Rapid a fost pedepsită drastic de FRF, după victoria cu Oțelul Galați! Giuleștenii au primit cea mai aspră sancțiune posibilă

Fanii Rapidului au luat cu asalt stadionul Giulești Galerie foto (1 fotografii): Rapid a fost pedepsită drastic de FRF, după victoria cu Oțelul Galați! Giuleștenii au primit cea mai aspră sancțiune posibilă
Foto: iAMSport  |   Fanii Rapidului au luat cu asalt stadionul Giulești

Redactia   |   Publicat: 14.02.2024 21:24   |  Actualizat: 15.02.2024 11:28

Rapid a fost sancționată de Comisia de Disciplină a FRF, cu suma de 60.000 de lei, după incidentele de la jocul cu Oțelul Galați, scor 2-1.

În acea partidă, suporterii giuleștenilor au dat drumul la torțe și la fumigene, iar jocul a fost întrerupt preț de câteva minute.

De asemenea, în timpul meciului, crainicul i-a avertizat de mai multe ori fanii rapidiști să înceteze cu utilizarea obiecteor pirotehnice, însă fără succes.

FRF a decis că formația de lângă podul Grant este recidivistă și a amendat-o cu suma maximă posibilă pentru un astfel de caz.

Rapid a fost amendată de FRF

FC Rapid 1923 vs. ACS SC Oțelul Galați – Incidente - În temeiul art. 82.1 și 3.a și c, raportat la art. 83.2.d, se sancționeaza clubul FC Rapid 1923 cu penalitate sportivă de 60.000 lei”, a fost comunicatul postat pe pagina LPF.

Rapid a mai formulat o plângere la adresa lui Dorinel Munteanu, în urma declarației controversate acordate în timpul flash-interviului. În cazul acestui dosar, Comisia de Disciplină a amânat răpsunsul pentru data de 28 februarie.

Dorinel Munteanu, derapaj rasist

La finalul partidei pierdute în fața celor de la Rapid, scor 1-2, Dorinel Munteanu a avut o declarație cu tentă rasistă referitoare la fanii Rapidului.

Repriza a doua am avut... ne trebuia mai multă inspirație. Astăzi, unii jucători m-au dezamăgit total. E clar că rezultatul e negativ, vedem ce mai putem scoate din aceste ultime șase meciuri.

Așa joviali arbitri nu am văzut. Așa de joviali au fost cu tragerile de timp, cu cârceii. A fost foarte bun arbitrajul, extraordinar! Ce să zic, îi știu de mult pe fanii Rapidului. Sunt suporteri foarte buni.

Nu toți, câțiva au fost mai bronzați puțin. Încă o dată, ce poți să întrebi când jucătorii au dezamăgit total?”, a spus Dorinel Munteanu.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Petrolul Ploiești - UTA, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Cele două echipe au aceleași rezultate în play-out
Petrolul Ploiești - UTA, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Cele două echipe au aceleași rezultate în play-out
Petrolul Ploiești - UTA, de la 19:00, pe iAMsport.ro. Cele două echipe au aceleași rezultate în play-out
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”

Cele mai citite

Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 21:07
1.
Ce arată reluările la golul anulat al lui Florinel Coman din FCSB - Rapid
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
Fotbal  |  22 Aprilie 2024, 11:00
2.
Cel mai mare antrenor român? "Nu e nici Mircea Lucescu, nici Anghel Iordănescu! El e, a fost subapreciat"
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
SuperLiga  |  20 Aprilie 2024, 09:15
3.
EXCLUSIV | 5.000.000 de euro, suma încasată de Dinamo de la un sponsor-acționar. ”Câinii”, printre puținele formații din Superligă aflate pe plus
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Câți ani au lucrat și ce salariu au avut pensionarii care iau pensie mare la recalculare? Exemple
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
Cum pot ieși femeile cu 3 ani mai devreme la pensie, iar bărbații cu 5 ani? Ce pensie vor avea?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
VIDEO Bashar al Assad pretinde că s-a întâlnit cu un șef de serviciu din România. Ce zic SRI și SIE?
Știri de ultimă oră din sport
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 18:39
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  22 Aprilie 2024, 17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 17:00
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:24
"Ne-am distrus valorile. E greu de înțeles". Reacție dură în cazul plecării lui Florinel Coman în Qatar
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:09
Ce a spus Gigi Becali după ce a aflat situația lui Adrian Mititelu Junior: ”L-am sfătuit să facă asta”
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
SuperLiga   |  22 Aprilie 2024, 16:00
MM Stoica, impresionat de doi jucători din play-out: "Fotbaliști deosebiți"
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Diverse   |  22 Aprilie 2024, 15:48
Bodyguardul lui Leo Messi a intrat în afaceri! Din ce face acum bani fostul soldat din trupele SEAL
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
SuperLiga   |  18:46
Florin Prunea cere măsuri drastice după FCSB-Rapid: ”10 ani să nu mai intre în stadion”
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
SuperLiga   |  18:39
Adrian Mutu n-a uitat de Adrian Mititelu junior și a fost șocat să afle că acesta este în spital: ”Surprins și îngrijorat”
live score Petrolul Ploiești - UTA 0-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Balint își reîntâlnește fosta formație
SuperLiga   |  18:32
Petrolul Ploiești - UTA 0-0, ACUM, pe iAMsport.ro. Balint își reîntâlnește fosta formație
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
SuperLiga   |  18:23
Gregorio știe ce îi trebuie lui Dinamo să se salveze de la retrogadare: "Șmecherie". Kopic are pretenții de la jucători
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum...
SuperLiga   |  17:44
Declarația misterioasă a lui Bogdan Lobonț despre posibila venire a lui Șumudică la Rapid: ”Sunt implicat în toate” + Cum vede transferul lui Louis Munteanu: ”Îi vreau pe Messi și Ronaldo”
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
SuperLiga   |  17:40
Dan Nistor a primit verdictul din partea medicilor. Cât va lipsi jucătorul Universității
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Diverse   |  17:20
Competițiile majore care nu se mai văd în România după închiderea Orange Sport! Ce se întâmplă cu NBA sau Six Nations?
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a...
SuperLiga   |  17:00
Ionuț Chirilă nu a fost impresionat de ce a văzut la derby-ul de pe Arena Națională: ”Rapid, echipă de liga 3” / ”Olaru a greșit mult”
Rezultate / Clasamente