Situație dificilă la Petrolul Ploiești înaintea noului sezon. De ce nu pot fi înregistrați la LPF noii jucători ai prahovenilor

Foto 1/1 Galerie foto (1 fotografii): Situație dificilă la Petrolul Ploiești înaintea noului sezon. De ce nu pot fi înregistrați la LPF noii jucători ai prahovenilor
Foto: Sportpictures  |  

Vlad Ionescu   |   Publicat: 08.07.2024 15:30   |  Actualizat: 08.07.2024 21:24

În săptămâna începerii noului sezon, situația la Petrolul rămâne nesigură. Deși turcii au venit oficial la Ploiești, clubul încă nu dispune de fondurile necesare pentru a ridica interdicția la transferuri.

Investiția promisă de investitorii turci nu s-a materializat în aceste momente, în ciuda faptului că antrenorul Mehmet Topal a preluat conducerea echipei.

Noile achiziții nu pot fi legitimate

Până la finalul săptămânii trecute, investitorii turci nu au transferat nicio sumă de bani în conturile clubului. Din această cauză, Petrolul nu poate înregistra oficial noile achiziții făcute în această vară.

Echipa se confruntă cu o interdicție la transferuri, din cauza datoriilor restante către un fost fotbalist. Pentru a debloca transferurile, este nevoie de aproximativ 200.000 de euro, bani promiși de investitorii turci, dar care nu au fost încă ”livrați”, scrie Fanatik.

În lipsa acestor fonduri, jucători precum Ricardinho, Alexandru Mateiu, Alexandru Tudorie și Tidiane Keita nu vor putea evolua în prima etapă. Petrolul urmează să o înfrunte pe Gloria Buzău, luni, 15 iulie, de la ora 21:30.

Probleme cu licența antrenorului Mehmet Topal

O altă problemă este lipsa licenței Pro a antrenorului Mehmet Topal. Acesta nu poate ocupa oficial postul de principal, deoarece deține doar licența A. În consecință, echipa trebuie să aducă un antrenor cu licență Pro, care să figureze oficial ca principal. Se așteaptă ca acest antrenor să sosească în zilele următoare, fiind tot un străin recomandat de Topal. Cu toate acestea, Topal va putea să ofere indicații tehnice datorită licenței A.

Dacă investitorii turci nu aduc banii necesari, Petrolul va fi nevoită să se bazeze pe lotul din sezonul trecut, cu excepția, bineînțeles, a jucătorilor care au plecat de la echipă

În plus, Marian Copilu a fost înlăturat din structura organizatorică și așteaptă să-și primească banii investiți. Fostul antrenor, Laszlo Balint, concediat după anunțul sosirii investitorilor turci, așteaptă de asemenea plata salariilor restante și a clauzei de reziliere.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

FC Botoșani, acuzată de un jucător că nu plătește salariile la timp: ”Nu a fost o experiență bună. Va trebui să iau măsuri legale și voi merge la FIFA”
FC Botoșani, acuzată de un jucător că nu plătește salariile la timp: ”Nu a fost o experiență bună. Va trebui să iau măsuri legale și voi merge la FIFA”
FC Botoșani, acuzată de un jucător că nu plătește salariile la timp: ”Nu a fost o experiență bună. Va trebui să iau măsuri legale și voi merge la FIFA”
Andrei Nicolescu anunță noi transferuri la Dinamo: ”Vedem pe piața externă”. Ce spune oficialul despre meciul ”câinilor” cu CFR Cluj
Andrei Nicolescu anunță noi transferuri la Dinamo: ”Vedem pe piața externă”. Ce spune oficialul despre meciul ”câinilor” cu CFR Cluj
Andrei Nicolescu anunță noi transferuri la Dinamo: ”Vedem pe piața externă”. Ce spune oficialul despre meciul ”câinilor” cu CFR Cluj
Marius Șumudică îl taxează pe Costel Gâlcă, după neînțelegerile dintre el și Alex Mitriță: ”Nu mi se pare normal să vii și să spui că ești Dumnezeu”
Marius Șumudică îl taxează pe Costel Gâlcă, după neînțelegerile dintre el și Alex Mitriță: ”Nu mi se pare normal să vii și să spui că ești Dumnezeu”
Marius Șumudică îl taxează pe Costel Gâlcă, după neînțelegerile dintre el și Alex Mitriță: ”Nu mi se pare normal să vii și să spui că ești Dumnezeu”
”E clar vina lui Kopic!”. Antrenorul de la Dinamo este considerat principalul responsabil după colapsul de la Cluj
”E clar vina lui Kopic!”. Antrenorul de la Dinamo este considerat principalul responsabil după colapsul de la Cluj
”E clar vina lui Kopic!”. Antrenorul de la Dinamo este considerat principalul responsabil după colapsul de la Cluj
Gigi Becali a fost învins! Ce echipă din Superliga a câștigat licitația pentru Louis Munteanu: ”Ne-am pus de acord”
Gigi Becali a fost învins! Ce echipă din Superliga a câștigat licitația pentru Louis Munteanu: ”Ne-am pus de acord”
Gigi Becali a fost învins! Ce echipă din Superliga a câștigat licitația pentru Louis Munteanu: ”Ne-am pus de acord”
S-a ținut cont de plângerile echipelor din Superliga! Au fost schimbate orele de disputare ale meciurilor din etapa 2. La ce oră sunt programate Slobozia - FCSB, Rapid - CFR sau Dinamo - Petrolul
S-a ținut cont de plângerile echipelor din Superliga! Au fost schimbate orele de disputare ale meciurilor din etapa 2. La ce oră sunt programate Slobozia - FCSB, Rapid - CFR sau Dinamo - Petrolul
S-a ținut cont de plângerile echipelor din Superliga! Au fost schimbate orele de disputare ale meciurilor din etapa 2. La ce oră sunt programate Slobozia - FCSB, Rapid - CFR sau Dinamo - Petrolul

