exclusiv Un conducător de club din România ”a fugit în America” de teamă: ”L-au fugărit din oraș, nu mai vine în țară!”
Galerie foto(12) Galerie foto (12 fotografii): Un conducător de club din România ”a fugit în America” de teamă: ”L-au fugărit din oraș, nu mai vine în țară!”
Denisa Ștefan | Publicat: 13.04.2025 13:24 | Actualizat: 13.04.2025 21:20
Invitat la emisiunea I AM SPORT LIVE, fostul internațional Florin Prunea (56 de ani) a vorbit despre motivele pentru care un fost președinte de la Poli Iași a ales să plece din România și să se stabilească în SUA.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Adrian Ambrosie a fost un jucător și oficial al formației din Copou. Legitimat încă de copil la echipa din Iași, acesta a făcut parte din conducerea clubului încă din 2010, părăsindu-și postul în 2021 în cele din urmă.

Florin Prunea, despre plecarea lui Adrian Ambrosie de la Poli Iași
Fost președinte al formației în perioada 2012-2017, Florin Prunea a vorbit despre înțelegerile pe care Eugen Trică, Flavius Stoican și Adrian Ambrosie le-ar fi făcut după plecarea sa din Copou. Iar aceste activități, spune fostul portar, au dus la părăsirea țării de către Ambrosie.
Costin Ștucan: Cineva din Iași are o întrebare pentru domnul Prunea: ”Întreabă-l pe Florin Prunea de ce Nicolo Napoli, antrenor la Poli Iași (n.r. 2014-2016) când era el președinte, efectua două schimbări în loc de trei, iar băiatul lui stătea în tribune”.
Florin Prunea: Foarte rar a venit băiatul lui și nu m-am gândit niciodată de ce făcea doar două schimbări. Dar, cât a fost la Iași, echipa a scăpat de la retrogradare și a jucat și Europa League.
Adrian Florea: Aluzia e clară, că paria.
Costin Ștucan: Și se vorbea despre mai mulți antrenori din România.
Florin Prunea: Eu am fost și la Federație cu el, la Integritate.

Costin Ștucan: I-au găsit conturi.
Florin Prunea: Nu ale lui, erau ale fiului. Dar juca pe baschet...
Costin Ștucan: Dar era și Stoican.
Florin Prunea: La Stoican e altă discuție. La el e discuția cu Gigi, că li s-a cerut de la Iași 200.000 de euro. Nu eram eu președinte. Erau Stoican cu Trică, că era secundul lui Stoican. Președinte era unul, Ambrosie. Așa, cine a cerut atunci banii...
”Ambrosie și Stoican făceau totul acolo”
Costin Ștucan: Eu știu cine. Se referea la Trică, secundul lui Stoican.

Florin Prunea: Și Stoican știa? Acolo, la meciul ăla, a fost o licitație, îți spun eu. A câștigat Iași, 1-0. Și dacă dădea Gigi banii, câștigam ”la pas”. Ce a făcut după? De unde au luat cash-ul?
Costin Ștucan: A jucat cu CFR și a luat bătaie. Trică a jucat la CFR, dar și la Steaua, cu Păunescu.
Florin Prunea: Acolo a mai fost o persoană implicată.
Costin Ștucan: Ambrosie, cine?
Florin Prunea: Păi, ăla de aia a fugit în America... e plecat de câțiva ani. L-au fugărit din oraș. El nu mai vine în România. El și Stoican făceau totul acolo.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.





Cele mai citite








