ce se întâmplă cu meciul dintre FC Botoșani și FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19606%2Fc150-8eb1030f-17223513310b12627a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a făcut anunțul: ”Da, am semnat deja!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19601%2Fc150-9bcd3d6f-172234765057e2608e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CULISE: De ce nu l-a mai transferat Gigi Becali pe Louis Munteanu. Patronul FCSB ar fi aflat de escapadele atacantului și de relația secretă cu o “fostă” de fotbalist, cu 13 ani mai mare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19598%2F17223463656765a8a1.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Singurul rapidist care a fost solicitat la autografe după eșecul cu Petrolul. I-a oferit șortul unui suporter](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19581%2F1722326214cb04f88c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Mircea Bornescu, după înfrângerea Rapidului la Ploiești: ”Trebuie să te gândești și la acest aspect”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19584%2Fc150-f2676100-17223299334bb44009.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi a anunțat calendarul plăților pensiilor în septembrie. Cum vor primi pensionarii banii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxmdS-b0WKOjRg-GFJH_cG2DydzkkZzOnbmJRDK6SbC4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzJlOGIzYjhiNjFmMDMzMDU3OGE2OTU3NTZkZWNkNGFmLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Inventatorul prăjiturii Tiramisu a murit la 81 de ani. Povestea din spatele faimosului desert](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FM8wMH1TbIn6DELsDOH0sZsFzHHxy8z1Q2y-p1T1lXzg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5Lzc4M2RiMTE4MDQ2NjQ2ZGU2ZTMyYzMwNjI5MjAwNmVkLnBuZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteti persoanajele? Cel mai mare sportiv român din istorie premiază un campion olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FkdyHlMZ1TpFvg335ez3mUS6-A5EoHOnG20hnTTFsYMU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RkODAzZmViZmZkOGFlZGJlZGU2NTkzNjNlOGI0MmEzLmpwZWc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous știe ce va face diferența în duelul cu Maccabi Tel Aviv: ”Ne-am pregătit pentru penalty-uri, dar aici se va face diferența”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19609%2F1722363680552b4e28.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fost arbitru îl critică pe Marcel Bîrsan, după partida CFR - Craiova: ”Când ai asemenea porniri înseamnă că ai o problemă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19543%2Fc150-532e928c-172227302174ab9418.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Numele Becali, prezent la Jocurile Olimpice de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19599%2Fc150-4cf3f165-172234544904e023a9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali a fost impresionat de victoria lui David Popovici. Patronul roș-albaștirlor nu s-a putut abține și a comentat în stilul său caracteristic: "Fiecare cu crucea lui și cu mântuirea lui"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19605%2F1722353053bdc864db.jpg&w=540&h=360&c=1)
![O jucătoare engleză de rugby este investigată pentru un presupus mesaj rasist](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19578%2Fc150-60217c2d-1722323342c95a92be.jpg&w=540&h=360&c=1)
![LPF a făcut anunțul: ce se întâmplă cu meciul dintre FC Botoșani și FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19606%2Fc150-8eb1030f-17223513310b12627a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)