Cele mai citite

Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni
Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni
Diverse  |  15 Iulie 2024, 09:41
1.
Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni
Cât au costat rochia soacrei lui Ianis Hagi și cea a Kirei Hagi + Simona Halep, brățară de aproape 50.000 de euro
Cât au costat rochia soacrei lui Ianis Hagi și cea a Kirei Hagi + Simona Halep, brățară de aproape 50.000 de euro
Diverse  |  15 Iulie 2024, 11:09
2.
Cât au costat rochia soacrei lui Ianis Hagi și cea a Kirei Hagi + Simona Halep, brățară de aproape 50.000 de euro
Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă
Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă
Diverse  |  14 Iulie 2024, 12:43
3.
Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Ce recompensă uriașă oferă Putin pentru fiecare F-16 distrus. Rusia acuză că sunt ascunse în România
Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele
Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele
Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele
Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?
Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?
Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?
Știri de ultimă oră din sport
Marius Șumudică îl taxează pe Costel Gâlcă, după neînțelegerile dintre el și Alex Mitriță: ”Nu mi se pare normal să vii și să spui că ești Dumnezeu”
Marius Șumudică îl taxează pe Costel Gâlcă, după neînțelegerile dintre el și Alex Mitriță: ”Nu mi se pare normal să vii și să spui că ești Dumnezeu”
SuperLiga   |  16 Iulie 2024, 18:30
Marius Șumudică îl taxează pe Costel Gâlcă, după neînțelegerile dintre el și Alex Mitriță: ”Nu mi se pare normal să vii și să spui că ești Dumnezeu”
Dennis Man rămâne! Salariul pe care îl va încasa românul la Parma
Dennis Man rămâne! Salariul pe care îl va încasa românul la Parma
Stranieri   |  16 Iulie 2024, 18:09
Dennis Man rămâne! Salariul pe care îl va încasa românul la Parma
Răzvan Lucescu are planuri mari pentru PAOK în acest sezon: ”Visul meu este să joc în grupele Champions League”
Răzvan Lucescu are planuri mari pentru PAOK în acest sezon: ”Visul meu este să joc în grupele Champions League”
Fotbal Internațional   |  16 Iulie 2024, 17:25
Răzvan Lucescu are planuri mari pentru PAOK în acest sezon: ”Visul meu este să joc în grupele Champions League”
Cum a fost surprins Maluma la finala Copa America. Cântărețul a răbufnit
Cum a fost surprins Maluma la finala Copa America. Cântărețul a răbufnit
Diverse   |  16 Iulie 2024, 16:32
Cum a fost surprins Maluma la finala Copa America. Cântărețul a răbufnit
Piovaccari a spus care sunt cei mai buni jucători de la FCSB: ”Bun, tânăr”
Piovaccari a spus care sunt cei mai buni jucători de la FCSB: ”Bun, tânăr”
Champions League   |  16 Iulie 2024, 16:16
Piovaccari a spus care sunt cei mai buni jucători de la FCSB: ”Bun, tânăr”
Ea este femeia din spatele campioanei naționale! Interviu emoționant pentru iAMsport: ”E greu, am două fete, dar n-am lipsit de la niciun antrenament al băieților, fie soare, fie ploaie!”
Ea este femeia din spatele campioanei naționale! Interviu emoționant pentru iAMsport: ”E greu, am două fete, dar n-am lipsit de la niciun antrenament al băieților, fie soare, fie ploaie!”
Diverse   |  16 Iulie 2024, 16:05
Ea este femeia din spatele campioanei naționale! Interviu emoționant pentru iAMsport: ”E greu, am două fete, dar n-am lipsit de la niciun antrenament al băieților, fie soare, fie ploaie!”
Cum s-a afișat Denis Alibec la nunta lui Ianis Hagi. Fotbalistul nu și-a uitat ochelarii de soare
foto Cum s-a afișat Denis Alibec la nunta lui Ianis Hagi. Fotbalistul nu și-a uitat ochelarii de soare
Diverse   |  16 Iulie 2024, 16:00
Cum s-a afișat Denis Alibec la nunta lui Ianis Hagi. Fotbalistul nu și-a uitat ochelarii de soare
UEFA a anunțat cea mai bună echipă a Campionatului European! Un român a votat alături de nume precum Rafa Benitez sau Fabio Capello
UEFA a anunțat cea mai bună echipă a Campionatului European! Un român a votat alături de nume precum Rafa Benitez sau Fabio Capello