Ofertat din China, Florin Tănase și-a stabilit viitorul! Gigi Becali: ”Trebuia să-l lași pe om să plece”
Galerie foto (1 fotografii): Ofertat din China, Florin Tănase și-a stabilit viitorul! Gigi Becali: ”Trebuia să-l lași pe om să plece”
Alina Popa | Publicat: 27.06.2026 22:32 | Actualizat: 27.06.2026 22:32
Florin Tănase (31 de ani) va continua la FCSB și în următoarele două sezoane. După o perioadă în care viitorul său a ridicat semne de întrebare, Gigi Becali a anunțat că a ajuns la un acord cu mijlocașul pentru prelungirea contractului.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Înțelegerea este valabilă pe doi ani, iar Tănase va păstra salariul de 30.000 de euro pe lună. Patronul fostei campioane a modificat însă structura bonusurilor din contract.
Fotbalistul va încasa în continuare un bonus de 300.000 de euro dacă FCSB ajunge în faza ligii a unei competiții europene, indiferent dacă echipa se califică în Conference League, Europa League sau Champions League.
Gigi Becali: ”A rămas același contract, pe doi ani”
În schimb, Becali a eliminat bonusul de 25.000 de euro pentru fiecare victorie obținută de FCSB în faza grupelor unei competiții europene. Acesta a explicat că doar Florin Tănase beneficia de această clauză și a considerat că nu mai este justificată.
”Cu Tănase am vorbit acum o oră. Mi-a zis că a văzut că sunt supărat pe el. Nu am fost supărat. Adevărul e că Olaru mi-a scris un mesaj frumos, de recunoștință, că o să țină minte toată viața ce am făcut pentru el. Trebuia să-l lași pe om să plece.
I-am zis 'Băi, Tănase, nu sunt, tată, supărat. Acum, lecție. Trebuie să-ți spun? Tu ești fotbalist. Pleci în India, în China, unde vrei tu. Pleci în cantonament și, cu o zi înainte să înceapă campionatul, zici că pleci în China sau că rămâi, dar trebuia să pleci în cantonament'.
A rămas același contract, pe doi ani. A zis că-i convine așa. I-am zis 'Ca să nu mai fiu supărat, ia avionul și pleacă acolo. Când vii de acolo, semnezi contractul'.
A semnat. Dacă am dat cuvântul, e semnat. Contractul e făcut. Pe doi ani, da, cu același salariu, dar am scos bonusurile. Avea 25.000 la fiecare meci câștigat. De euro. În grupele europene.
A luat și de acolo vreo 200.000. Pe alea le-am tăiat. Doar el avea, nu poți să dai la toți jucătorii câte 25.000 la victorie. A zis că e de acord și gata. I-a rămas bonusul de 300.000 de calificare în cupele europene, în orice grupă. Acum e doar o grupă”, a spus Gigi Becali la Digi Sport.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






