OFICIAL | Dinamo aduce întăriri în defensivă din Austria

Kennedy Boateng a adunat 17 apariții în Bundesliga Austriei Galerie foto (1 fotografii): OFICIAL | Dinamo aduce întăriri în defensivă din Austria
Foto: Profimedia  |   Kennedy Boateng a adunat 17 apariții în Bundesliga Austriei

Gabriel Scarlat   |   Publicat: 17.06.2024 13:21   |  Actualizat: 17.06.2024 13:02

Dinamo continuă seria de transferuri și anunță mutarea fundașului togolez Kennedy Boateng (27 de ani), legitimat ultima dată la Austria Lustenau, în Bundesliga Austriei.

Dinamo a început pregătirile pentru noul sezon, unde are ca obiectiv să se lupte la play-off. Echipa antrenată de Zeljko Kopic are problemă în partea defensivă, după ce Darko Velkovski a anunțat că nu va mai prelungi înțelegerea cu dinamoviștii.

Kennedy Boateng, confirmat la Dinamo

Fundașul central a ajuns la gruparea alb-roșie după ce a rămas liber de contract de la despărțirea de Austria Lustenau și a semnat un contract valabil pe două sezoane.

”Bine ai venit, Kennedy BOATENG!

Clubul Dinamo 1948 București anunță, prin intermediul canalelor de comunicare, transferul internaționalului togolez Kennedy Kofi Boateng.

Născut pe 29 noiembrie 1996 (27 de ani), Kennedy, 1.91m, joacă pe postul de fundaș central și a evoluat ultima dată în Bundesliga Austriei, la Austria Lustenau.

În cadrul reprezentativei Republicii Togoleze, Kennedy a debutat la 25 de ani și a jucat în 7 partide, 5 amicale și 2 oficiale pentru calificările la Cupa Africii.

Kennedy Boateng va îmbrăca tricoul lui Dinamo până în 2026”, au scris cei de la Dinamo pe platformele media.

Kennedy Boateng și-a început cariera de fotbalist la Wafa (Ghana), iar apoi s-a transferat în Austria, unde a evoluat pentru LASK și Ried. A mai avut o aventură în Portugalia, la Santa Clara.

400.000 de euro
este cota de piață a lui Kennedy Boateng, conform site-ului Transfermarkt.

Perioada de transferuri la Dinamo

Antrenor: Zeljko Kopic (confirmat), Florentin Petre (antrenor secund, de la Unirea Ungheni)

Veniri: C. Cîrjan (m, Arsenal Londra, gratis), Caragea (a, Sassuolo, gratis), Roșca (p, Șelimbăr, gratis), Politic (a, contract prelungit), Oncescu (p, Chiajna, revenit după împrumut), Al. Stoian (p, Unirea Alba Iulia, revenit după împrumut), Giafer (f, CS Tunari, revenit după împrumut), V. Borcea (m, CS Tunari, revenit după împrumut), A. Florescu (a, Progresul Spartac, revenit după împrumut), Cr. Ionescu (a, CS Blejoi, revenit după împrumut).

Plecări: R. Grigore (f, contract expirat), Edgar Ie (f, contract expirat), Iglesias (m, contract expirat), Pavicic (m, contract expirat), N. Roșu (m, contract expirat, Oțelul), Gregorio (a, contract expirat), Christian Ilic (m, contract expirat), Răzvan Began (p, contract expirat), Quentin Bena (f, contract expirat), Darko Velkovski (f, contract expirat), Dorian Railean (p, contract expirat), Gabriel de Moura (f, contract expirat).


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2

Cele mai citite

Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Diverse  |  19 Iulie 2024, 10:03
1.
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Special  |  20 Iulie 2024, 09:48
2.
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
Special  |  18 Iulie 2024, 19:08
3.
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
Știri de ultimă oră din sport
Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
exclusiv Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 15:48
Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
video Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 14:28
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Premier League   |  21 Iulie 2024, 13:55
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 13:38
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Special   |  21 Iulie 2024, 13:37
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
exclusiv Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 12:54
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
foto Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 12:22
Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
exclusiv Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns...
SuperLiga   |  15:48
Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după...
SuperLiga   |  15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
SuperLiga   |  15:32
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
exclusiv Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Liga 2   |  15:19
Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbal   |  15:15
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
SuperLiga   |  14:46
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
video Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu...
SuperLiga   |  14:28